هدر موبایل
1397/09/24 09:56:17
سرویس فرهنگی
برزگر عنوان کرد:

نبود دبیرستان باعث بازماندگی از تحصیل دانش‌آموزان روستاهای آذربایجان غربی/ محرومیت تحصیلی عمدتا برای دختران

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی می‌گوید برخی روستاهای استان به دلیل نداشتن شرایط آموزش و پرورش دبیرستان ندارند و همین امر موجب بازماندگی از تحصیل عده‌ای دانش‌آموز که عمدتا دختر هستند، شده است.
نبود دبیرستان باعث بازماندگی از تحصیل دانش‌آموزان روستاهای آذربایجان غربی/ محرومیت تحصیلی عمدتا برای دختران عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی می‌گوید برخی روستاهای استان به دلیل نداشتن شرایط آموزش و پرورش دبیرستان ندارند و همین امر موجب بازماندگی از تحصیل عده‌ای دانش‌آموز که عمدتا دختر هستند، شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/53566.jpg نبود,دبیرستان,باعث,بازماندگی,از,تحصیل,دانش‌آموزان,روستاهای,آذربایجان,غربی/,محرومیت,تحصیلی,عمدتا,برای,دختران Icana

شهروز برزگر کلشانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره قرار گرفتن استان آذربایجان غربی در رتبه دوم میزان بازماندگان از تحصیل گفت: به دلیل چارت وزارت آموزش و پرورش در راه‌اندازی مدارس مقطع متوسطه، در برخی روستاها دبیرستان وجود ندارد و خانواده‌ها راضی نمی‌شوند فرزندان آنها برای تحصیل به روستاهای دیگر یا شهر بروند.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی درباره این چارت توضیح داد و افزود: باید حداقل 60 دانش‌آموز در مقطع دوره اول دبیرستان وجود داشته باشد تا آموزش و پرورش بتواند یک دبیرستان راه‌اندازی کند ولی در روستاهای ما این میزان دانش‌آموز در آن مقطع نیست؛ با این حال در شهر و در برخی روستاها مدارس مقطع اول متوسطه وجود دارد و حتی شرایطی همچون مدارس شبانه‌روزی فراهم شده تا اگر خانواده‌ها راضی شوند، بچه‌های خود را به چنین مراکزی بفرستند تا از تحصیل بازنمانند لذا جا و بستر فراهم است ولی در نزدیکی محل سکونت آنها نیست.

شهروز برزگر کلشانی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت

 

دخترانی که دوست دارند درس بخوانند ولی امکانات اجازه نمی‌دهد

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی ادامه داد: به دلیل صعب العبور بودن راه‌های روستایی، کوهستانی بودن منطقه و برف و بوران در زمستان خانواده‌ها راضی نیستند فرزندانشان در چنین شرایطی تحصیل کنند.

برزگر بیان کرد: در شهرستان سلماس نزدیک به 320 نفر در دوره اول متوسطه به خاطر نبود مدرسه در محل زندگی خود از تحصیل بازماندند که عمدتا دختر هستند و بسیار دوست دارند درس بخوانند ولی امکانات اجازه نمی‌دهد.

وی افزود: گاه فاصله حدودا 40 تا 50 کیلومتری باید طی شود تا یک دانش‌آموز به دبیرستان برسد؛ بنابراین با توجه به اینکه مسیر مدرسه به محل زندگی دانش‌آموزان دور است، خانواده‌ها راضی نیستند فرزندان نوجوان آنها و به خصوص دختران دور از خانواده و در مراکز شبانه‌روزی باشند یا مجبور باشند برای تحصیل هزینه‌هایی پرداخت کنند.

با توجه به اینکه مسیر مدرسه به محل زندگی دانش‌آموزان دور است، خانواده‌ها راضی نیستند فرزندان نوجوان آنها و به خصوص دختران دور از خانواده و در مراکز شبانه‌روزی باشند

تجمیع دانش‌آموزان شش روستا در دو دبیرستان

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در توضیح راه حل برای این مشکل گفت: برای دبیرستان پیشنهاد شد تجمیع صورت گیرد؛ یعنی چند روستای نزیک به هم که حدود 4، 5 کیلومتر از هم فاصله دارند را مد نظر قرار دادیم و دو دبیرستان شبانه‌روزی در همان محل در حال احداث است تا بتوانیم با تجمیع دانش‌آموزان6 روستایی که تحت پوشش قرار گرفته، دیگر شاهد محرومیت از تحصیل فرزندان کشور نباشیم.

وی همچنین اضافه کرد: با تلاش‌های استاندار و مسئولان شهرستان در سلماس، دو دبیرستان در حال ساخت است و مراحل احداث چند مدرسه دیگر نیز پیگیری خواهد شد تا در آینده نزدیک به دلیل نبود مدرسه و استانداردهای لازم آموزشی شاهد بازماندگی از تحصیل دانش‌آموزان نباشیم.

خیرین مدرسه‌ساز برای محروم نماندن دانش‌آموزان از تحصیل کمک کنند

برزگر در ادامه ضمن تقدیر از عملکرد خیرین مدرسه‌ساز در کشور، توضیح داد: اگرچه در این منطقه از کشور نیز مدرسه‌های خیرساز وجود دارد ولی باز هم از آنها درخواست داریم به وضعیت مدارس در شهرستان سلماس رسیدگی کنند.

وی افزود: قانونی وجود دارد که برای ساخت مدرسه‌های خیرساز، 50 درصد را خیرین بپردازند و 50 درصد را دولت تا به نام خیر محترم مدرسه ساخته شود و نیاز است که امروز خیرین مدرسه‌ساز برای محروم نماندن عده‌ای از دانش‌آموز از تحصیل کمک کنند.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی همچنین گفت: در شهرستان سلماس اگرچه در مقطع ابتدایی هیچ موردی بازمانده از تحصیل وجود ندارد و حتی برای یک روستا که فقط دو دانش‌آموز دارد، معلم فرستاده شده ولی بر مبنای چارت آموزش و پرورش در برخی روستاها دبیرستان وجود ندارد و به همین دلیل 320 نفر از جمعیت دانش‌آموزی به دلیل دوری از مدارس و مراکز آموزشی بازمانده از تحصیل هستند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet