پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/07/04 09:59:00
سرویس کمیسیون ها

دستورکار هفتگی کمیسیون‌های مجلس

**دستورکارهای جلسات کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی از ‌روز یکشنبه پنجم تا روز چهارشنبه هشتم مهرماه اعلام شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، جزییات دستورکارهای جلسات  هفته جاری کمیسیون‌ها به این شرح است:

کمیسیون آموزش و تحقیقات در جلسات هفته جاری خود به بررسی طرح تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش که از سوی شورای محترم نگهبان اعاده شده می پردازد.

همچنین این کمیسیون بررسی طرح یک فوریتی سرمایه‌گذاری- توسعه اشتغال و بخش خصوصی، گزارش کنکور سراسری سال 1388را نیز در دستور کار خود دارد.

نحوه اجراء قانون پذیرش دانشجو در دانشگاهها نیز در این کمیسیون با حضور کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سرپرست وزارت آموزش و پرورش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در کمیسیون اجتماعی ادامه رسیدگی به طرح ناظر بر تأسیس و فعالیت سازمانهای مردم نهاد و غیردولتی ،ادامه رسیدگی به طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در دستور کار می باشد.

همچنین وزیر تعاون در جلسات هفته جاری این کمیسیون گزارشی ازمیزان تحقق مفاد مرتبط در قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و تبین موارد مربوط به بخش تعاونی کشور در برنامه پنجم توسعه ارائه خواهد کرد.

کارگروه ویژه رسیدگی به طرح جامع خدمات رسانی به ایثارگران نیز در این هفته جلسه‌ای  با حضور زریبافان ریاست بنیاد شهید وامورایثارگران خواهد داشت.

انتخابات هیأت رئیسه کارگروههای تخصصی نیز در این هفته برگزارخواهد شد.

به گزارش خانه ملت کمیسیون اقتصادی بررسی لایحه حمایت از حقوق مصرف کنندگان (اعاده شده از شورای محترم نگهبان) و نیز ادامه بررسی لایحه اساسنامه هیأت رسیدگی به شکایات قانونی برگزاری مناقصات را در دستور کار خود دارد.

این کمیسیون همچنین در این هفته با دعوت از غضنفری وزیر بازرگانی و معاونین ایشان برنامه‌های آتی وزارت مذکور را بررسی خواهد کرد.

کارگروه جهت رسیدگی به لایحه یک فوریتی توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجراء سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی جلسه ای خواهد داشت. در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز مسائل اخیر استان کردستان با حضور مسؤولین

ذی‌ربط مورد بررسی قرار می گیرد.

همچنین در جلسات هفته جاری این کمیسیون بررسی طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب 1363 (اعاده شده از صحن مجلس شورای اسلامی) ،بررسی طرح تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، لایحه موافقتنامه همکاریهای بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری افغانستان در عرصه مبارزه با مواد مخدر، جرائم سازمان یافته و تروریسم  و لایحه موافقتنامه همکاریهای امنیتی میان دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت پادشاهی بحرین در دستور کار می باشد.

سؤال مصطفی کواکبیان نماینده سمنان از وزیر کشور نیر در این کمیسیون بررسی می شود.

در کارگروه امنیت طرح ناظر بر تأسیس و فعالیت سازمانهای مردم نهاد (غیردولتی) و نیز درکارگروه روابط خارجی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به مقاوله‌نامه کار دریایی مصوب سازمان بین‌المللی کار و همچنین در کارگروه دفاعی طرح یک فوریتی شناسایی مصدومین شیمیایی در مناطق بمباران شده بررسی می شود.

کمیسیون انرژی نیز در این هفته با دعوت از معاونت ریاست جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی گزارش آخرین وضعیت هسته‌ای کشور را بررسی خواهد کرد.

این کمیسیون در جلسه روز سه‌شنبه خود نیز با دعوت از مسؤولین صنعت نفت گزارش اجرای قانون بودجه سال 1388 درخصوص بنزین و خرید بنزین از ونزوئلا را مورد بررسی قرار می دهد.

بر اساس این گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات دو تقاضای علی اکبر اولیاء نماینده یزد و صدوق را جهت انجام تحقیق و تفحص از عملکرد دولت در برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همچنین نتایج و دستاوردهای مصوبه شورای عالی اداری مبنی بر انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را بررسی می کند.

همچنین در این کمیسیون گزارش سازمان بازرسی کل کشور پیرامون عدم تدوین آئین‌نامه‌ها و دستورالعملهای اجرائی قانون برنامه چهارم توسعه ،لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید جهت تسهیل اجراء سیاستهای کلی اصل 44 نیز بررسی می شود.

در این کمیسیون سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی نیز جهت‌بحث و تبادل‌نظر پیرامون برنامه‌های ارائه شده در حوزه اقتصادی کشور حاضر می شود.

در کمیسیون بهداشت و درمان نیز طرح مقررات امور پزشکی و مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی در دستور کار می باشد.

این کمیسیون با دعوت از مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه و اولویتهای وزارتخانه متبوع را بررسی می کند.

در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور نیز شور دوم لایحه اصلاح ماده (100) قانون شهرداری مصوب 1334 را بررسی کرده و طرح اصلاح موادی از قانون تقسیمات کشوری مصوب 1362 را نیز مجددا رسیدگی می کند.

کمیسیون صنایع و معادن بررسی لایحه جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ،طرح سرمایه‌گذاری - توسعه اشتغال و بخش خصوصی و طرح افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی را بررسی می کند.

همچنین کمیسیون با دعوت از وزیر نفت سؤال رضا رحیمی نسب نماینده خرم‌آباد در خصوص بررسی تحلیلی برنامه‌های ارائه شده در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و نیز با دعوت از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سؤالات مجیدنصیرپور نماینده سراب و بهمن اخوان نماینده تفرش و آشتیان (4 فقره) را بررسی می کند.

این کمیسیون گزارش روند واگذاری سهام شرکت مخابرات ایران، گزارشی درخصوص روند واگذاری اپراتور سوم و نیز گزارش برنامه‌های آتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش خانه ملت کمیسیون عمران نیز در دستور کار این هفته خود وضعیت آب شرب تهران را با حضور مسؤولین وزارت نیرو بررسی می کند.

همچنین لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به مقاوله‌نامه کار دریایی مصوب سازمان بین‌المللی کار و نیز لایحه جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور نیز در این کمیسیون بررسی می شود.اعضای این کمیسیون در این هفته با انجمن حمل و نقل هوایی نیز نشستی خواهد داشت.

این کمیسیون با برگزاری مراسم تودیع و معارفه وزیر سابق و فعلی مسکن و شهرسازی عملکرد وزارت مسکن و شهرسازی طی برنامه چهارم و برنامه پیشنهادی جهت برنامه پنجم را بررسی می کند.

در کارگروه عمران شهری و روستایی لایحه اصلاح ماده (19) قانون نوسازی و عمران شهری مصوب 1347 (اعاده شده از شورای محترم نگهبان)، لایحه اصلاح ماده (100) قانون شهرداری مصوب 1334

 

و طرح اصلاح قانون احداث تونل مشترک شهری مصوب 1372 و نیز درکارگروه راه و ترابری پیشنهاد ارائه طرح آموزشکده عالی رانندگان وسیله نقلیه عمومی مسافرپذیر بررسی می شود.

کمیسیون فرهنگی بررسی مواد 16 و 21طرح یک فوریتی سرمایه‌گذاری- توسعه اشتغال و بخش خصوصی و طرح یک فوریتی شناسایی مصدومین شیمیایی در مناطق بمباران شده را در دستور کار خود دارد.

همچنین این کمیسیون با دعوت از رئیس سازمان تبلیغات اسلامی عملکرد احکام برنامه چهارم توسعه در بخش سازمان تبلیغات اسلامی و ارائه برنامه‌های سازمان مذکور را مورد بررسی قرار خواهد داد.

در کارگروه رسانه و هنر احکام فرهنگی در برنامه پنجم توسعه در بخش رسانه و هنر؛در کارگروه فرهنگ و گردشگری احکام فرهنگی در برنامه پنجم توسعه در بخش فرهنگ و گردشگری؛درکارگروه ارشاد و تبلیغات اسلامی احکام فرهنگی در برنامه پنجم توسعه در بخش نهادهای فرهنگی - تبلیغات دینی بررسی می شود.

کمیسیون قضائی و حقوقی نیز بر اساس دستور کار این هفته خود لایحه پیشگیری از وقوع جرم (اعاده شده از شورای محترم نگهبان)،شور دوم لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرائم مربوط به امور حمل و نقل وسایل نقلیه و نیز شور دوم لایحه تخلفات و اخذ جرائم مربوط به امور حمل و نقل وسایل نقلیه را بررسی خواهد کرد.

در کارگروه تخصصی حقوق عمومی و بین‌الملل نیز طرح یک فوریتی جامع کاداستر کشور ؛در کارگروه تخصصی حقوق خصوصی شور دوم لایحه حمایت خانواده؛ در کارگروه تخصصی حقوق جزا بررسی شور دوم لایحه آئین‌دادرسی کیفری و نیز درکارگروه خاص رسیدگی به امور مبارزه با قاچاق لایحه مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز بررسی می شود.

بر اساس این گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی نیز با دعوت از صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی و معاونین ایشان پیرامون برنامه‌های آتی وزارت کشاورزی به بحث و تبادل‌نظر خواهد پرداخت.

همچنین بازنگری مصوبه کمیسیون درخصوص طرح افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی نیز در دستور کار این کمیسیون می باشد.

این کمیسیون همچنین وضعیت سلامت برنجهای وارداتی را با حضور معاونین ذی‌ربط وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، بازرگانی، بهداشت و رئیس گمرک کشور بررسی میکند.

برنامه‌های آتی سازمان حفاظت محیط زیست با حضور محمدی‌زاده معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاونین ایشان ،طرح یک فوریتی جامع کاداستر و نیز گزارش هیأت تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان تعاون و روستایی و ادارات تابعه استانی بررسی می شود.

کمیسیون اصل نودم قانون اساسی رسیدگی به پرونده کلاسه 6137 م ؛گزارش کارگروه امور ویژه درخصوص پرونده کلاسه 5196 م را در دستور کار خود دارد.

در کارگروههای فرهنگی، رفاهی و اجتماعی ؛اقتصادی، فنی و عمرانی؛کارگروه سیاسی و نظامی؛ کارگروه قضائی و حقوقی؛کارگروه مجلس و امور ویژه شکایات واصله بررسی خواهد شد.

کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه تجارت لایحه تجارت در کارگروه تخصصی را بررسی می کند.

در کمیسیون ویژه پیگیری و نظارت اجراء اصل (44) قانون اساسی گزارش عملکرد اجراء سیاستهای کلی اصل(44) قانون اساسی توسط ریاست محترم دیوان محاسبات کشور نیز بررسی می شود.

درکمیسیون هیأت تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان تعاون روستایی نیز گزارش تدوینی با حضور کارشناسان بررسی می شود.

کمیسیون مشترک رسیدگی به طرح استفساریه ماده (113) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 1386 نیز در این هفته جلسه خواهد داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet