پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/09/18 15:41:58
سرویس اجتماعی
کرد:

ورودی کودکان کار خارجی فاقد اوراق هویت کجاست؟/وزارت کشور برای رفع این معضل از نیروهای نظامی بومی مدد گیرد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با تشریح نحوه ورود کودکان کار اتباع خارجی به کشور از وزارت کشور خواست تا برای انسداد مسیر ورود آنها از ظرفیت نیروی بومی ساکن در مرزها بهره‌مند شود.
ورودی کودکان کار خارجی فاقد اوراق هویت کجاست؟/وزارت کشور برای رفع این معضل از نیروهای نظامی بومی مدد گیرد عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با تشریح نحوه ورود کودکان کار اتباع خارجی به کشور از وزارت کشور خواست تا برای انسداد مسیر ورود آنها از ظرفیت نیروی بومی ساکن در مرزها بهره‌مند شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201703106110978837.jpg ورودی,کودکان,کار,خارجی,فاقد,اوراق,هویت,کجاست؟/وزارت,کشور,برای,رفع,این,معضل,از,نیروهای,نظامی,بومی,مدد,گیرد Icana

علی کرد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد پرسشی که پیش از این از سوی مدیرکل بهزیستی استان تهران مطرح شده بود مبنی‌براینکه چرا با وجود قوای نظامی و امنیتی قوی در کشور این تعداد کودک کار از افغانستان و پاکستان به صورت غیرمجاز وارد کشور می‌شوند، کما اینکه 70 درصد کودکان کار اتباع خارجی فاقد اوراق هویتی هستند، گفت: آنچه در مورد وضعیت کودکان کار، تعداد آنها و ورود تعداد زیادی از کودکان اتباع خارجی به صورت غیرقانونی به کشور که هم در استان تهران یا سایر استان‌ها فعالیت دارند، مطرح شده، صحیح است.

نماینده مردم خاش، نصرت آباد، میرجاوه، کورین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: هم‌اکنون وزارت کشور باید به عنوان متولی اصلی که انصافا نگاه کارشناسانه‌ای هم بر این حوزه دارد، به‌منظور ممانعت از ورود این کودکان از طریق مرزها به کشور تدابیری بیندیشد که توام با حسی انسان دوستانه باشد.

 

شرایط نامناسب اقلیمی حاکم بر مرزها راه را برای ورود کودکان کار خارجی هموار می‌کند

کرد یادآور شد: مشکلی که در این رابطه وجود دارد، این است که ما از لحاظ اقلیم و جغرافیایی مرزهای گسترده‌ای با افغانستان و پاکستان از استان‌های سیستان و بلوچستان تا خراسان شمالی، رضوی، جنوبی و کرمان داریم که به دلیل شرایط سخت کوهستانی، دره‌های صعب‌العبور و شن‌زارهای روان در بخش عمده‌ای از این مناطق امکان استقرار ماموران مرکزی، ایجاد پایگاه یا انسداد مرزی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: متکدیان افغان و پاکستانی و کودکان کار از این مناطق که اقلیم و شرایط جغرافیایی نامناسبی دارند و ماموران امنیتی و نظامی در آنها مستقر نیستند، توسط قاچاقچیان انسان وارد کشور می‌شوند، به این معنا که افراد دلالی به صورت گروهی این افراد را وارد کشور می‌کنند.

قاچاق انسان

 

کودکان کار خارجی نیروی ارزان مُخل بازار هستند

 

کودکان کار

 

کرد اظهار کرد: وزارت کشور باید برای کنترل مرزها از بدنه مردم بومی ساکن در مرزها به عنوان کادر امنیتی، سیاسی، انتظامی و نظامی در این بخش‌ها به طور مداوم و نه مقطعی استخدام کنند تا بتوانند از بروز این معضل بزرگ که فرهنگ نامناسبی را گسترش می‌دهد، چرا که کودکان ایرانی نیز به دنبال مشاهده درآمد این کودکان به انجام این قبیل فعالیت‌های غیرمجاز ترغیب می‌شوند، ممانعت به عمل آورند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به دیگر تبعات منفی حضور کودکان کار خارجی در ایران، خاطرنشان کرد: فعالیت کودکان کار خارجی در ایران باعث ایجاد اختلال در بازار کار کارگران هم می‌شود، چرا که به دلیل دریافت دستمزد محدود بسیاری از کارفرمایان به دنبال جذب آنها هستند و حتی برخی شهرداری‌ها نیز شبانه از این کودکان تحت عنوان نیروی ارزان استفاده می‌کنند.

 

حضور کودکان کار خارجی در کشور هزینه سنگینی به حوزه سلامت تحمیل می‌کند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: گسترش آسیب‌های اجتماعی از دیگر مشکلات ناشی از ورود کودکان کار اتباع خارجی به کشور است، ضمن اینکه هزینه سنگینی را به حوزه بهداشت و درمان هم وارد می‌کنند، چرا که اغلب این کودکان به بیماری‌هایی مبتلا هستند که آنها را به دیگران منتقل می‌کنند و بدون اینکه قرنطینه یا واکسینه شوند در سطح شهر و بین مردم تردد می‌کنند، از سوی دیگر این افراد در زیر پُل‌ها و اتاق‌های غیراستاندارد در شرایط نامناسب زیست محیطی زندگی می‌کنند که می‌تواند عامل ایجاد و شیوع انواع بیماری‌ها باشد. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet