هدر موبایل
1397/10/08 07:06:00
سرویس فرهنگی
میرزاده:

کسب درآمد و شان اجتماعی حلقه مفقوده در رشته های علوم پایه و علوم انسانی

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس معتقد است که آنچه امروز باعث شده که بیشتر داوطلبان آزمون سراسری تمایل کمتری به رشته های علوم پایه و همچنین علوم انسانی داشته باشند، بحث مالی و شان اجتماعی است.
کسب درآمد و شان اجتماعی حلقه مفقوده در رشته های علوم پایه و علوم انسانی سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس معتقد است که آنچه امروز باعث شده که بیشتر داوطلبان آزمون سراسری تمایل کمتری به رشته های علوم پایه و همچنین علوم انسانی داشته باشند، بحث مالی و شان اجتماعی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201801108743668003.jpg کسب,درآمد,و,شان,اجتماعی,حلقه,مفقوده,در,رشته,های,علوم,پایه,و,علوم,انسانی Icana

سید حمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  درخصوص اقبال کم داوطلبان آزمون سراسری به انتخاب رشته های علوم پایه و علوم انسانی  برای ورود به دانشگاه گفت: متاسفانه آنچه امروز باعث شده که بیشتر داوطلبان کنکور تمایل کمتری به رشته های علوم پایه و همچنین علوم انسانی داشته باشند، بحث مالی و شان اجتماعی است که امروزه این دو عامل نقش مهمی درانتخاب رشته داوطلبان کنکور ایفا می کند.

داوطلبان کنکور درآمد و شان اجتماعی را در رشته های پزشکی جستجو می کنند

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی، افزود: واقعیت بسیار تلخ است؛ آنچه امروز در جامعه ما وجود دارد، بیانگر زندگی خوب و مرفه با  داشتن شان اجتماعی برای کسانی است که در رشته  های پزشکی یا مهندسی تحصیل کرده و به درجه دکترا و مهندسی نائل شدند، بنابراین داوطلبان کنکور و کسانی که خواهان رسیدن به رفاه ، کسب درآمد بسیار و رسیدن به شان اجتماعی هستند، بطور قطع وارد رشته های پزشکی و مهندسی خواهند شد.

وی ادامه داد: آنچه امروز باعث شده که دانش آموزان اقبال کمتری نسبت به رشته های علوم پایه و علوم انسانی داشته باشند، نداشتن فرصت شغلی و همچنین شان اجتماعی مناسب است که بسیاری از داوطلبان کنکور را نسبت به این رشته های بی تمایل کرده و تعداد دانشجو در این رشته ها در حال کاهش می باشد.

جایگاه شغلی مناسب در رشته های علوم پایه و علوم انسانی در کشور وجود ندارد

یکی ازعواملی که باعث بی رونقی این رشته ها توسط داوطلبان کنکور شده، بحث نبود جایگاه شغلی است

این نماینده مجلس در دوره دهم تصریح کرد: یکی ازعواملی که باعث بی رونقی این رشته ها توسط داوطلبان کنکور شده، بحث نبود جایگاه شغلی است که بطور مثال مدیریت یک بیمارستان، فردی را به مدیریت منصوب می کنند که پزشک است در حالی که مقوله مدیریت با پزشکی بسیار متفاوت است ولی متاسفانه در کشور ما بر اساس رشته تحصیلی، مشاغل مناسب تعریف نشده است.

میرزاده گفت: باید تمام دستگاه ها بر اساس رشته های تحصیلی جذب نیرو داشته باشند؛ بدین منظور کسی که رشته مهندسی شیمی خوانده در دوره پیش دبستانی مربی نشود و یا کسی که رشته جغرافیا فارغ التحصیل شده، معلم دوره ابتدایی نباشد، بلکه باید شرایط را بنحوی سامان داد که بتوانیم بر اساس آنچه فرد در دانشگاه تحصیل کرده، بتوان از دانش آن فرد استفاده کرد و علاوه بر بحث مالی ، شان اجتماعی آن ها نیز را ارتقا داد.

لزوم تعریف نقشه راه جدید برای جذب در رشته های علوم پایه و علوم انسانی به کمک نخبگان و جامعه علمی کشور

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطر نشان کرد: برای بهبودی شرایط ، باید نخبگان و جامعه علمی کشور برای برون رفت از این وضعیت فکری جدی صورت دهند ، بنابراین دولت و دستگاه های مربوطه وظیفه دارند با استفاده از نظریات نخبگان و جامعه علمی کشور رشته های علوم پایه و علوم انسانی را از حالت انزوا خارج کنند و براساس نقشه راهی که ترسیم خواهند کرد، هدایت تحصیلی را به سمت این رشته ها بکشانند./  

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet