هدر موبایل
1397/09/26 16:49:00
سرویس سیاسی
رحیمی جهان‌آبادی:

جنبش جلیقه زردها شورش حاشیه نشین ها علیه اقتصاد سرمایه داری است/ اندیشه نولیبرال آسیب های جدی به همراه دارد

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس شورای اسلامی می گوید:در دل سرمایه داری به همان میزان که آثار مثبت اقتصادی وجود دارد،آثار منفی هم وجود دارد و در اروپا به دلیل پذیرش مهاجر بالا و رشد سریع اقتصاد سرمایه داری این آسیب پذیری ها بسیار بیشتر است.
جنبش جلیقه زردها شورش حاشیه نشین ها علیه اقتصاد سرمایه داری است/ اندیشه نولیبرال آسیب های جدی به همراه دارد عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس شورای اسلامی می گوید:در دل سرمایه داری به همان میزان که آثار مثبت اقتصادی وجود دارد،آثار منفی هم وجود دارد و در اروپا به دلیل پذیرش مهاجر بالا و رشد سریع اقتصاد سرمایه داری این آسیب پذیری ها بسیار بیشتر است. https://cdn.icana.ir/d/019/201807106686653877.jpg جنبش,جلیقه,زردها,شورش,حاشیه,نشین,ها,علیه,اقتصاد,سرمایه,داری,است/,اندیشه,نولیبرال,آسیب,های,جدی,به,همراه,دارد Icana

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن اشاره به موضوع خیزش جلیقه زردها در فرانسه و منتقدین نظام سرمایه داری در اروپا گفت:اندیشه های چپ در اروپا یک پیشینه خیلی طولانی دارد، پس از حوادث جنگ جهانی دوم کشورهای اروپایی یا به اندیشه کمونیستی تسلیم شدند مثل بعضی از کشورهای اروپای شرقی و یا تلفیقی از سوسیالیسم و دموکراسی را در کشورشان حاکم کردند مانند کشورهای اسکاندیناوی که الان هم عمده مدیریت آنها اندیشه سوسیال دموکراسی است و یا احزاب سوسیالیستی و یا چپ در آنها قدرت فوق العاده زیادی کسب کرده اند.

وی افزود:فرانسه کشوری است که در دهه ۱۹۶۰ تا الان در چندین نقطه تسلیم چپ ها شده است،اندیشه چپ و کارگری در آنجا قدرت و رای گرفته است، این نشان می دهد که اندیشه چپ گرایانه ،اقتصاد دولتی و اقتصاد سوسیالیستی در آنجا طرفداران زیادی دارد.

بیشتر بخوانید:

 

جنبش "جلیقه زردها" در واقع شورش حاشیه نشین ها علیه اقتصاد سرمایه داری است

نماینده تربت جام و تایباد درمجلس بااشاره به اینکه کشور فرانسه از کشورهایی است که بیشترین حجم مهاجرت را در دهه ۶۰ و ۷۰ و ۸۰ پذیرفته است، تاکید کرد:بخش عمده ای از شهروندان امروز فرانسه شهروندان دورگه هستند که از شمال آفریقا و یا خاورمیانه آمده اند،به دلیل فضای دموکراتیکی که در فرانسه حاکم بوده و فراهم بودن امکانات زندگی در این کشور و یا سایر کشورهای اروپایی هجم مهاجرین به این کشورها بسیار زیاد بوده است.

رحیمی با بیان اینکه در واقع جنبش "جلیقه زردها" در واقع یک شورش حاشیه نشین ها علیه اقتصاد سرمایه داری است،مطرح کرد:افرادی که طی دو ،سه دهه گذشته وارد کشور فرانسه شده و به عنوان شهروند پذیرفته شده‌اند ،الان تبدیل شده‌اند به بخشی از شهروندانی که احساس می‌کنند که در حاشیه قرار دارند و امنیت اقتصادی و امنیت شغلی ندارند.شرایط آنها به گونه‌ای است که نمی‌توانند آرمان هایی که در آرمانشهر خودشان یعنی کشور رویایی فرانسه برای خودشان ترسیم کردند،را کسب کنند.

فرانسه الان هزینه مهاجرت پذیری گسترده اش را می دهد

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد سرمایه داری در کشور فرانسه،توجهی به افراد کم بضاعت،افراد کم‌درآمد و افرادی که عمدتاً مهاجران نسل دو و سه فرانسه مهاجران سابق هستند را ندارد،اظهار کرد:کشور فرانسه از منظر بی توجهی به اقشار کم درآمد آسیب پذیر است،در طول تاریخ هم جنبش های چپ و سوسیالیستی به همین دلیل در فرانسه در هر مقطع زمانی رای آوردند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه فرانسه الان هزینه مهاجرت پذیری گسترده اش را می دهد، تاکید کرد:درب کشور فرانسه بسیاری از اوقات به روی مهاجران در طی سال های بعداز جنگ جهانی دوم باز بوده است، این مهاجران حاشیه نشین که از  اقتصاد سرمایه داری ناراحت و دلخور هستند،خودشان را به صورت جنبش‌های اعتراضی در فضای فرانسه نشان می دهند.

اندیشه محافظه‌کارانه سرمایه داری دولت فرانسه فقط به رشد آمار و ارقام اقتصادی توجه دارد

نماینده اهل تسنن مجلس با اشاره به وعده های عملی نشده مکرون ادامه داد:بخش دوم ماجرا به سیاست های فعلی دولت فرانسه و رفتار مکرون برمی گردد،این ها براساس اندیشه محافظه‌کارانه سرمایه داری،بسیاری از اقداماتی که انجام می‌دهند فقط کمک به رشد اقتصادی،کمک به آمار و ارقام اقتصادی و اداری فرانسه مدنظرشان است،در صورتی که واقعیت جامعه فرانسه و بسیاری از کشورهای اروپایی این است که فاصله طبقاتی در آنها بسیار زیاد و سرسام‌آور است و تعداد حاشیه نشین ها و افراد فاقد شرایط مناسب زندگی روز به روز بیشتر می شود.

وی با اشاره به امکان گسترش این اعتراضات به کشورهای دیگر که جامعه سرمایه داری در آنها که نظام سرمایه داری بر آن حاکم است،ادامه داد:در جامعه آمریکا هم همین طور است،حاشیه نشین ها فقط به دنبال یک فضایی هستند که بتوانند اعتراضات خودشان را نشان دهند؛در دل سرمایه داری به همان میزان که آثار مثبت اقتصادی وجود دارد،آثار منفی هم وجود دارد و در اروپا و خیلی از کشورها مثل ایتالیا و فرانسه ،کشورهای منطقه اسکاندیناوی و یا حتی کشور آلمان به دلیل پذیرش مهاجر بالا و به دلیل رشد سریع اقتصاد سرمایه داری این آسیب پذیری ها را دارند.

جهان آبادی درادامه افزود:البته به نکته باید توجه کنیم که اقتصاد سرمایه داری اقتصاد کاملی نیست،ولی تقریبا الان یکی از اقتصادهای است که توانسته به بخش عمده‌ای از نیازها و رفاه و پیشرفت جوامع پاسخ دهد؛کشورهایی که یک مقدار عرصه سرمایه داری با محافظه‌کاری بیشتر و با سرعت بالاتری رشد سرمایه‌داری را تجربه می کنند این آسیب ها برای آنها وجود دارد.

اندیشه سرمایه‌داری و نولیبرال آسیب های جدی به همراه دارد

رئیس کمیته حقوق بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد سرمایه داری بیشتر از همه در خود ایالات متحده آمریکا خودش را نشان دهد،ادامه داد:سیاست های سرمایه داری در آمریکا و اندیشه های نئولیبرال به قدری در آنجا شدید است که حتی در زمان ورشکستگی بانک ها ،دولت حاضر نبود به بانک کمک کند تا از ورشکستگی این بانک را نجات دهد. علیرغم اینکه آثار منفی زیادی داشت.

نماینده مردم تربت جام و تایباد ،باخرز درمجلس با بیان اینکه اندیشه سرمایه‌داری و اندیشه نولیبرال آسیب های جدی دارد،مطرح کرد:در موضوع  افزایش قیمت سوخت در فرانسه و یا بحث مالیات‌ها این بی‌توجهی به اقشار کم‌درآمد بود که آثار و تبعات را داشت.

 عضو مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در مجلس با اشاره به دورنمای جنبش‌های فرانسه پیش بینی کرد:کشورهای اروپایی معمولا وقتی که تغییری را خواستار باشند،با توجه به ساختارهای دموکراتیکی که دارند در قالب انتخابات،رفراندوم،استعفا،انحلال مجلس،انحلال احزاب آن را پیگیری می‌کنند اما ساختار فرو نمی پاشد،چراکه در درون این ساختار پتانسیلی فراهم شده است که بتواند سیاست‌های خودشان را تغییر دهند،افراد و مسولان را عوض کنند،اما آسیب نبینند.

عضوهیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:این خاصیت دموکراسی است که می تواند به ما این فرصت را بدهد که ساختار را حفظ کنیم،اما افراد جدید با سیاست های جدید را پیدا کنیم،اما در جهان سوم این طور نیست در جهان سوم وقتی شورشی انجام می شود آنچنان بین ساختار و کارگزار پیوند ایجاد می‌شود که مردم برای تغییر کارگزاران چاره ای  به غیر از فروپاشی ساختار ندارند که نمونه اش را در لیبی،مصر ،تونس و برخی کشورهای منطقه می توان دید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet