ایام محرم 1398
1388/06/30 17:35:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در مراسم معارفه مدیرکل بین الملل:

نقش مجلس در ارتباطات بین الملل بی بدیل است

**رییس مجلس شورای اسلامی در مراسم معارفه مدیرکل بین الملل مجلس ابراز امیدواری کرد که شیخ الاسلام با توجه به شان مجلس و با همکاری با نمایندگان در راه تحقق اهداف والای نظام گام بردارد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در مراسمی که روز دوشنبه در دفتر رییس مجلس برگزار شد، ضمن تقدیر از تلاش‌های محمدجعفر رییس زاده مدیرکل سابق امور بین الملل مجلس، پرویز شیخ الاسلام را به عنوان مدیرکل بین الملل مجلس معرفی کرد.

لاریجانی در این مراسم با قدردانی از خدمات رییس زاده که طی سالیان متمادی تا زمان بازنشستگی مسئولیت اداره کل بین الملل و تشریفات مجلس را به عهده داشت، برای وی آرزوی توفیق نمود.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد شیخ الاسلام با استعانت از خدای متعال، نظر به شان و جایگاه مجلس با همکاری نمایندگان در راه تحقق اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران موفق باشند.

لاریجانی با اشاره به تغییرات تشکیلات مجلس گفت: علاوه بر معاونت اجرایی که برعهده آقای افراشته است، تصمیماتی گرفته شد که برای استقرار مجلس و آینده نگری مجلس مفید خواهد بود.

رییس قوه مقننه اظهار داشت: باتوجه به آن که مجلس دو وظیفه قانون‌گذاری و نظارت را برعهده دارد اما ساختار تشکیلاتی مناسبی را برای آن نداشتیم و نیازمند ساختار منضبطی برای مجلس بودیم.

وی گفت: در همین راستا دو معاونت قوانین و نظارت را طراحی نمودیم که به عهده نواب رییس مجلس است که تدوین قانون و تنقیح قوانین ذیل معاونت‌ قوانین قرار دارد.

لاریجانی با بیان اینکه معاونت نظارت نیز ظرفیت‌هایی را که برای نظارت مجلس لازم بوده را فعال می‌نماید و کار را به طور کامل در اختیار کمیسیون‌ها قرار خواهد داد، تصریح کرد: از جمله تصمیمات دیگر این بود که سطح اداره کل بین الملل را از تشریفات جدا نماییم.

لاریجانی تاکید کرد: امور روابط بین‌الملل باید با برنامه مدونی از ظرفیت مجلس و نمایندگان استفاده نماید.

وی با اشاره به آن که قوه مقننه در هر کشوری ظرفیت بسیار مهمی برای تسهیل روابط دیپلماسی ادارد، گفت: قوه مقننه در بسیاری از کشورها نقشی بی‌بدیل و بسزایی در ایجاد ارتباط بین‌الملل  دارد و این مسئله زمانی موثر است که از عقبه کارشناسی و برنامه‌ریزی برخوردار باشد.

رییس مجلس با اشاره به سابقه کاری شیخ الاسلام در وزارت امور خارجه در اوایل انقلاب، افزود: وی کسی است که بیست و هشت سال در دیپلماسی کشور نقش فعالی داشته‌اند و ایشان شرایط سختی را طی کرده‌اند.

وی گفت: حضور ایشان در این پست فکر و ایده نو در دیپلماسی پارلمانی به وجود خواهد آورد.

رییس قوه مقننه گفت: امروز کشور از ظرفیت خوبی برخوردار است و با توجه به آنکه دیپلماسی نقش تعیین کننده‌ای برای کشورها داشته و به همین دلیل نیز به کار حرفه‌ای نیازمند است .

در ابتدای این جلسه شیخ‌الاسلام نیز از خدمات مدیر کل اسبق امور بین‌الملل تشکر و قدردانی کرد. گفتنی است شیخ‌الاسلام در رشته کامپیوتر دانشگاه کالیفرنیای آمریکا تحصیل کرده است.

وی سابقه فعالیت در معاونت سیاسی وزارت امور خارجه، سفیر ایران در سوریه به مدت پنج سال و نماینده مردم تهران و قائم مقام وزارت امور خارجه و مشاور رییس مجلس در زمان فعلی است.

در این مراسم جمعی از نمایندگان، اعضای هیات رییسه،‌ افراشته (معاون اجرایی)، مدیران کل و رییس اداره اخبار مجلس حضور داشتند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet