ایام محرم 1398
1388/07/04 18:16:00
سرویس اقتصادی
نماینده ناظر مجلس در شورای عالی اصل 44:

مشارکت بخش خصوصی تحقق نیافته است

**نماینده ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی اصل ۴۴ قانون اساسی ضمن انتقاد از نحوه اجرای سیاست‌های اجرایی این اصل تصریح کرد: نتوانسته‌ایم مشارکت بخش خصوصی را به صورت واقعی به دست آوریم.

"شهباز حسن‌پور" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با بیان این که یکی از دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی می‌باشد گفت: رهبر معظم انقلاب در بیانات و فرمایشات خود به صورت موکد تذکر دادند که نسبت به این موضوع باید با حساسیت بیشتری اقدام شود.

وی با بیان این که دستورالعمل‌های اجرایی این سیاست‌ها هنوز ابلاغ نشده یادآور شد: دستورالعمل‌های اجرایی این سیاست‌ها ظرف نه ماه گذشته آماده شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه واگذاری‌ها تاکنون به ویژه در مجموعه‌هایی که موسسات و شرکت‌های شبه دولتی‌ها خریداری کرده‌اند،‌انتقاداتی را به همراه داشته است، خاطرنشان ساخت: واگذاری‌ها به بخش خصوصی باید واضح و شفاف و روشن صورت گیرد.

حسن‌پور تاکید کرد: اصلی‌ترین دغدغه‌ مجلس این است که مشارکت بخش خصوصی را به معنی واقعی کلمه به دست نیاورده‌ایم.

عضو کمیسیون اقتصادی با انتقاد از نبود فضای مشارکت جهت فعالیت بخش خصوصی گفت: اگر امنیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در کشور تضمین شود، استقبال بیشتری از سوی سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به انتقاد رییس مجلس از نحوه واگذاری‌ها اظهار داشت: آقای لاریجانی به نوعی اظهار گلایه کرده‌اند که اصل 44 قانون اساسی به درستی اجرا نشده است.

نماینده سیرجان و بردسیر با اشاره به سخنان رییس مجلس، گفت: ایشان (رییس مجلس) تاکید کرده‌اند که اجرای اصل 44 قانون اساسی الزاماتی دارد و باید متوازن به سمت جلو حرکت کند.

این نماینده مجلس ابراز امیدواری کرد با حرکت‌های خوبی که وزارت امور اقتصاد و دارایی شروع کرده است، واگذاری‌ها از سرعت بیشتری برخوردار شود.

نماینده ناظر مجلس در شورای عالی اصل 44 قانون اساسی با مثبت ارزیابی کردن جلسات این شورا در وزارت امور اقتصاد و دارایی داشته‌ایم، در عین حال متذکر شد: برخی وزارتخانه‌ها هنوز حرکت‌های جدی را در این راستا شروع نکرده‌اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: توقع ما از وزارت نفت این است که حرکت‌های سریع‌تر و بهتری را جهت واگذاری‌ها به بخش خصوصی انجام دهد تا شاهد تحرک بیشتر بخش خصوصی در کلیه زمینه‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی باشیم.

حسن‌پور با اشاره به نقش‌مجلس در تسریع خصوصی‌سازی در کشور گفت: مجلس ماموریت اصلی خود را که تدوین قانون جامع اصل 44 قانون اساسی بود را در دوره هفتم انجام داده است.

وی با انتقاد از عملکرد مجلس هشتم در انجام وظیفه نظارتی خود خاطرنشان ساخت: باید بعد نظارتی مجلس را قوی‌تر نماییم تا آثار مثبت نظارت مجلس در آینده نزدیک در تمامی کشور جاری شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet