هدر موبایل
1388/07/01 11:42:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس:

توسعه امروز کشورها نیازمند دو بال علم و اخلاق است

**رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: توسعه امروز کشورها نیازمند دو بال علم و اخلاق است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لایجانی که صبح امروز چهارشنبه برای نواختن زنگ مهر در دبیرستان حضرت فاطمه (س) شهر قم حاضر شده بود در جمع دانش آموزان این دبیرستان علم و ایمان را دو عنصر ممتازی توصیف کرد که حیات انسان‌ها را معنادار می‌کند.

وی با بیان اینکه جوامعی که در آنها علم درخشندگی داشته باشد سمت و سوی پر تحول را دنبال می‌کند خاطرنشان کرد: هر جامعه‌ای که از عنصر اخلاق برخوردار باشد جامعه پیشرو و سرافراز است و در بین جوامع دیگر حرف برای گفتن دارد. اما اگر هر کدام از دو عنصر علم و اخلاق دچار اخلال شود شخصیت انسان‌ها دچار کاستی شده و جوامع نیز در نقاطی از حرکت خود دچار ایستایی می‌شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر برخی انحرافات در جوامع اشاره کرد و گفت: برخی کشورها در طریق علم گا‌م‌های استواری برداشته‌اند ولی به اخلاق بی‌توجه بوده‌اند همانند خیل عظیمی از کشورهای غربی که به دلیل عدم توجه به عنصر اخلاق و دینی دچار ماجراهای پیچیده‌ اجتماعی شده‌اند. از سوی دیگر کشورهایی نیز وجود دارند که صرفا به مسایل معنوی توجه کرده ولی زحمت علم اندوزی به خود نمی‌دهند که این کشورها نخواهند توانست حقایق بزرگ در عالم را درک کنند.

وی با تاکید بر اینکه توسعه کشورها به دو بال اخلاق و علم نیاز دارد افزود: شهر قم مزین به این است که از یک تاریخ طولانی علمی همراه با اخلاق برخوردار است و افراد برجسته‌ای در گذشته و حال این شهر زیسته‌اند.

نماینده قم خاطر نشان کرد:کسانی که توانستند از استعدادهای خود به خوبی استفاده کنند مانند علامه طباطبایی یک شخصیت بازر علمی و یک عارف کامل بود و حضرت امام (ره) که این دو عنصر را با هم داشتند.

لاریجانی در بخشی از سخنان خود با اشاره به شرایط زنان امروز ایران اظهار داشت: قبل از انقلاب شرایط دولت ستم شاهی به گونه‌ای بود که زنان امکان حضور و تحصیل در مدارس و دانشگاه‌ها را نداشتند ولی انقلاب این فرصت و امکان را برای خانم‌ها فراهم کرد.

وی ادامه داد: زنان امروز حضور جدی در دانشگاه دارند و این نشان می‌دهد انقلاب به درستی زمینه‌های رشد این استعدادها را فراهم کرده است.

نماینده قم از هدفدار بودن، تمسک به نام و یاد خدا و توسل به ائمه، رعایت نظم و تمرین به عنوان آداب علم اندوزی یاد کرد و گفت: امیدوارم دانش آموزان با رعایت این عادات سال تحصیلی موفقی را در پیش داشته باشند.

وی ضمن تقدیر از مقام معلم تصریح کرد: معلمین سرمایه‌های بزرگی برای کشور هستند که گاه باعث تاسف است که می‌بینیم این افراد خدوم خوش فکر و مظلوم پس از سال‌ها تلاش در راه تحصیل علم هنوز دچار مشکلات معیشتی هستند.

لاریجانی با اشاره به اقدامات مجلس برای رفع مشکلات معلمین اظهار داشت: امسال در مجلس توانستیم با مشقت یکی از معضلات معلمان حق التدریس را حل کنیم و با تصویب قانون مسیر روشنی را برای آنان ترسیم کردیم.

وی افزود: ما قدردان زحمات آموزش و پرورش و معلمان هستیم و از دولت نیز می‌خواهیم که توجه ویژه‌ای به این بخش داشته باشد. مجلس نیز قطعا همین نگاه را دارد و خدمت به این قشر را از وظایف خود می‌داند.

رئیس مجلس در پایان سخنانش در یکی از کلاس‌‌های این دبیرستان حاضر شد و با دانش آموزان عکس یادگاری گرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet