وکالة الانباء للمجلس الشوری الاسلامی

حلول ماه ربیع الاول
1397/10/03 09:33:00
سرویس سیاسی
بروجردی:

خروج آمریکا از پیمان های بین المللی قطعا تهدیدکننده صلح جهانی است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:اقدامات بی حساب و ناهنجاری حاکم بر تصمیم گیری های مسئولین عالی رتبه آمریکا و به طور ویژه خود ترامپ باعث بحران جدی بین کاخ سفید و کنگره شده است.
خروج آمریکا از پیمان های بین المللی قطعا تهدیدکننده صلح جهانی است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:اقدامات بی حساب و ناهنجاری حاکم بر تصمیم گیری های مسئولین عالی رتبه آمریکا و به طور ویژه خود ترامپ باعث بحران جدی بین کاخ سفید و کنگره شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201808103163450162.jpg خروج,آمریکا,از,پیمان,های,بین,المللی,قطعا,تهدیدکننده,صلح,جهانی,است Icana

علاالدین بروجردی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن اشاره به موضوع خروج آمریکا از پیمان های بین المللی به ویژه INF گفت:آمریکای ترامپ ،آمریکای خاصی است،یعنی تمام هنجارهای جهانی را که در دنیا پذیرفته شده است؛مانند مسئله محیط زیست،پیمان کیوتو ،پیمان پاریس و برجام که آمریکا از آن خارج می شود.

وی افزود:پیمان‌های منع استفاده از سلاح های شیمیایی و هسته ای دوربُرد و میان بُرد و توافق هایی که آمریکا با کشور روسیه (شوروی سابق) داشته است؛ازجمله قرارداهایی که در دنیا پذیرفته شده است را می توان نام برد،که این قراداد در جهت کنترل مسابقات تسلیحاتی جهانی بوده است.

موضع پوتین نشان می دهد که نقض پیمان INF یک جاده دو طرفه خواهد بود

نماینده مردم بروجرد و اشتریان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیمان‌ مهمی مانند منع استفاده از سلاح های شیمیایی و هسته ای دوربُرد و میان بُرد که آنها را ترامپ در زیر پا می‌گذارد ،بیش از همه ضررش به خود آمریکایی‌ها خواهد رسید،تاکید کرد: موضعی هم  که آقای پوتین در این زمینه گرفته است در این موضوع به این معناست که ما این توانمندی را داریم و اگر نقض پیمانی صورت بگیرد،حتماً یک جاده دو طرفه خواهد بود و متقابلاً اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

بیشتر بخوانید:

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه پیمان منع استفاده از سلاح های هسته ای دوربرد و میان‌برد در گذشته با شوروی انجام شده است،اظهار کرد:خروج آمریکا از پیمان های بین المللی قطعاً تهدیدکننده صلح جهانی است و به ضرر جامعه جهانی است که همه مجامع بین المللی به خصوص سازمان ملل متحد که یکی از مسئولیت هایش در واقع حفظ امنیت جهانی است،باید در این زمینه ها حساسیت لازم را به خرج داده و اقدامات لازم را انجام دهند.

بروجردی بابیان اینکه هدف پیمان های بین المللی اغلب ایجاد آرامش و صلح در جهان است،مطرح کرد: پروژه های تسلیحاتی کلان هزینه‌های هنگفتی را بر خود کشورها تحمیل می‌کند؛کشورها به دنبال این هستند که در جهت رفاه ملت شان و حفظ و تقویت اقتصاد شان فعال باشند و به همین دلیل هم به نفع خود آنها از این منظر است که این توافقات بین المللی صورت بگیرد و هزینه های اضافی به مردم تحمیل نشود.

بلندپروازی های غیرمنطقی ترامپ ضربه زیادی به اقتصاد آمریکا وارد کرده است

 وی با اشاره به رفتار قلدرمآبانه ترامپ در جهان مطرح کرد: بلندپروازی های غیرمنطقی ترامپ زیاد است به همین دلیل هم ضربه زیادی به اقتصاد آمریکا وارد شده است؛امروز کسری بودجه آمریکا بسیار جدی بوده و پایه‌های دولت ترامپ را هم متزلزل کرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع دیوار مرزی آمریکا و مکزیک تصریح کرد:پروژه های سنگینی مانند دیوار مرز آمریکا و مکزیک از همین تصمیم گیری های ترامپ است که همین حالا یک بحران جدی بین کاخ سفید و کنگره را به وجود آمده است؛ اقدامات بی حسابی که منجر شده تعدادی از مسئولین کشور آمریکا استعفا دهند و بعد از استعفا هم نسبت به رئیس جمهور آمریکا موضع گیری کنند؛ این نشان‌دهنده نوعی ناهنجاری حاکم بر تصمیم گیری های مسئولین عالی رتبه آمریکا و به طور ویژه شخص خود ترامپ است.

به گزارش خانه ملت؛ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در ادامه خروج از توافقات بین‌المللی؛ ماه گذشته بدون ارائه هیچ سندی، روسیه را به نقض "پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد" متهم کرد و گفت در صورتی که روسیه و چین با یک پیمان جدید موافقت نکنند، آمریکا به زودی از آن خارج خواهد شد. از سوی دیگر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، نیز اعلام کرده خروج آمریکا از معاهده منع گسترش موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد بدون پاسخ نخواهد ماند.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال 1987 میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق منعقد شد و یکی از اقدامات اساسی در جهت تنش‌زدایی دوران جنگ سرد بود. این پیمان در 8 دسامبر آن سال در واشنگتن به امضای رونالد ریگان، رئیس‌جمهور وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی رسید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet