هدر موبایل
1397/09/27 17:15:46
سرویس اجتماعی
ظهر امروز انجام شد:

حضور وزیر علوم در فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی

نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به منظور بررسی نحوه اجرای قانون برنامه ششم توسعه در این وزارتخانه برگزار شد.
حضور وزیر علوم در فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به منظور بررسی نحوه اجرای قانون برنامه ششم توسعه در این وزارتخانه برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201812104542911115.jpg حضور,وزیر,علوم,در,فراکسیون,زنان,مجلس,شورای,اسلامی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، ظهر امروز سه‌شنبه (27 آذرماه) نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به منظور بررسی نحوه اجرای قانون برنامه ششم توسعه در این وزارتخانه برگزار شد.

ارتقای کیفیت غذای دانشگاه‌ها باید متناسب با شان دانشجو در دستورکار قرار گیرد

فریده اولادقباد در بیان علل برگزاری این نشست گفت: مهمترین رویکرد فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نظارت بر حسن اجرای قانون برنامه ششم توسعه است که وزرا طی گزارشی برشی از عملکرد خود را در این خصوص ارائه می‌دهند، همچنین این فراکسیون بر ضرورت اجرای مواد 101 و 102 این قانون مبنی بر عدالت جنسیتی تاکید دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نکته مهم در مورد دستاورد این وزارتخانه پیرامون فعال سازی شرکت‌های دانش بنیان است، همچنین در بازدیدهایی که از سوی کمیسیون آموزش و تحقیقات از استان‌ها داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که تعداد زیادی پروژه‌های نیمه تمام در بخش آموزش عالی وجود دارد، همچنین مطالباتی در این بخش وجود داشته که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: بی‌تردید این پروژه‌ها ملی هستند و می‌توان با اجرای آنها استان‌ها را به قطب علمی کشور تبدیل کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: توجه به وضعیت سلف سرویس و غذای دانشگاه‌ها متناسب با شان دانشجویان، تسهیل روند ارائه تسهیلات وام و تقاضامحور کردن رساله دانشجویی در تحصیلات تکمیلی از دیگر مواردی است که فراکسیون زنان از وزیر علوم می‌خواهد به آنها توجه ویژه‌ای داشته باشد، همچنین تقاضا داریم کرسی‌های آزاداندیشی دانشگاه‌ها فعال شوند، از سوی دیگر لازم است این وزارتخانه گزارشی از مامور کردن دانشگاه‌ها ارائه دهد.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: یکی دیگر از اقدامات درخور تحسین وزارت علوم ارتقا دادن شاخص‌های پژوهشی کشور براساس استانداردهای جهانی است، همچنین اقدامات خوبی در زمینه تعامل با شرکت‌های دانش بنیان انجام داده که رتبه کشور را از 120 به 65 رسانده است.

ارتقای دانشگاه تربیت بدنی گامی در جهت تامین سلامت جامعه است

در ادامه هاجر چنارانى با اشاره به وضعیت دانشگاه و پژوهشکده‌های تربیت بدنی گفت: پیش از این از دانشگاه تربیت بدنی بازدید داشتم که 280 طرح داشت و در شرایط کنونی هم به دنبال آن هستم که برای تامین زمین مورد نیاز این دانشگاه‌ها در راستای تامین سلامت گامی برداریم و برای آن پیوست‌هایی ایجاد کنیم، بنابراین درخواست می‌کنم که وزارت علوم این موضوع را پیگیری کند.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در مورد پردیس دانشگاه، تضاد فرهنگی اجازه نمی‌دهد که در برخی مناطق کشور بر اساس آمایش استانی تصمیم‌گیری شود، بنابراین انتظار داریم حداقل برای حوزه انتخابیه‌ام همان مدل هیات امنایی برای دانشگاه‌ها اجرا شود.

نقل و انتقال دانشجویان دختر تسهیل شود

در ادامه معصومه آقاپور علیشاهی  گفت: به تازگی بازدیدی از خوابگاه دخترانه دانشگاه تبریز داشتم که نشان می‌داد ورزش دانشجویان از شرایط نامناسبی برخوردار است، ضمن اینکه در این خوابگاه کانون موسیقی وجود دارد که مجوز فعالسازی آن باید از سوی وزیر علوم صادر شود، بنابراین درخواست می‌کنیم در جهت تحقق این امر اقدام شود.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: به موضوع نقل و انتقال دانشجویان دختر باید نگاه ویژه‌ای شود، چرا که بسیاری از خانواده‌ها در پی تحصیل فرزندشان در سایر شهرها به دلیل ایجاد آسیب‌های اجتماعی با مشکل جدی مواجه شده و گاه شالوده خانواده از هم گسسته است.

عضو هیات رئیسه فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: پیشنهاد می‌کنم همچون طرحی که در دانشگاه شبستر اجرا کردیم، اجازه دهید در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم نیز اتاق بازرگانی یا اصناف ایجاد شود که حداقل ماهی یکبار واحدهای صنفی در آن تشکیل جلسه دهند و دانشگاهیان شنونده مشکلات آنها باشند.

وزارت علوم به مطالبات دانشجویان توجه کند

در ادامه طیبه سیاوشی گفت: از طرف کمیته دانشجویی فراکسیون امید بازدیدی از خوابگاه‌های دانشجویی تهران داشتیم که متوجه شدیم تعدادی از دانشجویان با مشکلات صنفی مواجه هستند که ممکن است به سمت مطالبات سیاسی برود، بنابراین نیاز است که در این خصوص اقدام جدی صورت بگیرد، ضمن اینکه می‌توان گفت صحبت‌های دانشجویان با مقامات اداری متفاوت است که نیاز است بیشتر با هم صحبت کنند و مطالباتشان به گونه‌ای ارزیابی شود که به سمت مطالبات سیاسی نرود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، در پایان از وزیر علوم خواست که به یکی دیگر از مشکلات دانشجویان در خصوص ورود مسئولان دانشگاه‌ها به حریم خصوصی آنها رسیدگی کند.

چرا استفاده از مدیران زن در سطح کلان محقق نشد؟

 در ادامه سیده فاطمه ذوالقدر  گفت: بعد از نشستی که با رئیس جمهور در مورد انتخاب وزرای جدید داشتیم، درخواست کرده بودیم که حداقل یک وزیر خانم داشته باشیم که محقق نشد، بنابراین در شرایط کنونی انتظار داریم که حداقل از ظرفیت مدیران توانمند خانم برای معاونت‌های اصلی این وزارتخانه یا به عنوان روسای دانشگاه‌ها در سراسر ایران استفاده شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: اغلب تذکرهای ما به وزیر علوم بدون جواب باقی می‌ماند، کما اینکه در مورد وضعیت سهمیه در دانشگاه آزاد تذکر داده بودیم که بی‌جواب باقی ماند.

بی‌توجهی وزارت علوم به انتخاب معاونان زن جای سوال دارد

 در ادامه پروانه مافی  با انتقاد از بی‌توجهی وزارت علوم به انتخاب معاونان زن گفت: یکی از وزارتخانه‌هایی که بیش از همه نیروی خانم توانمند و تحصیلکرده دارد، وزارت علوم است، اما به شدت در آن برای انتخاب مدیران زن در سطح کلان مدیریتی حالت انقباضی وجود دارد که این جای سوال است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: هم‌اکنون نگاه مردم این است که نمایندگان زن تا چه اندازه توانسته‌اند جایگاه زنان را در جامعه ارتقا دهند، چرا هیچ اتفاق جدی از سوی دستگاه‌های اجرایی در این خصوص نمی‌افتد؟

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، خطاب به وزیر علوم تاکید کرد: دست شما در وزارت علوم باز است، بنابراین انتظار می‌رود با استفاده از ظرفیت زنان توانمند فعال در هیات علمی به این مطالبه عمومی پاسخ دهید.

دانشجویان خارجی با چه معیاری در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)جذب می‌شوند؟

در ادامه سیده حمیده زرآبادی گفت: هم‌اکنون بحث درآمدزایی دانشگاه‌ها مطرح است که در عمل بر اساس افزایش شهریه دانشجویان تحقق پیدا کرده که نارضایتی این قشر را به همراه داشته است که این موضوع هم جایگاه علم را تنزل می‌دهد و هم مشکلاتی را به همراه دارد.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به وضعیت دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در شهر قزوین اظهار کرد: در این دانشگاه چند مدل دانشجو جذب می‌شود که یکی از طریق بورسیه بوده، یکی هم دانشجویانی هستند که شهریه می‌پردازند، اما بدون کنکور وارد دانشگاه می‌شوند، یکی هم دانشجویانی هستند که شهریه پرداخت نمی‌کنند، بنابراین معیار مشخصی برای جذب دانشجو در این دانشگاه وجود ندارد.

وی تاکید کرد: فعالیت تشکل‌های دانشجویی از دیگر مواردی است که همیشه گلایه‌هایی پیرامون آن وجود دارد که می‌توان گفت برخوردها در این زمینه تبعیض‌آمیز است، از سوی دیگر موضوعات صنفی دانشجویان باید پیگیری شود.

سخنگوی فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که در شهر قزوین با آن مواجه هستیم، این است که در دفترچه کنکور برای دانشگاه‌های این شهر رشته‌ای تحت عنوان نفت وجود دارد که فارغ‌التحصیلان آن مدرک معدن دریافت می‌کنند.

وزارت علوم؛ مبالغی را برای ارتقای کیفیت غذای دانشجویان اختصاص خواهد داد

منصور غلامی در ارائه گزارش از عملکرد این وزارتخانه در خصوص اجرای برنامه ششم توسعه گفت: هم‌اکنون دو عارضه بر آموزش عالی کشور حاکم شده است؛ اعم از توسعه کمّی که باعث تضعیف نظارت می‌شود.

وی تاکید کرد: هم‌اکنون وزارت علوم توقف واحدهای جدیدی که توجیه اقتصادی و اجتماعی ندارند در دستورکار خود قرار داده است، ضمن اینکه این وزارتخانه بعد از این متناسب با نیروی انسانی، به روزرسانی، آینده‌نگری و نحوه ارائه خدمات و امکانات دانشگاه‌ها به آنها مجوز ایجاد رشته یا جذب دانشجو در مقاطع مختلف خواهد داد و ارزیابی و تغییر رویکرد وزارت علوم بر مبنای آمایش آموزش عالی خواهد بود.

وزارت علوم 500 موسسه غیرانتفاعی را تعطیل کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، افزود: در حوزه دانشگاه‌های غیرانتفاعی بیش از 500 موسسه را تعطیل کردیم، چرا که فاقد ساختمان و هیات علمی و امکانات لازم بودند که موجب وهن آموزش عالی و تضیع حقوق دانشجویان می‌شد، ضمن اینکه در بحث آمایش دو مصوبه داریم که یکی از آنها ساماندهی آموزش عالی بر اساس برنامه ششم توسعه است که گزارشی از آن تهیه کرده و بین مسئولان توزیع شده است.

وی تصریح کرد: ساماندهی و ماموریت‌گرا کردن، شبکه کردن دانشگاه‌های کوچک، ساماندهی دانشجویان و مدرسان دانشگاه فنی و حرفه‌ای از دیگر اقدامات وزارت علوم است، ضمن اینکه این وزارتخانه مجوز ایجاد 5 دانشگاه ویژه دختران و 10 رشته جدید در حوزه فنی و حرفه‌ای را داده است، از سوی دیگر 328 رشته کارشناسی ناپیوسته ایجاد کرده و 35 درصد دانشجویان پذیرفته شده امسال هم در رشته‌های فنی و حرفه‌ای خانم بوده‌اند.

غلامی تاکید کرد: در رابطه با دانشگاه‌های پیام نور که گسترش زیادی داشته و تعدادی از آنها به دلیل کاهش داوطلب خالی مانده‌اند، پیش از این بحث منطقه‌ای بودن مطرح بود، اما با توافق صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که در خصوص ساماندهی آنها براساس آمایش استانی حرکت کنیم.

وی یادآورشد: یکی دیگر از مواردی که باید بدان اشاره کنم، رتبه اول کشور در زمینه رشد علمی بوده است که قرار بود در سال 1404 به این رتبه دست پیدا کنیم، اما سرعت نسبی ما رشد چشمگیری داشته و از 2سال گذشته ایران را در جایگاه اول قرار داده و بعد از آن چین و روسیه قرار دارند، که این امر باعث ارتقای جایگاه ایران در سطح مجامع بین‌المللی شده است.

غلامی افزود: در مورد کاربردی کردن دانشگاه‌ها از چند ماه قبل ظرفیت آیین‌نامه ارتقا را مورد بازنگری قرار دادیم، همچنین قرارداد با بخش صنعت، همکاری با وزارت صنعت، معدن و تجارت، افزایش مهارت دانشجویان، قرارداد با وزارت نفت، قرارداد با صنایع دفاع، قرارداد با سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرای کنسرسیون علمی از دیگر اقدامات وزارت علوم بوده است.

وی گفت: در این دوره 2010 نفر از اساتید و محققان خارجی برای انجام پروژه‌های علمی مشترک از دانشگاه‌های ایران بازدید کردند، همچنین 1400 استاد ایرانی بدین منظور از دانشگاه‌های خارجی بازدید داشتند.

غلامی خاطرنشان کرد: 152 پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های معتبر دنیا که تامین اعتبارات آن به صورت 50-50 صورت گرفته است، از سوی دیگر وزارت علوم در زمینه تامین ارز وقتی بحث ارز نیمایی قطعی نشده بود، کل موجودی سازمان دانشجویان را برای ایجاد فرصت مطالعاتی در زمینه خرید ارز 4200 تومانی هزینه کرد تا بتوان از این طریق دانشجویان را معرفی کرد، ضمن اینکه باید به این نکته اشاره کنم که سال گذشته 100 درصد اعتبارات تعیین شده برای وزارت علوم تخصیص یافت.

وی افزود: وزارت علوم برای دانشجویانی که از خارجی برای تحصیل به ایران بازگردند، شهریه‌ای برابر با پردیس دانشگاهی در نظر گرفته و این موضوع شامل دانشجویانی می‌شود که تا قبل از مهرماه 97 برای تحصیل از ایران خارج شده باشند، از سوی دیگر وزارت علوم بحث بازنگری در رشته‌ها و محوای سرفصل‌ها را به طور جدی در دستور کار قرار داده، همچنین محور اصلی فعالیت‌های این وزارتخانه بر اساس ارتباط بخش پژوهش با صنعت بوده است.

غلامی عنوان کرد: در زمینه فعالیت دانشگاه‌های علمی کاربردی انحرافات جدی وجود داشت و هر دستگاهی در کنار خود یکی از این دانشگاه‌ها را ایجاد کرده بود و به ماشین تولید مدرک تبدیل شده بودند که این شروع غلطی بود که هزینه‌ای را بر دولت و بیت‌المال تحمیل می‌کرد، چرا که فارغ‌التحصیلان آنها به جمعیت فاقد شغل اضافه می‌شدند، بنابراین تغییراتی در این بخش ایجاد کردیم.

وی بیان کرد: در مورد درآمدسازی دانشگاه‌ها باید آنها یا تحقیق یا تدریس کنند، ضمن‌اینکه انجام فعالیت‌های پژوهشی هم باید مشتری داشته باشد، بنابراین در این شرایط انتظار می‌رود نمایندگان مجلس کمک کنند تا بخش‌های صنعتی وارد دانشگاه‌ها شده و مشکلات خود را مطرح کرده و پروژه‌های خود را از این طریق پیگیری کنند.

غلامی افزود: در رابطه با دانشگاه‌های بین‌المللی ایران یا دانشجویان بر اساس توصیه یا درخواست ارزیابی شده و صلاحیت علمی آنها تایید می‌شود و پذیرفته می‌شوند، هر چند در این زمینه هم با وزارت امور خارجه و هم وزارت کشور مشکل داریم، کما اینکه سال گذشته در چندین دانشگاه دفتر کنسولگری ایجاد کردیم که رضایتمندی دانشجویان خارجی را به همراه داشت.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، تاکید کرد: از طریق شرکت‌های دانش بنیان 42 هزار اشتغال پایدار ایجاد کردیم، همچنین مطالبات اساتید بازنشسته را تا پایان سال 96 پرداخت کردیم، از سوی دیگر از آقای نوبخت مبالغی را برای تامین و ارتقای کیفیت غذای دانشجویان گرفتیم، ضمن اینکه باید اشاره کنم امسال 30 درصد به تعداد افرادی که از غذای دانشجویی استفاده می‌کنند، اضافه شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet