هدر موبایل
1397/09/26 16:48:02
سرویس اجتماعی
اسماعیلی در هفتمین همایش ملی نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری:

بی‌توجهی به اجرای قوانین به روح قانونگذاری لطمه می‌زند

عضو حقوقدان شورای نگهبان، با انتقاد از عدم اجرای برخی قوانین در کشور تاکید کرد که این اقدام به روح و پیکره قانونگذاری لطمه می‌زند.
بی‌توجهی به اجرای قوانین به روح قانونگذاری لطمه می‌زند عضو حقوقدان شورای نگهبان، با انتقاد از عدم اجرای برخی قوانین در کشور تاکید کرد که این اقدام به روح و پیکره قانونگذاری لطمه می‌زند. https://cdn.icana.ir/d/019/44739.jpg بی‌توجهی,به,اجرای,قوانین,به,روح,قانونگذاری,لطمه,می‌زند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، محسن اسماعیلی در هفتمین همایش نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری که روز دوشنبه (26آذر) برگزار شد، گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس به استعدادی رسیده و به نقطه‌ای دست یافته که نیازمند تحول است، ضمن اینکه این مرکز با هدف آینده‌نگری برای تدوین قوانین ایجاد شده که در شرایط کنونی باید به آینده‌پژوهی تبدیل شود.

عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: فرآیند قانونگذاری این است که قبل و بعد از قانونگذاری را هم مورد مطالعه قرار دهیم و در این مورد باید از تمام استعدادها استفاده شود، چرا که گاهی قوانین با واقعیات جامعه منطبق نیست یا به درستی اجرا نمی‌شود که خسارت بار است، کما اینکه امروز قوانین خوبی وجود دارد که بدان عمل نمی‌شود که این موضوع به پیکره و روح قانونگرایی لطمه می‌زند.

اسماعیلی تصریح کرد: این معنا ندارد که استفاده از یک شبکه اجتماعی ممنوع اعلام می‌شود، ولی همه در آن فعالیت می‌کنند، قانون اگر خوب است باید برای همه خوب باشد و اگر خوب نیست برای همه باید خوب نباشد.

وی تاکید کرد: امروز شاهدیم میزان اظهارنظر کسانی که تاکنون دستشان به کامپیوتر نخورده است از میزان اظهارنظر مدیر مایکروسافت بیشتر است، این حساسیت‌ها خوب است، ولی زمانی به کار می‌آید که آینده‌پژوهی کرده باشیم.

اسماعیلی اظهار کرد: ما باید واقعیت‌ها را مدیریت کنیم وگرنه آنها ما را مدیریت می‌کنند، اگر می‌خواهیم کشوری منحصربه فرد در منطقه و جهان باشیم بدون آینده پژوهی ممکن نیست و باید آن را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

عضو حقوقدان شورای نگهبان یادآورشد: امروز باید آینده‌نگری در فرآیند تقنین را به آینده‌پژوهی تبدیل کنیم و این ضرورتی پذیرفته شده در دنیا است، ما در گذشته براساس آینده نگری حدس می‌زدیم و براساس آن قانونگذاری می‌کردیم ولی امروز براساس آینده پژوهی باید آینده را بسازیم و نه منتظر بمانیم آینده برای ما ساخته شود، از سوی دیگر تحول دانش و فناوری با سرعت در دنیا در حال رخ دادن است و اگر آینده پژوهی نداشته باشیم از این دانش و فناوری عقب می‌افتیم./

 

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet