هدر موبایل
1397/10/04 18:43:03
سرویس سیاسی
نمایندگان استان خوزستان در خصوص اعتراض به رئیس جمهور توضیح می‌دهند:

علت اعتراض نمایندگان خوزستان به رئیس جمهور چه بود؟/ رئیس جمهور قول رسیدگی داد

نمایندگان مردم خوزستان  در نشست علنی امروز مجلس نسبت به سیاست های انتقال آب اعتراض داشتند و رئیس جمهور نیز در این زمینه قول‌هایی داده تا رسیدگی شود.
علت اعتراض نمایندگان خوزستان به رئیس جمهور چه بود؟/ رئیس جمهور قول رسیدگی داد نمایندگان مردم خوزستان  در نشست علنی امروز مجلس نسبت به سیاست های انتقال آب اعتراض داشتند و رئیس جمهور نیز در این زمینه قول‌هایی داده تا رسیدگی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201812101605057736.jpg علت,اعتراض,نمایندگان,خوزستان,به,رئیس,جمهور,چه,بود؟/,رئیس,جمهور,قول,رسیدگی,داد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مردم خوزستان در نشست علنی امروز (4 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در حین سخنرانی رئیس جمهور در خصوص حل بحران آب کشور نسبت به این موضوع اعتراض کرده که موجب توقف چند لحظه‌ای سخنرانی رئیس جمهور در صحن علنی مجلس شدند.

 

پاپی زاده محمدیان ناصری نژاد

 

در حین سخنرانی رئیس جمهور جمعی از نمایندگان استان خوزستان در رابطه با وضعیت بحرانی آب در این استان در مجاورت جایگاه هیئت رئیسه تجمع کرده بودند که با وساطت برخی نمایندگان و اعضای هیئت رئیسه مجلس نهایتاً این تجمع پایان یافت. نمایندگان استان خوزستان در این زمینه نظرات خود را اعلام کردند.

پاپی زاده بالنگان: رئیس جمهور دستور بررسی تصمیم‌گیری‌های مربوط به انتقال آب را صادر کرد

عباس پاپی زاده پالنگان در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اتفاقاتی که امروز (سه شنبه 4 دیماه) در حاشیه تقدیم لایحه بودجه 98 بین نمایندگان و رئیس جمهور رخ داد، اظهار داشت: انتقال آب به محیط زیست کشور ضربه زده و برخلاف اصول مهمی مانند توسعه پایدار، آمایش سرزمین، حفظ محیط زیست و حفظ حیات طبیعی تالاب‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌های کشور است.

علت خشک شدن دریاچه ارومیه نیز انتقال‌های بی‌رویه آب‌ است

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تصمیمات غلطی که طی 50 سال گذشته در خصوص انتقال آب اتخاذ شده، آسیب بدی را به کشور وارد کرده است، بیان کرد: علت خشک شدن دریاچه ارومیه نیز همین انتقال آب‌های بی‌رویه‌ای است که در موقعیت‌هایی غیر از حوزه آبریز دریاچه ارومیه تعریف شده است.

وی با بیان اینکه رودخانه‌ها و تالاب‌های خشک شده کشور از جمله رودخانه دز و کارون در خوزستان به دلیل انتقال آب با این وضعیت بد روبه‌رو شده‌اند، افزود: تصمیمات غلطی که دولت در گذشته پیرامون انتقال آب داشته، اکنون برای کشور مشکل‌ساز شده است و هزینه هایی را برای کشور ایجاد کرده است.

عباس پاپی‌زاده

انتقال آب از سرشاخه‌های دز و کارون منجر به خشک شدن تالاب‌های خوزستان شد

پاپی‌زاده بالنگان با بیان اینکه انتقال آب از سرشاخه‌های دز و کارون منجر به خشک شدن تالاب‌های خوزستان شده و اکنون این تالاب ها محل تولید ریزگرد شده‌اند، ادامه داد: ریزگردها به 22 استان کشور آسیب می‌زنند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اخیرا نمایندگان مناطق فلات مرکزی در مجلس پیگیری می‌کنند تا آب را از برخی مناطق استان چهارمحال بختیاری به دیگر مناطق انتقال دهند، گفت: به دولت تذکر دادیم که هر گونه تصمیم‌گیری در خصوص منابع آبی کشور در صورتی که غیرکارشسناسی باشد، منجر به زیان گسترده برای کشور خواهد شد.

فشار برخی نمایندگان به دولت برای موافقت با انتقال آب بین حوزه‌ای

وی افزود: صنایع آب‌بَر فولاد و پتروشیمی و زنجیره‌های پایین دست فولاد و پتروشیمی‌ها به غلط در مناطق کم آب کشور توسعه یافته‌اند زیرا توسعه این صنایع به شدت آسیب‌زا است، به دولت تذکر می‌دهیم که باید بر اساس آمایش سرزمین و توسعه پایدار کشور در خصوص محیط زیست و آب تصمیم‌گیری کند.

پاپی‌زاده بالنگان با بیان اینکه اخیرا نمایندگان این مناطقِ کم آب و صنعتی به دولت فشار آورده‌اند تا دولت با انتقال آب بین حوزه‌ای موافقت کند، اظهار داشت: نمایندگان استان‌های لرستان، بوشهر، خوزستان و چهارمحال و بختیاری به شدت نسبت به این موضوع  موضع منفی دارند و تاکید داریم که براساس نظر حامیان، فعالان و کارشناسان محیط زیست، این نوع پروژه‌هایِ غلط، شرایط آبی کشور را در شرایط بحرانی قرار می‌دهد.

350 دشت آبی کشور از مجموع 610 دشت آبی خشک شده است

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیاسیت‌های غلط 50 سال اخیر منجر به این شده که از مجموع 610 دشت آبی کشور 350 دشت آبی کشور خشک شده و به مرحله بحرانی برسند، بیان کرد: اکنون امکان برداشت از این دشت‌های آبی وجود ندارد که علت همه این مشکلات ناشی از سیاست‌های غلط وزارت نیرو بوده است.

وی افزود: امروز به صورت جدی با رئیس جمهور بحث داشتیم که اگر چنانچه قرار باشد تصمیات غلطی تحت فشار افراد ذی‌نفوذ در خصوص انتقال آب اتخاذ شود، نمایندگان این استان‌ها سکوت نخواهند کرد.

رئیس جمهور دستور بررسی تصمیم‌گیری‌های مربوط به انتقال آب را صادر کرد

پاپی‌‎زاده بالنگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رئیس جمهور تاکید کردند که من حفظ شرایط زیست محیطی استان‌های چهارمحال و بختیاری، بوشهر، لرستان و خوزستان برای من مهم است، ادامه داد: آقای روحانی دستور دادند که پیگیری شود تا تصمیمات غلطی در این حوزه اتخاذ نشود همچنین مقرر شد تا نمایندگان این استان‌ها جلسه‌ای با آقای نوبخت و جهانگیری برگزار شود.

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان گفت: نمایندگان معترض بعد از اینکه رئیس جمهور لایحه بودجه 98 را به مجلس تقدیم کرد، با آقای روحانی صحبت کردند.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی گفت: درخواست جلسه با رئیس جمهور را داده بودیم ولی موعد بودجه فرا رسید و امکان دیدار فراهم نشد تا اینکه در حاشیه جلسه امروز مجلس، مباحث خود را با رئیس جمهور مطرح کردیم.

 

محمدیان: تعیین تکلیف برنامه ششم درخصوص انتقال آب بین حوزه‌ای/دستور روحانی برای رفع مشکلات خوزستان

اقبال محمدیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اعتراض نمایندگان استان خوزستان در حین سخنرانی رئیس جمهور درباره حل بحران آب در کشور، گفت: با دستور رییس جمهور و طبق وعده انتخاباتی وی، اعتباری برای احیای رودخانه زاینده رود درنظر گرفته شود از این رو چنین اقدامی موجب اعتراض شد.

نماینده مردم رامهرمز و رامشیر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه استان خوزستان دارای 5 میلیون جمعیت است، اظهار کرد: انتقال آب کارون موجب آسیب دیدن تمام مردم استان شده و بر این اساس رسیدگی به این امر به مطالبه جدی تبدیل شده است.

وی ادامه داد: کاهش 40 درصدی محصولات کشاورزی، تغییر اکوسیستم منطقه و خشک شدن تالاب ها، افزایش کانون ریزگردها، تحمیل خسارات جسمی، روحی و روانی به مردم، افزایش نرخ بیکاری و مهاجرت روستائیان و کشاورزان به مناطق حاشیه ای کلان شهرها، افزایش آسیب های اجتماعی، ایجاد اختلال در مسائل امنیتی استان و ایجاد اختلال در تولید نفت از جمله مشکلات پیش آمده در استان خوزستان محسوب می شود.

اقبال محمدیان

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه قوه مقننه در برنامه توسعه ششم هرگونه انتقال آب بین حوزه ای را ممنوع اعلام کرده است، تصریح کرد: بر این اساس نمایندگان اعتراض دارند قانون مذکور و برنامه توسعه ششم اجرایی شود.

بیشتر بخوانید؛

اتفاق نظر هر سه فراکسیون سیاسی مجلس برای رفع مشکل کمبود آب کشور

محمدیان با اشاره به اینکه طی بیست سال گذشته تونل هایی در خصوص انتقال آب ایجاد شده است، گفت: بر این اساس هم اکنون نمایندگان تلاش می کنند سدی احداث شود تا پس از تجمیع آب کارون، دو میلیون متر مکعب آب ذخیره شده برای مصارف کشاورزی، صنعت و غیره به استان هایی مانند خوزستان، اصفهان، یزد و غیره انتقال داده شود.

نایب رییس مجمع نمایندگان استان خوزستان با اشاره به اینکه اگر کارون رودخانه ملی محسوب می شود، منابع آبی آن نیز باید به حوزچه های خودش سراریز شود، افزود: این مهم در حالیست که بسیاری از روستاهای خوزستان آب شرب خودشان را با مشکلات متعددی تهیه می کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رییس جمهور دستور داد جلسه ای با حضور معاون اول، رییس سازمان برنامه و بودجه، وزیر نیرو و مجمع نمایندگان استان خوزستان برای بررسی و رفع مشکلات تشکیل شود، خاطرنشان کرد: مردم خوزستان هیچ مشکلی برای تقسیم کردن آب شرب خودشان ندارند بلکه اعتراضات بیشتر در خصوص مصارف آب برای کشاورزی، صنعت و غیره است.

 

ناصری نژاد: قول رئیس جمهور برای عدم انتقال آب از زاگرس به دشت مرکزی/ تأمین آب از محل شیرین کردن آب خلیج فارس

مجید ناصری نژاد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به درخواست نمایندگان استان خوزستان در صحن علنی مجلس از رئیس جمهور، گفت: سال ها است که نمایندگان حوزه زاگرس، خوزستان، کهگیلویه و لرستان از بحث انتقال آب نگران بوده و ضررات زیادی را از این امر متحمل شدند که شامل مشکلات زیست محیطی و آب شرب می شود.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: امسال دولت در پیشنهادات بودجه ردیفی برای اعتبار آب تخصیص نداد و انتقال آب حذف شد که این اقدام مورد تأیید دلسوزان کشور و کارشناسان بود.

 

مجید ناصری نژاد

ناصری نژاد همچنین تصریح کرد: نمایندگان اصفهان می خواستند موضوع  در دولت مطرح و بررسی شود که نوبخت مصاحبه و اعلام کرد بحث انتقال آب را به رسمیت شناخته و گفت انتقال آب حق اصفهانی ها است و در لایحه بودجه این موضوع را حل می کنیم.

این نماینده مردم استان خوزستان ادامه داد: این بحث مجددا موجب نگرانی ما شد و احتمال دادیم اگر سکوت کرده و حرف نزنیم آنها مجددا انتقال آب را انجام داده و با این اقدام غیرقانونی باعث ضربه زدن به حوزه زاگرس می شوند.

پیش از این تجمع از هیأت رئیسه خواسته بودیم از رئیس جمهور برای گفت و گو وقت بگیرند که رئیس جمهور وقت نداد و حتی نوبخت مصاحبه خود را اصلاح نکرد از این رو در صحن علنی درخواست کردیم روحانی به قضیه انتقال آب توجه کرده و مانع آن شود

وی در ادامه به تجمع نمایندگان استان خوزستان برخی استان های دیگر اشاره و عنوان کرد: پیش از این تجمع از هیأت رئیسه خواسته بودیم از رئیس جمهور برای گفت و گو وقت بگیرند که رئیس جمهور وقت نداد و حتی نوبخت مصاحبه خود را اصلاح نکرد از این رو در صحن علنی درخواست کردیم روحانی به قضیه انتقال آب توجه کرده و مانع آن شود.

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در پایان خاطرنشان کرد: وقتی به رئیس جمهور بحث انتقال آب را گفتیم ایشان گفت این انتقال از خلیج فارس انجام می گیرد و با شیرین کردن آب خلیج فارس مشکل دشت مرکزی حل می شود همچنین وی قول داد که قضیه انتقال آب از خوزستان به دشت مرکزی منتفی باشد و در شرایط موجود صورت نگیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet