هدر موبایل
1397/10/01 10:52:07
سرویس اقتصادی
جعفرزاده ایمن آبادی مطرح کرد:

بدهی بیش از 5 میلیارد دلار ی دولت به صندوق توسعه ملی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس می گوید دولت به صندوق توسعه ملی بدهی های ارزی و ریالی دارد که در بخش ارزی بیش از ۵ میلیارد دلار بدهی وجود دارد که تا امروز باز پرداخت نشده است.
بدهی بیش از 5 میلیارد دلار ی دولت به صندوق توسعه ملی عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس می گوید دولت به صندوق توسعه ملی بدهی های ارزی و ریالی دارد که در بخش ارزی بیش از 5 میلیارد دلار بدهی وجود دارد که تا امروز باز پرداخت نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201801102036539557.jpg بدهی,,بیش,از,5,میلیارد,دلار,ی,دولت,به,صندوق,توسعه,ملی Icana

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مصارف صندوق توسعه ملی از ابتدای تاسیس تا پایان سال 96، گفت: مهمترین هدف صندوق توسعه ملی با توجه به اساسنامه قانون آن، اعطای تسهیلات به بخش غیردولتی برای تولید و توسعه سرمایه گذای بوده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس عنوان کرد: میزان تحقق اهداف صندوق توسعه ملی با لحاظ 100 درصد پرداخت تسهیلات از محل سپرده گذاری، صرفا معادل 24 درصد مصارف بوده است و پرداختی از محل صندوق توسعه ملی به منظور اهداف بودجه و برنامه های توسعه بالغ بر 35.2 میلیارد دلار بوده که حدود 38 درصد از مصارف صندوق است که عموما مربوط به تامین کسری بودجه است.

بدهی دولت به صندوق توسعه ملی بیش از 5 میلیارد دلار است

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی در خصوص  بازپرداخت تعهدات دولت به صندوق توسعه ملی گفت: در خصوص مطالبات سر رسید گذشته صندوق از محل تضامین ارزی دولت باید گفت، مجموع تعهدات دولت از جمله اصل و سود تسهیلات اختصاص یافته از محل منابع صندوق توسعه ملی با تضمین و تعهد پرداخت از سوی دولت، منتهی به اسفند سال 97 بیش از 5 میلیارد دلار است که تاکنو وجهی به حساب صندوق واریز نشده است.

وی بیان داشت: در خصوص بازپرداخت ریالی تعهدات دولتی نیز این نکته حائز اهمیت است که مجموع تعهدات ریالی دولت 14 هزار میلیارد تومان بوده که بازپرداخت آن باید از سال 98 تا سال 1402 در قالب بودجه های سنواتی پیش بینی شود.

ردیف هایی که به آن عمل نشده است

این نماینده مجلس با اشاره به منابع عمومی فاقد وصولی گفت: برای مواردی چون بدهی معوقه اپراتورهای مخابراتی، درآمد حاصل از حق انتفاع بهره برداری از معادن، حق مالکیت دولت در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، درآمد حاصل از واگذاری استخراج و فروش معادن، درآمد حاصل از افزایش 20 درصد نفتگاز، فروش پادگان ها به شهرداری ها، درآمد حاصل از فروش مجتمع های دستگاه های اجرایی، درآمد حاصل از فروش زندان های قدیمی، واگذاری طرح تملک دارایی های سرمایه ای و دریافت وام داخلی دولت از شرکت های آب و برق در بودجه سال های 93 تا 96 ردیف در نظر گرفته شده است که وصولی آنها صفر بوده است.

جعفرزاده ایمن آبادی تاکید کرد: واگذاری طرح های تملک دارایی های سرمایه ای از مهم ترین طرح های است از محل آن که در سال گذشته 3هزار و 500 میلیارد تومان درنظر گرفته شده بود که میزان وصولی آن صفر است.

مدیریت دارایی های دولت

نایب رئیس فراکسیون مستقلین  ولایی در مجلس شورای اسلامی در خصوص مدیریت دارایی های دولت بیان داشت: اطلاعا ثبت شده در سامانه سادا تا پایان شهریور ماه سال جاری به این قرار بوده است که دولت 353هزار و 240 فرقه املاک دارد از سوی دیگر 356 هزار و 408 فقره ملک دولت اسناد دارد و 73هزار و 955 فقرره ملک بدون سند است.

وی ادامه داد: میزان فضای اداری دولت 16هزار و 292 فقره است که ارزش ریالی دارایی های دولت 18 میلیون و 872 هزار میلیارد ریال برآورد می شود.

جعفرزاده ایمن آبادی بیان داشت: محاسبات نشان می دهد که درآمدهای اختصاصی در سال 97 نسبت به سال 90 حدود 277 درصد رشد داشته در حالی که نرخ رشد منابع عمومی دولت حدود 150 درصد است، به عبارتی دستگاه های اجرایی بیشتر از آنکه به وظایف شان بپردازند بنگاه داری می کنند.

بیشتر بخوانید:

۱۰۰ هزار میلیارد تومان تاپایان سال اوراق منتشر می شود

حدود ۸۷ درصد از درآمدها را در بخش جاری هزینه می کنیم

رشد ۹درصدی حجم نقدینگی کشور در سال جاری/ ۱۶ میلیون و ۷۲۴ هزار میلیارد ریال حجم نقدینگی تا شهریور۹۷

وابستگی بودجه به نفت در سال ۹۷ بالغ بر ۴۱ درصد است/

گفت و گو از مهدیه قربانی

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet