هفته دفاع مقدس
1397/09/27 11:32:09
سرویس اجتماعی
در نشست فراکسیون زنان با مدیران عامل بانک کشاورزی، توسعه وتعاون و صندوق کارآفرینی امید:

درخواست از نمایندگان برای پیش بینی صد میلیارد تومان در بودجه 98 جهت رفع مشکل ضمانت وام زنان سرپرست خانوار/ تاکید نمایندگان بر افزایش سهم کارآفرینی زنان در اقتصاد

در نشست فراکسیون زنان با مدیران عامل بانک های کشاورزی، توسعه و تعاون و صندوق کارآفرینی امید، مسئولان کمیته امداد و معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری از نمایندگان درخواست شد صد میلیارد تومان جهت رفع مشکل ضمانت وام زنان سرپرست خانوار پیش بینی شود.
درخواست از نمایندگان برای پیش بینی صد میلیارد تومان در بودجه 98 جهت رفع مشکل ضمانت وام زنان سرپرست خانوار/ تاکید نمایندگان بر افزایش سهم کارآفرینی زنان در اقتصاد در نشست فراکسیون زنان با مدیران عامل بانک های کشاورزی، توسعه و تعاون و صندوق کارآفرینی امید، مسئولان کمیته امداد و معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری از نمایندگان درخواست شد صد میلیارد تومان جهت رفع مشکل ضمانت وام زنان سرپرست خانوار پیش بینی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201812104631726528.jpg درخواست,از,نمایندگان,برای,پیش,بینی,صد,میلیارد,تومان,در,بودجه,98,جهت,رفع,مشکل,ضمانت,وام,زنان,سرپرست,خانوار/,تاکید,نمایندگان,بر,افزایش,سهم,کارآفرینی,زنان,در,,اقتصاد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست فراکسیون زنان مجلس دیروز ( دوشنبه، 26 آذرماه ) با مدیران عامل بانک کشاورزی، توسعه و تعاون، صندوق کارآفرینی امید، مسئولان خودکفایی و حمایت کمیته امداد و همچنین دبیر کارگروه زنان روستایی، عشایر و مناطق محروم معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری برای بررسی سهم زنان روستایی از وام صندوق توسعه روستایی با محوریت مشارکت اقتصادی زنان روستایی برگزار شد.

اولادقباد: رویکرد فراکسیون زنان در سال سوم نظارت بر حسن اجرای قانون برنامه ششم توسعه با اولویت جوان و خانواده

فریده اولادقباد با بیان اینکه رویکرد فراکسیون زنان در سال سوم نظارت بر حسن اجرای قانون برنامه ششم توسعه با اولویت حوزه جوان و خانواده است، گفت: با دعوت از وزرا و معاونان خواستار ارائه گزارش هایی به صورت مکتوب و شفاهی از مواد برنامه ششم به ویژه ماده 101 و 102  می شویم البته تعاملات دوسویه است.

نشست فراکسیون زنان با جمعی از مدیران کمیته امداد امام خمینی(ره)، مدیران بانک توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزود: ماده 101 در مورد عدالت جنسیتی و به بکارگیری بانوان توانمند و شایسته در پست های مدیریتی کلان و در حوزه ستادی و وزارتخانه ها است.

وی یادآور شد: در این نشست مدیران عامل بانک کشاورزی، توسعه و تعاون و کارآفرینی امید حضور داشتند و گزارشی را در مورد ارائه تسهیلات اشتغال و کارآفرینی به زنان و همچنین ضمانت های تسهیلات ارائه کردند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: زنان حوزه انتخابیه از نمایندگان خود در مجلس انتظارات زیادی دارند و نمایندگان از مسئولان حاضر در این نشست درخواست کردند که زنان را به صورت ویژه ببینند.

اولادقباد ادامه داد: همچنین مسئولان کمیته امداد نیز در این نشست حضور داشتند البته ما به دنبال حضور رئیس کمیته امداد در این نشست بودیم که به دلیل برخی مشکلات نتوانست حضور یابد و مقرر شد به زودی نشست مفصلی را با حضور ایشان در فراکسیون زنان داشته باشیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان تهران افزود: در حوزه اشتغال افراد تحت پوشش کمیته امداد به ویژه بانوان گزارشی ارائه شد که بر اساس آن 62 درصد افراد تحت پوشش زنان و 30 درصد مردان بودند.

درخواست مسئولان از نمایندگان برای پیگیری پیشنهادات حوزه زنان و خانواده در کمیسیون تلفیق بودجه 98

وی با یادآوری اینکه گزارشی از اشتغال زنان روستایی، عشایر و زنان سرپرست خانوار ارائه شد، گفت: بانک توسعه و تعاون گزارشی را ارائه کردند؛ مسئولان حاضر در نشست از ما نیز انتظاراتی داشتند که بر اساس آن در بودجه سال 98 پیشنهادات حوزه زنان و خانواده را در کمیسیون تلفیق بودجه پیگیری کنیم و در این رابطه قرار شد پیشنهادات خود را در این حوزه ارائه کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: به عنوان مثال در بودجه سال گذشته 230 میلیارد برای بیمه زنان سرپرست خانوار اختصاص یافت که برای افزایش آن تلاش خواهیم کرد.

نشست فراکسیون زنان با جمعی از مدیران کمیته امداد امام خمینی(ره)، مدیران بانک توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید

سهم 10 درصدی زنان در حوزه کارآفرینی

اولادقباد با انتقاد از اینکه سهم زنان در حوزه کارآفرینی 10 درصد است، یادآور شد: در این نشست خطاب به مدیران عامل بانک های کشاورزی، توسعه و تعاون و صندوق کارافرینی تاکید کردم که سهم کارآفرینی زنان در  اقتصاد کشور با حمایت از مشاغل خانگی، زنان روستایی، محصولات زنان روستایی و ارائه تسهیلات به زنان شهری به عنوان کارآفرین باید افزایش یابد.

زنان در تولید ناخالص ملی کشور اثرگذار هستند/ نقش زنان باید در اقتصاد، رشد و توسعه کشور افزایش یابد

رئیس مجمع نمایندگان استان تهران با بیان اینکه زنان در تولید ناخالص ملی کشور اثرگذار هستند، گفت: در این نشست به سهم اندک زنان در حوزه کارَآفرینی انتقاد کردم؛ انتظار می رود با تامین امکانات و تسهیلات مناسب نقش زنان در اقتصاد، رشد و توسعه کشور افزایش یابد.

وی ادامه داد: تنها نباید به ارائه مستمری به زنان روستایی و سرپرست خانوار اکتفا کرد بلکه وام ها و تسهیلاتی که به آنها داده می شود باید منجر به اشتغال و کارآفرینی شود.

چرا از زنان توانمند و شایسته به عنوان مدیران عامل بانک ها استفاده نمی شود

رئیس مجمع نمایندگان استان تهران، افزود: در این نشست انتقاد و خطاب به مدیران عامل بانک های حاضر در نشست گفتم که چرا از زنان توانمند و شایسته به عنوان مدیران عامل بانک ها استفاده نمی شود و حتی یک مدیرعامل زن نداریم و هیچ بانویی عضو هیات مدیره نیست.

ربیعی: برای بهبود اشتغال باید هدف واحد داشته باشیم

خدیجه ربیعی فرادنبه در ادامه خطاب به مسئولان حاضر در نشست با بیان اینکه مجلس در کنار و حامی شما است، گفت: معضل اصلی کشور بیکاری است و باید برای بهبود اشتغال هدف واحد داشته باشیم.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس با تصویب قوانین اشتغال و دولت نیز با اجرای صحیح آنها باید برای این هدف واحد تلاش کنند.  

وی با بیان اینکه بانک‌ها باید اعتبار لازم را در اختیار متقاضیان اشتغال قرار دهند، ادامه داد: تولید باید منجر به اشتغال شود البت در تمامی موارد مشکل کمبود اعتبار وجود ندارد بلکه مجریان بانک‌ها نمی‌توانند بودجه را مدیریت کنند؛ بنابراین این موضوع نارضایتی مردم را به دنبال دارد.

نشست فراکسیون زنان با جمعی از مدیران کمیته امداد امام خمینی(ره)، مدیران بانک توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه بانک کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری رتبه پنجم را در اعطای تسهیلات دارد خطاب به رئیس این بانک، گفت: مدیرعامل شما در استان عملکرد خوبی داشته اما در شهرستان بروجن برای اعطای وام مشکلاتی وجود دارد.

ربیعی از اعطای تسهیلات کشاورزان به سایر افراد انتقاد و تصریح کرد: تسهیلات باید به کشاورزان داده شود، انتظار می‌رود بر این موضوع نظارت مناسب انجام شود.

وی از عملکرد کمیته امداد سپاسگزاری کرد و ادامه داد: کمیته امداد حمایت خوبی را از نیازمندان داشته، مجلس تلاش مناسب را برای اختصاص اعتبارات کافی به کمیته امداد در دستور کار قرار خواهد داد. انتظار می رود استفاده از انرژی خورشیدی که تکلیف برنامه ششم نیز است مورد توجه قرار گیرد؛ بانک کارآفرینی امید اقدامات مناسبی را انجام داده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت تداوم این جلسات گفت: امید است این نشست‌ها در جهت بهبود اشتغال روستاییان، زنان سرپرست خانوار و کشاورزان مثمرثمر واقع شود.

الماسی: اغلب زندانیان حوزه انتخابیه را کشاورزان تشکیل می‌دهند

سکینه الماسی همچنین با بیان اینکه مسائل و مشکلات حوزه‌های انتخابیه با هم متفاوت است، افزود: از بانک توسعه تعاون برای پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه سپاسگزاری می‌کنیم.

نماینده مردم کنگان، دیر و جم در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه اغلب زندانیان حوزه انتخابیه را کشاورزان تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: کشاورزان وام با سود 18 درصد گرفته اما به دلیل مشکلاتی مانند سیل و بارندگی‌ها نتوانستند آن را پرداخت کنند؛ انتظار داریم برای رفع این مشکل چاره‌اندیشی شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کشاورزان زمانی خمس و زکات پرداخت می‌کردند اما در حال حاضر به دنبال این هستند که تحت پوشش کمیته امداد قرار گیرند؛ این مشکلات باید در نشستی دیگر مورد بررسی قرار گیرد.  از کمیته امداد به دلیل همراهی‌ها و حمایت از مددجویان سپاسگزاری می‌کنم.

آقاپور علیشاهی: انتقاد از اخذ استعلام و پروانه کسب از زنان برای دریافت وام اشتغال

معصومه آقاپور علیشاهی در ادامه علت تشکیل نشست امروز را چاره‌اندیشی برای بهبود وضعیت زنان روستایی، شهری و محروم دانست و گفت: افزایش آمار طلاق معضلی جدی است؛ باید به این زنان کمک کرد تا مشکلات اقتصادی آنها منجر به فاجعه نشود.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی از اخذ استعلام و پروانه کسب از زنان برای دریافت وام اشتغال انتقاد کرد و ادامه داد: متأسفانه باید 23 استعلام برای دریافت پروانه کسب انجام شود که این موضوع برای بانوان مشکل ساز شده است و دستگاه‌ها نیز همراهی نمی‌کنند؛ انتظار می‌رود بخشنامه جدا برای زنان صادر کنند و یا پروانه کسب حذف شود.

وی افزود: برای دریافت استعلامات جهاد کشاورزی باید از هفت‌خوان رستم گذر کرد، گفت:جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی برای ارائه تسهیلات بخش دامداری به زنان سخت‌گیری می‌کنند که مجبور هستند عطایش را به لقایش ببخشند.

ضرورت جدی گرفتن طرح نانوایی‌های خانگی

نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت جدی گرفتن طرح نانوایی‌های خانگی گفت: اغلب بانوان روستایی تمایل به انجام این کار دارند؛ در کمیته امداد سهمیه‌ای برای اضافه شدن پشت نوبتی‌های شهرستان‌ها و استان‌ها داده شد اما مشخص نیست آیا همیشه از این سهمیه بهره‌مند می‌شوند یا تا آخر امسال شامل حال آنها می شود؛ کار موقت ایجاد انتظارات را به دنبال دارد؛ نباید برای کوتاه مدت این کار انجام می‌شد. در شناسایی اقشار ضعیف نیز ضعف وجود داشته و بدون هماهنگی و رابطه بازی انجام شده است.

ذوالقدر: آمارهای دقیقی در مورد تعداد زنان سرپرست خانوار وجود ندارد

سیده فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران همچنین از همکاری مسئولان حاضر در نشست برای بهبود وضعیت اقتصادی زنان روستایی قدردانی کرد و گفت: متأسفانه آمارهای دقیقی در مورد تعداد زنان سرپرست خانوار وجود ندارد و این باعث موازی کاری دستگاه‌ها می‌شود؛ انتظار می‌رود آمارهای دقیق ارائه شود.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه مدت زمان تحت پوشش قرار گرفتن زنان سرپرست خانوار بسیار طولانی است، ادامه داد: انتظار می‌رود این مدت زمان کوتاه شود.

محمودی: رضایتمندی مناسب از بانک کشاورزی در حوزه انتخابیه وجود ندارد

سمیه محمودی نایب رییس فراکسیون زنان مجلس در مجلس با یادآوری اینکه شهرستان حوزه انتخابیه مهاجرپذیر بوده و مردم با خشکسالی‌های مداوم روبرو بودند، ادامه داد: انتظار می‌رود به ارائه منابع به شهرستان‌ها همانند استان‌ها توجه شود؛ بانک توسعه تعاون خوش درخشیده است اما متأسفانه رضایتمندی مناسب از بانک کشاورزی در حوزه انتخابیه وجود ندارد، امیدواریم مسئولان بانک کشاورزی بتوانند رضایت مردم را به دست بیاورند.

فاطمه حسینی: تاثیر 60 درصدی زنان در اقتصاد روستایی

سیده فاطمه حسینی با یادآوری اینکه با ارائه گزارش‌های سهم زنان روستایی از وام صندوق توسعه روستایی گام به گام در رفع موانع پیش می‌رویم، گفت: زنان 60 درصد در اقتصاد روستایی تأثیر دارند ؛ انتظار می‌رود مسئولان حاضر در نشست امروز هفته آینده پیشنهادات خود را برای بهبود وضعیت زنان روستایی و سرپرست خانوار به کمیته اقتصادی فراکسیون زنان ارائه کنند، اگر موانع موجود برطرف نشود، کمیته امداد پیشنهاد صندوق ضمانت را ارائه کرد، این پیشنهاد قابل بررسی است و انتظار می‌رود پیشنهادات سایر دستگاه‌ها نیز ارائه شود تا به جمع‌بندی نهایی دست یابیم.

رهبر: 62 درصد افراد تحت پوشش کمیته امداد زنان هستند

فاطمه رهبر معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با بیان 62 درصد از افراد تحت پوشش کمیته امداد زنان هستند، گفت: 46 درصد از این میزان زنان روستایی و 50 درصد آنها بی سواد هستند، 50 درصد زیر دیپلم، 53 درصد شهری، 46.7 درصد روستایی هستند.

وی با بیان اینکه سیاست کمیته امداد در اولویت قرار گرفتن زنان سرپرست خانوار و توانمندسازی آنهاست، ادامه داد: توجه به مناطق محروم، روستایی، مرزی و سپس شهری مورد توجه قرار می‌گیرد.

تبصره 14 در بودجه 98 ابقاء شود و در صورت امکان افزایش یابد

رهبر ادامه داد: مجلس تکلیف کرد 4 هزار میلیارد سال 96 تبدیل به 4 هزار و 500 و مابقی به 7 هزار میلیارد از تبصره 14 انجام شود. جلسات مختلفی در این رابطه برگزار شد و مطرح شد که 600 هزار خانوار به یکباره تحت پوشش کمیته امداد قرار گیرند. 43 هزار خانوار طبق ضوابط شناسایی شدند و حدود 152 هزار کودک دارای سوء تغذیه مقرر شد تحت پوشش قرار گیرند،  در روزهای تعطیل و جمعه کارهای کارشناسی انجام دادیم و البته 430 هزار خانوار نیز پشت نوبتی داشتیم؛ از تمامی آنها به صورت کتبی اجازه گرفتیم که اگر قرار است مبلغی به آنها پرداخت شود دولت حساب آنها را بررسی کند.  انتظار می‌رود تبصره 14 در بودجه 98 ابقاء شود و در صورت امکان افزایش یابد.

سلطانی: در بحث آمار تفکیک جنسیتی نداریم

پریچهر سلطانی دبیر کارگروه زنان روستایی عشایر و مناطق محروم معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه به دلیل اینکه در بحث آمار تفکیک جنسیتی نداریم هیچ کدام از بانک‌ها نتوانستند در خصوص زنان روستایی و ارائه تسهیلات به آنها آمار دقیقی ارائه دهند، گفت: انتظار می‌رود در این رابطه تدابیری اتخاذ شود تا به تفکیک بتوان آمارها را داشته باشیم زیرا اگر آمار درستی نداشته باشیم نمی‌توان آسیب شناسی و تحلیل درستی داشته باشیم و وضعیت زنان را بررسی کنیم.

وی با یادآوری ساماندهی صندوق‌های خرد ادامه داد: اقدامات مناسبی در این رابطه انجام شدو اغلب دستگاه‌ها به این صندوق‌ها ورود کرده‌اند و همچنین مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال تدوین سند توسعه روستایی است.

در حوزه آموزش در برنامه ششم موظف شدیم صد هزار تسهیل‌گر در روستاها تربیت کنیم

سلطانی با بیان اینکه در حوزه آموزش در برنامه ششم موظف شدیم صد هزار تسهیل‌گر در روستاها تربیت کنیم، افزود: متأسفانه هیچ اقدامی در این رابطه انجام نشده و حتی بودجه لازم برای آن پیش‌بینی نشده است این در حالی است که زنان روستایی مطلع نیستند که چگونه از آنها استفاده و وارد سامانه شده و ثبت‌نام کنند بنابراین نیاز است در خصوص آموزش تسهیل‌گران و سهم زنان روستایی تسهیل‌گر اقدامات جدی انجام شود تا بتوانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

دبیر کارگروه زنان روستایی عشایر و مناطق محروم معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: برای رفع مشکلات و دسترسی واقعی زنان روستایی و عشایری به اعتبارات بانک‌ها باید همکاری لازم را داشته باشند.

خدارحمی: منعی برای زنان در جهت استفاده از تسهیلات بانکی وجود ندارد بلکه ما استقبال خواهیم کرد

روح الله خدارحمی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان اینکه طرح اشتغال عشایر روستایی امیدواری‌های زیادی را ایجاد کرد، گفت: خوشبختانه با اجرای این طرح 60 هزار اشتغال جدید ایجاد شد؛ امکان بهره‌برداری از تسهیلات برای جامعه زنان فراهم است، از بین طرح‌های دانش بنیان دو طرح مربوط به زنان تحصیلکرده بود که در سیستم ما هیچ منعی برای استفاده از تسهیلات برای زنان تحصیلکرده وجود ندارد، الگوی اقتصادی کسب و کار دیدگاه‌های افراطی در مورد زنان، کارکرد درستی در جامعه ندارد و نه تنها منعی برای زنان در جهت استفاده از تسهیلات بانکی وجود ندارد بلکه ما استقبال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه از اینکه ریاست بانک کشاورزی ما را یک زن بر عهده داشته باشد استقبال می‌کنیم، افزود: به دنبال افزایش مبلغ تسهیلات اشتغال زنان هستیم.

اصغر نورالله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با بیان اینکه این صندوق ارتباط مناسبی با زنان سرپرست خانوار دارد، اقدامات موثری در حوزه صندوق‌های مالی ایجاد شده، 300 صندوق علاوه بر 600 صندوق ایجاد شده و تفاهم نامه‌ای با وزارت جهاد کشاورزی منعقد شده در جهت اینکه امکان اشتغال روستایی میسر شود. 121 درصد طرح تصویب کرده‌ایم، دارای سامانه نظارتی هستیم که همه افراد و کارشناسان به محل اجرای طرح مراجعه می‌کنند در حوزه بانوان 9 هزار و 8 طرح تصویب شده و پرداختی 210 میلیارد تومان بوده است، 238 هزار میلیارد تومان به زنان روستایی پرداخت شده که 9 هزار و 8 طرح را شامل می‌شود.

عبدالمالکی: تلاش برای راه اندازی صندوقی برای ضمانت تسهیلات زنان سرپرست خانوار

حجت‌الله عبدالمالکی معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با تأکید بر اینکه ضمانت وام برای زنان مشکل‌زا است، گفت: به دنبال این هستیم که صندوقی را برای ضمانت تسهیلات ویژه برای زنان سرپرست خانوار راه‌اندازی و تاسیس کنیم البته منابع آن باید تأمین شود.

درخواست از مجلس برای پیش بینی صد میلیارد تومان در بودجه  جهت رفع مشکل ضمانت وام زنان سرپرست خانوار

عبدالمالکی ادامه داد: درخواست ما از مجلس این است که صد میلیارد تومان برای شروع در نظر گرفته شود تا70 یا 80 درصد مشکل ضمانت وام‌ها برای زنان سرپرست خانوار را از محل داخلی رفع کنیم در گذشته تجربه راه اندازی این صندوق را داشتیم اما به علت نبود منابع لازم با شکست مواجه شدیم انتظار داریم حمایت‌های لازم از سوی نمایندگان صورت گیرد و اگر مشکل قانونی برای راه اندازی این صندوق وجود داشته باشد منتقل خواهیم کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet