هدر موبایل
1386/08/13 08:24:00
سرویس سیاسی

حدادعادل: نمایشگاه "یاد یار مهربان" جلوه‌ای از اراده‌ ملی برای رشد معنوی و فکری جوانان است

رییس مجلس شورای اسلامی نمایشگاه "یاد یار مهربان" را جلوه‌ای از اراده‌ ملی برای رشد معنوی و فکری جوانان دانست.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر "غلامعلی حدادعادل" روز شنبه در آیین افتتاح پنجمین نمایشگاه "یاد یار مهربان" که به منظور اهدای کتاب به مدارس شهر تهران از 13 تا 20 آبان‌ماه در مصلای تهران برگزار می‌شود، با اشاره به این‌که بنده در سالیان گذشته مهمان نمایشگاه یاد یار مهربان بودم و همیشه آهنگ زیبا و موسیقی گوشنواز یاد یار مهربان در دل و جان من طنین‌انداز بوده، افزود: فضای لطیف و دوست‌داشتنی برای معلم و شاگرد در مصلای تهران مهیا شده و افتتاح نمایشگاه یاد یار مهربان همزمان با روز 13 آبان و روز دانش‌آموز، پیامی برای همه‌ دانش‌آموزان است که روز دانش‌آموز به همان اندازه که از نظر شور دانش‌آموزی مهم است، از نظر شعور و اندیشه هم مهم است.

وی تاکید کرد: جوانان باید شور و شعور را با هم و توام داشته باشند و این‌گونه خدمات فرهنگی را بیش‌تر کنیم.

رییس مجلس با اشاره به برگزاری نمایشگاه یاد یار مهربان در مصلای تهران، گفت: نمایشگاه یاد یار مهربان در فضای دلپذیر مصلا که مکان برگزاری نماز است برگزار می‌شود و خدمات فرهنگی ارایه می‌دهد و این عرصه محل عرضه‌ کتاب هم قرار می‌گیرد و این امر بیانگر آن است که در جامعه‌ اسلامی، چنین مساله‌ای طبیعی است که دینی با معجزه‌ای هم‌چون کتاب آسمانی و گفتمان معرفت، ظهورش باعث بسط فکر و فرهنگ شده و در حقیقت مصلایی که مکان نماز و نیایش است، نمایشگاه کتاب هم می‌شود.

او با اشاره به آثار "خواجه نصیرالدین طوسی" در زمان "هولاگوخان" که 40 هزار جلد کتاب منتشر کرده اشاره کرد و گفت: ارزش این کتاب‌ها در حال حاضر به اندازه حدود 400 میلیون کتاب است و این امر بیانگر علم و دانش و فرهنگ و تمدن اسلامی است و انقلاب کشور ما به نام اسلامی و جمهوری ما هم به نام اسلامی است که باید کشور را از عقب‌ماندگی تحمیل شده نجات دهیم و یک کشور فرهنگی درخور نام اسلام و ایران ایجاد کنیم.

حدادعادل با قدردانی از زحمات دست‌اندرکاران برپایی نمایشگاه یاد یار مهربان تصریح کرد: سازمان فرهنگی هنری شهرداری، فعالیت‌های زیادی را در شهر انجام داده و چهره‌ زیبایی را در شهر ترسیم کرده که از زحمات شهردار تهران و مسوولان این سازمان تشکر می‌کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: شهرداری تهران موفق شده چهره‌ فرهنگی شهرداری را به نمایش بگذارد و چندین سال است که مردم تهران احساس می‌کنند وظیفه‌ی شهردار، منحصر به خدمات و ساخت و ساز نیست؛ بلکه شهرداری به فکر ذهن و اندیشه‌ مردم هم هست.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان این‌که امسال دایره‌ توزیع کتاب در شهر تهران و در نمایشگاه یاد یار مهربان افزایش یافته است، افزود: این نوید را مسوولان داده‌اند که توزیع کتاب در مدارس سراسر کشور نیز گسترش یابد و اگر امسال همه‌ کشور مشمول این فعالیت نشود، چندین استان این اقدام را آغاز خواهند کرد و امیدواریم به‌زودی شاهد باشیم که در 13 آبان که همزمان با اوایل سال تحصیلی است، یک موج ملی در سراسر کشور از اهدای کتاب صورت بگیرد تا اندازه‌ای که قدر این کار فرهنگی را بتوانیم درک کنیم.

حدادعادل با اشاره به این‌که بنده از سال 59 تا 72 در وزارت آموزش و پرورش مسوول سازمان پژوهشی این وزارتخانه و تامین کتب مدارس بودم، تصریح کرد: در آن زمان شب و روز آرزوهایی را داشتم که امروز شاهد تحقق آن آرزوها هستم. زمانی بود که تالیف کتاب برای مدارس نسبت به شرایط کنونی نسبت "رطوبت و سیل" را داشت؛ به طوری که آن زمان به دنبال رطوبت می‌گشتیم و حالا سیل می‌آید؛ زیرا در آن موقع تالیف کتاب محدود بود.

حداد عادل اظهار داشت: در طول سال‌های 50 تا 52 مجموع کتب انتشار یافته حدود 650 جلد برای همه‌ اقشار بود و هم‌اکنون در نمایشگاه یاد یار مهربان فقط 18 هزار جلد کتاب برای دانش‌آموزان مدارس عرضه می‌شود و این روند امیدوارکننده است.

وی افزود: در شرایطی به سر می‌بریم که دانش‌آموزان در مدارس باید علاوه بر کتب درسی، بسیاری از کتاب‌های کمک آموزشی را نیز مطالعه کنند؛ در حالی که در برخی موارد تنها دانش‌آموزان فقط کتب درسی را می‌خوانند. اما باید یک دانش‌آموز 10 برابر کتاب درسی، کتاب کمک درسی بخواند و این امر نیازمند تولید و انتشار کتاب متناسب با سن و سال آنان است.

حدادعادل تصریح کرد: با برپایی نمایشگاه یاد یار مهربان و توجه مسوولان شهرداری در تخصیص اعتبارات مناسب دولت در این زمینه، می‌توانیم همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند آینده‌ درخشان و تابناکی را برای جوانان ایرانی شاهد باشیم و این نمایشگاه، جلوه‌ای از اراده‌ ملی برای رشد معنوی و فکری جوانان است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet