هدر اصلی
1388/06/31 12:57:00
سرویس بین الملل

اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران با رئیس مجلس کنگو دیدار کردند

**اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو در ادامه دیدار خود از کینشازا پیش از ظهر امروز سه شنبه با "اواریست بوشاب" رئیس مجلس ملی جمهوری دمکراتیک کنگو دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار ابتدا "حمیدرضا حاجی بابایی" از کنگو بعنوان کشوری مهم نام برد و با اشاره به روابط خوب این کشور با جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد که مناسبات و همکاری‌های دو جانبه فیمابین در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و پارلمانی هر چه بیشتر گسترش یابد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو با اشاره به راهبرد کنونی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر نگاه ویژه به افریقا و توسعه روابط و همکاری‌ها با کشورهای این قاره بویژه کنگو گفت: یکی از فصول مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، گسترش مناسبات با کشورهای افریقایی است و در این میان کنگو دارای موقعیت خارجی برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های بالقوه برای تقویت همکاری‌ها و روابط در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و پارلمانی است.

وی در ادامه با تاکید به حمایت مجلس شورای اسلامی از توسعه روابط دو کشور افزود: ارتباطات پارلمانی قطعا به گسترش همکاری‌ها و روابط فیمابین کمک موثری خواهد کرد و گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور در این زمینه حائز نقش مهمی‌ هستند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار نمود: نگاه غرب طی قرون گذشته به افریقا همواره ابزاری و سلطه جویانه بوده و آنها با اتخاذ  روش‌های استعماری نو، بدنبال تملک سرمایه‌های معنوی و مادی این قاره بوده‌اند.

وی همچنین به حمایت مجلس شورای اسلامی از تعاملات و همکاری‌های اقتصادی، فنی، تجاری و بخش‌های خصوصی دو کشور در جهت منافع دو ملت ایران و کنگو تاکید کرد و خواستار شناسایی زمینه‌های گوناگون برای گسترش روابط دو کشور در این عرصه‌ها شد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو در بخش دیگری از سخنان خود مجلس شورای اسلامی را دارای موقعیت بالایی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرد و گفت: در جمهوری اسلامی ایران مجلس شورای اسلامی از قدرت مندترین نهادها محسوب می‌شود.

حمیدرضا حاجی بابایی در زمینه موضوع مسایل هسته‌ای صلح آمیز کشورمان نیز گفت: برخورد آمریکا با موضوع هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران کاملا سیاسی است و ایران حق مسلم خود می‌داند که از دانش و فناوری هسته‌ای صلح آمیز استفاده نماید.

رئیس گروه دوستی ایران در پایان دعوت شفاهی رئیس مجلس شورای اسلامی را به رئیس مجلس ملی کنگو ابلاغ نمود.

رئیس گروه دوستی ایران به مشارکت گسترده مردم ایران در انتخابات اخیر اشاره کرد و گفت: دنیا شاهد بود که انتخابات با مشارکت 85 درصدی مردم همراه بود که در کل دنیا بی‌نظیر بود.

در ادامه این دیدار اواریست بوشاب رئیس مجلس ملی جمهوری دمکراتیک کنگو گفت: امیدوارم بتوانیم گام‌های موثر خوبی در زمینه توسعه و تحکیم روابط بین دو کشور در کلیه زمینه‌ها برداریم.

وی همچنین گفت: گروه‌های دوست پارلمانی می‌توانند نقش موثری در توسعه روابط ایفا نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet