هدر موبایل
1397/09/30 12:53:23
سرویس فرهنگی
مقصودی:

آموزش و پرورش در ایران از گرانترین‌ها در سطح جهان است/ افزایش بازماندگان از تحصیل به دلیل گرانی آموزش

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه آموزش و پرورش در ایران از گرانترین‌ها در سطح جهان است، افزایش بازماندگان از تحصیل در چند سال اخیر را از تبعات این امر برشمرد.
آموزش و پرورش در ایران از گرانترین‌ها در سطح جهان است/ افزایش بازماندگان از تحصیل به دلیل گرانی آموزش عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه آموزش و پرورش در ایران از گرانترین‌ها در سطح جهان است، افزایش بازماندگان از تحصیل در چند سال اخیر را از تبعات این امر برشمرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201611109837918228.jpg آموزش,و,پرورش,در,ایران,از,گرانترین‌ها,در,سطح,جهان,است/,افزایش,بازماندگان,از,تحصیل,به,دلیل,گرانی,آموزش Icana

حسین مقصودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اعلام وصول سوال خود از وزیر آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس در مورد اخذ هزینه از دانش‌آموزان علیرغم تأکید قانون اساسی بر تحصیل رایگان، گفت: با توجه به اینکه دانش‌آموزان طبق قانون باید تا پایان دوره متوسطه از آموزش رایگان استقاده کنند ولی متاسفانه این روزها با بهانه‌ها و روش‌های مختلف، آموزش و پرورش در ایران از جمله گرانترین آموزش و پروش‌های سطح جهان است.

نماینده مردم سبزوار، جوین و جغتای در مجلس شورای اسلامی افزود: علاوه بر آنکه در مدارس غیرانتفاعی و غیردولتی، بالاترین شهریه‌ها اخذ می‌شود، در مدارس دولتی مناطق حاشیه‌ای شهر و محله‌های کم‌برخوردار و فقیر نیز بعضا دانش‌آموزان به دلیل نداشتن پول برای پرداخت به مدرسه مجبور به ترک تحصیل هستند.

آموزش و پرورش پولی خلاف قانون است

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: این رویه بر خلاف نص مصرح قانون اساسی کشور است؛ مسئولان آموزش و پرورش طبق قانون عمل نمی‌کنند و به همین دلیل بازماندگان از تحصیل در چند سال اخیر در سطح کشور افزایش پیدا کرده است.

وی با انتقاد از وزیر آموزش و پرورش مبنی بر اینکه قبول نمی‌کند مدارس دولتی کشور از خانواده‌های دانش‌آموزان، وجه دریافت می‌کنند، گفت: موارد متعددی وجود دارد که اگر دانش‌آموز پولی پرداخت نکند، نه تنها او را در مدرسه ثبت‌نامش نمی‌کنند بلکه چنان آبرو و حیثیتش را می‌برند که ترک تحصیل می‌کند.

میانگین شهریه مدارس غیردولتی ایران بالاتر از نُرم جهانی است

مقصودی با استناد به آمارهای جهانی، معتقد است ایران جزو لیست گرانترین آموزش و پرورش در جهان است و ادامه داد: آمار بانک جهانی هزینه تحصیل در یک مدرسه غیردولتی و دولتی را تعریف کرده است ولی میانگین شهریه مدارس غیردولتی ایران اعم از هیئت امنایی یا غیرانتفاعی و غیره بالاتر از این میزان است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: البته سوال بنده درخصوص مدارس دولتی و ضرورت رایگان بودن آن بود که در صحن مجلس اعلام وصول شد ولی درباره مدارس غیردولتی و غیرانتفاعی نیز باید نظارت بیشتری صورت گیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet