هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
یارمحمدی:

خوشگذرانی اعراب خلیج با جان پرنده نادر /ظرفیت‌های گردشگری سیستان مغفول مانده است

سرویس اجتماعی
عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس گفت: متاسفانه جمعیت هوبره‌ها به دلایل مختلف از جمله خشکسالی‌های گسترده و شکار غیرقانونی کاهش چشمگیری داشته است.
یکشنبه 25 آذر 1397 ساعت 07:38
خوشگذرانی اعراب خلیج با جان پرنده نادر /ظرفیت‌های گردشگری سیستان مغفول مانده است عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس گفت: متاسفانه جمعیت هوبره‌ها به دلایل مختلف از جمله خشکسالی‌های گسترده و شکار غیرقانونی کاهش چشمگیری داشته است. https://cdn.icana.ir/d/019/201702105819273633.jpg خوشگذرانی,اعراب خلیج,با,جان,پرنده,نادر /ظرفیت‌های,گردشگری,سیستان,مغفول,مانده,است Icana

به گزارش خانه خبرگزاری خانه ملت، هوبره پرنده ای زیبا و دیدنی است که در جنوب شرق و مرکز ایران سکونت دارد. علاقه وصف‌ناپذیر شیوخ عرب به زنده گیری و استفاده از این پرنده در تفریحاتشان آن‌قدر بالاست که هرسال پول هنگفتی را برای خرید هوبره هزینه می‌کنند، پرنده‌ها بعد از شکار در دشت‌های ایران به استان‌های ساحل‌نشین جنوبی منتقل و در نهایت به کشورهای عرب نشین جنوب خلیج‌فارس منتقل می‌شوند. اعراب حوزه خلیج فارس از هوبره بعنوان طعمه بازهای شکاری خود در مسابقات شکار استفاده می کنند.

جمعیت این پرنده زیبا به دلیل تخریب زیستگاه طبیعی و شکار غیر مجاز به شدت کاهش یافته و به همین دلیل در فهرست گونه های آسیب پذیر(VU) و در طبقه تهدید شده اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرارگرفته است‌.

هوبره، پرنده نادر سیستانی در حال انقراض است

علیم یارمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در این رابطه گفت: هوبره پرنده بسیار زیبایی است که در مراتع و چراگاه‌های  منطقه بلوچستان، ایرانشهر و حوالی شهرستان‌های فنوج ،دلگان، بزمان، زندگی می‌کند، متاسفانه جمعیت هوبره‌ها به دلایل مختلف از جمله خشکسالی‌های گسترده و شکار غیرقانونی کاهش چشمگیری داشته است.امروزه نیز اگر بارندگی‌ها افزایش پیدا کند، هوبره‌ها نیز تکثیر ‌شده و در شرایط بهتری قرار خواهند گرفت.

هوبره

خوشگذرانی اعراب خلیج با جان پرنده نادر 

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: افراد سودجویی با حضور در منطقه، بومیان محلی استان را ترغیب به زنده گیری هوبره می نمایند و پس از زنده گیری با سود هنگفت اقدام به قاچاق این پرندگان به کشورهای حوزه خلیج فارس می کنند‌، اما این موضوع به صورت گسترده در کشور انجام نمی‌شود و تنها افراد خاصی به صورت مخفیانه و غیر قانونی دست به این کار می‌زنند.

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس با انتقاد از زنده‌گیری و فروش پرنده‌های نادر ایرانی تصریح کرد: شیوخ عربی به دنبال خوش‌گذرانی و تفریحات خودشان هستند، افراد سودجو و واسطه‌گر نباید از سرمایه و میراث کشورمان حتی برای درآمدزایی و گذران زندگی سوءاستفاده کنند.

 تمساح‌ و یوزپلنگ‌های کوهی از جانوران نادر سیستان بلوچستان 

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس با اشاره به ظرفیت‌های عظیم جانوری استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: خوشبختانه این منطقه محل زندگی انواع پرندگان و خزندگان نادر کشوری است که توسط سازمان محیط زیست حفاظت و مراقب می‌شوند،گاندو یا تمساح‌های پوزه کوتاه، یوزپلنگ‌های کوهی موجود در کو‌ه‌های سراوان و خاش نمونه‌های خاص و نادر جانوری استان سیستان و بلوچستان هستندکه پتانسیل گردشگری این منطقه را افزایش داده اند. پیشگیری از شکار حیات وحش بخصوص هوبره ‌ها تنها با آموزش جوامع محلی و آشنایی آنها با لزوم حفاظت از گونه های حیات وحش امکان پذیر است.

تمساح سیستان

ظرفیت‌های گردشگری سیستان مغفول مانده است

این نماینده مردم در مجلس دهم بیان کرد: متاسفانه ظرفیت و پتانسیل‌های استان سیستان و بلوچستان با وجود فرهنگ غنی، میراث کهن باستانی چند هزار ساله، جانوران نادر و سواحل زیبا و بکر مکران مغفول مانده است، بی تردید با مدیریت و برنامه ریزی صحیح می‌توانیم از امکانات و ظرفیت‌های موجود بهترین استفاده را برای جذب گردشگر، اشتغالزایی و سرمایه‌گذاری داشته باشیم./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر