هدر موبایل
1397/10/22 19:48:02
سرویس فرهنگی
مازنی با اشاره به کتاب احضاریه:

روزنامه‌نگاری ازسوی زینب(س) به کربلا احضار می‌شود!

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه "احضاریه" براساس داستان و ماجرای حضور نویسنده در پیاده‌روی اربعین نوشته شده است، گفت:درون‌مایه‌های کتاب "احضاریه" به چالش کشیدن موضوع "طلبیده شدن" از جانب معصومان است.
روزنامه‌نگاری ازسوی زینب(س) به کربلا احضار می‌شود! رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه "احضاریه" براساس داستان و ماجرای حضور نویسنده در پیاده‌روی اربعین نوشته شده است، گفت:درون‌مایه‌های کتاب "احضاریه" به چالش کشیدن موضوع "طلبیده شدن" از جانب معصومان است. https://cdn.icana.ir/d/019/201901104709205937.jpg روزنامه‌نگاری,ازسوی,زینب(س),به,کربلا,احضار,می‌شود! Icana

احمد مازنی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، کتاب "احضاریه" نوشته "علی موذن" را به‌عنوان اثری که به مطالعه نشسته است معرفی کرد و درباره آن، گفت: "احضاریه" تازه‌ترین رمان علی موذنی است، داستان این کتاب براساس سفر نویسنده به کربلا و شرکت او در پیاده‌روی اربعین نوشته شده است، رمان احضاریه با مضمونی دینی در رفت و برگشت بین گذشته و حال، روایتی از زندگی یک روزنامه‌نگار است که برای سفر به کربلا نه دعوت بلکه احضار می‌شود!

کتاب احضاریه

مسعود روزنامه‌نگاری است که با اصرار یکی از دوستانش راهی سفر کربلا می‌شود اما خواهرش خوابی عجیب می‌بیند

نماینده مردم تهران، ری، شمرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی به بخشی از این کتاب اشاره کرد و ادامه داد: مسعود روزنامه‌نگاری است که با اصرار و پیشنهاد یکی از دوستانش راهی سفر کربلا می‌شود و هنگام آماده‌ شدنش برای سفر، خواهرش "عارفه" خوابی عجیب می‌بیند که به سفر او ارتباط پیدا می‌کند و همین خواب و تلاش خواهرش برای همراه شدن با او در این سفر، ماجراهای رمان را به پیش می‌برد: .... عارفه گفت: "این‌قدر واقعی بود که... آمده بود نشسته بود همین‌جا لب تخت و دست گذاشته بود روی شانه‌ام. توی خواب فکر می‌کردم برایم مهمان آمده و باید خودم را به زور بیدار کنم. چشم که باز کردم، دیدمش. می‌دانستم اوست. می‌شناختمش. روی مقنعه و چادرش گرد و خاک نشسته بود... زیاد... گرد و خاکی که حتی با شستن هم از بین نمی‌رود. گرد و خاکی که جزء تار و پود شده... الهی بمیرم... لب‌هاش مسعود... لب‌هاش ترک خورده بود... از عطش..."

کتاب احضاریه

وی ادامه داد: در ادامه این کتاب آمده است؛ عارفه خواهر مسعود بلندتر از پیش گریه کرد. گفت: «یک پیرهن دستش بود. پیرهن نه. دشداشه شاید... بلند بود... خونی بود... از چند جا هم چاک خورده بود... توی خواب می‌دانستم این پیرهنی است که موقع جنگ با لشکر یزید تنِ امام حسین بوده..."

درون‌مایه‌های کتاب "احضاریه" به چالش کشیدن موضوع "طلبیده شدن" از جانب معصومان است

مازنی معتقد است یکی از درون‌مایه‌های کتاب "احضاریه" به چالش کشیدن موضوع "طلبیده شدن" از جانب معصومان است و علی مؤذنی با هنرمندی این مضمون را لابه‌لای سطرهای داستانی لطیف درباره کربلا و مصایب حضرت زینب(س) پنهان کرده است. اینکه معصوم ما را نمی‌طلبد، احضار می‌کند. طلبیدن یعنی درخواست کردن و این درخواست باید از جانب ماموم باشد نه امام. ما باید طلب دیدار امام را داشته باشیم و این طلب به معنای طلبکار بودن نیست بلکه به معنی درخواست و خواهش است. اما احضار کردن یعنی به حضور خواستن، یعنی لایق دیدار شدن.

احمد مازنی

"احضاریه" روی لبه تیغ راه رفته/تفاوت طلبیدن با احضار شدن در چیست؟

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با تبریک به نویسنده این اثر به ارادتمندان اهل بیت(ع) مطالعه آن را توصیه کرد و افزود: داستان "احضاریه" یکی از همان دست داستان‌های دینی است که روی لبه تیغ راه رفته و البته پیوست رسانه‌ای نسبتاً خوبی هم داشته است. این داستان مانند بسیاری از آثار داستانی مذهبی دیگر زیر ذره‌بین است و البته لازم است مورد بررسی و نقد قرار گیرد.

حضرت زینب کتاب احضاریه

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "نه آبی نه خاکی"، "ملاقات در شب آفتابی"، "ظهور"، "ارتباط ایرانی"، "مأمور"، "خوش‌نشین"، "دوازدهم" و "آپارتمان روباز" از آثار دیگر این نویسنده‌ به شمار می‌آیند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet