هدر اصلی
1397/10/08 01:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رییس جمهور ایالات متحده می گوید آمریکا از عراق خارج نمی شود

سفر ترامپ به عراق چه واکنش هایی به دنبال داشته است

سفر محرمانه ترامپ به عراق و اظهاراتش درباره استفاده از پایگاه های نظامی آمریکا در عراق برای حمله به سوریه در صورت لزوم و رعایت نکردن اصول دیپلماتیک و خودداری از رفتن به بغداد برای دیدار با مقامات عراقی با واکنش تند مردم و جریان های سیاسی عراق روبرو شد.
سفر ترامپ به عراق چه واکنش هایی به دنبال داشته است سفر محرمانه ترامپ به عراق و اظهاراتش درباره استفاده از پایگاه های نظامی آمریکا در عراق برای حمله به سوریه در صورت لزوم و رعایت نکردن اصول دیپلماتیک و خودداری از رفتن به بغداد برای دیدار با مقامات عراقی با واکنش تند مردم و جریان های سیاسی عراق روبرو شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201808109119531006.jpg سفر,ترامپ,به,عراق,چه,واکنش,هایی,به,دنبال,داشته,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ؛ خبر سفر محرمانه و غیرمنتظره ترامپ و همسرش به عراق را سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید در حساب توئیتری خود اعلام کرد. وی در این باره  نوشت: دونالد ترامپ و همسرش اواخر وقت شب کریسمس(چهارشنبه پنجم دی) به عراق رفتند تا با نیروهای نظامی [آمریکا] دیدار کنند و از خدمت، موفقیت و فداکاری آنها قدردانی کنند و کریسمس را تبریک بگویند.

 

در این میان نظامیان آمریکایی با ترامپ در پایگاه عین الاسد سلفی می گرفتند.

ترامپ که فقط به پایگاه عین الاسد محل استقرار چند هزار نظامی آمریکایی رفته بود، با دفاع از تصمیم خود برای خروج از سوریه گفت هیچ طرحی برای خروج نیروهای آمریکا از عراق در سر ندارد.

رئیس جمهور آمریکا افزود: اگر بخواهیم عملیاتی در سوریه انجام دهیم ممکن است از عراق به عنوان پایگاه استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید:

ترامپ درباره تعطیلی دولت فدرال آمریکا نیز تاکید کرد انتظار برای تصویب بودجه مورد نیاز دیوار مرز مکزیک برایش اهمیتی ندارد و هر چقدر طول بکشد منتظر می‌ماند.

وی که چند روز قبل جیمز ماتیس وزیر دفاع خود را به دلیل اختلاف بر سر استراتژی سوریه برکنار کرد در این باره گفت: عجله ای برای انتخاب وزیر دفاع جدید ندارم و پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع ممکن است مدت زمان زیادی در همین وضعیت در ریاست پنتاگون باقی بماند.

هواپیمای ترامپ، در پایگاه هوایی عین الاسد در خارج از بغداد به زمین نشست. آمریکا اکنون پنج هزار نیروی نظامی در عراق دارد.

جرج بوش پسر رویه بازدید از نیروهای آمریکایی خارج از این کشور را اولین بار پایه گذاشت و در جشن موسوم به شکرگزاری سال 2003 به بغداد آمد یعنی اولین روزهای تهاجم به عراق. پس از آن اوباما در آوریل 2009 یعنی چهار ماه پس از تکیه بر صندلی کاخ سفید به عراق رفت تا با نظامیان آمریکایی دیدار کند. اما با گذشت دو سال از ریاست ترامپ در کاخ سفید وی هیچ دیداری از نیروهای کشورش در خارج از آمریکا نداشت و همین باعث انتقادات بسیاری شده بود.

سفر محرمانه ترامپ به عراق و اظهاراتش درباره استفاده از پایگاه های نظامی آمریکا در عراق برای حمله به سوریه در صورت لزوم و رعایت نکردن اصول دیپلماتیک و خودداری از رفتن به بغداد برای دیدار با مقامات عراقی با واکنش تند مردم و جریان های سیاسی عراق روبرو شد.

این جریان‌ ها سفر ترامپ را اهانت آمیز و بی توجهی به حاکمیت ملی عراق توصیف و آن را محکوم کردند.فراکسیون های پارلمانی عراق نیز بر تسریع در تدوین قانون خروج نظامیان آمریکایی از کشورشان در پارلمان تاکید کردند و به آمریکا هشدار دادند.

فراکسیون «اصلاح و بازسازی» (الاصلاح و الاعمار) در مجلس نمایندگان با صدور بیانیه‌ای سفر ترامپ را محکوم کرد و گفت: «اقدام رئیس‌جمهوری آمریکا به نقض آشکار حاکمیت عراق و ورودش به پایگاه عین‌الاسد در الانبار گویای این‌گونه است که این کشور ایالتی از ایالت‌های آمریکا است. برگزاری جلسه فوق‌‌العاده پارلمان امری ضروری برای بررسی این نقض (حاکمیت) ضروری گشته است».

این فراکسیون پارلمانی در بیانیه‌اش تأکید کرد: «عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه توجیهی برای ماندن نیروهای آمریکایی در عراق، و استفاده از عراق به‌عنوان پایگاهی برای آن (آمریکا) در منطقه و خاورمیانه نمی‌شود».

 

«محمود الربیعی» عضو دفتر سیاسی جریان «عصائب اهل الحق» نیز گفت: «ورود این‌چنینی ترامپ به عراق دلیلی بر بی‌توجهی آمریکا به استقلال، حاکمیت و اعتبار دولت (بغداد) است و همین امر، ضروری می‌کند که بر لزوم سرعت بخشیدن به تصویب قانونی جهت اخراج نیروهای بیگانه از عراق تأکید کنیم».

«جعفر الحسینی» سخنگوی «گردان‌های حزب‌الله عراق»، وابسته به سازمان الحشد الشعبی، گفت: «این نیروهای مقاومت اسلامی هستند که آمریکا را مجبور خواهند کرد نیروهایش را از عراق بیرون بکشد».

وی سفر غیرمنتظره ترامپ به عراق و مختصر کردن آن به دیدار با سربازان آمریکا در یک پایگاه نظامی را نشانه عدم احساس امنیت او در عراق دانست.

الحسینی گفت که فرماندهان مقاومت اسلامی در عراق وعده داده‌اند که دستانی که بخواهد به کشورهای همسایه از جمله سوریه تعدی کند قطع خواهند کرد.

وی تأکید کرد که تصمیم بر خروج نیروهای آمریکا از عراق نه به‌دست ترامپ که در اختیار ملت و پارلمان عراق است.

در ادامه واکنش‌های منفی به سفر ترامپ به عراق، «فالح الخزعلی» از نمایندگان پارلمان عراق نیز گفت: «ترامپ باید بداند که عراق بعد از سال 2014، مانند گذشته نیست و دولت نیز بایستی نیروهای آمریکایی را از عراق اخراج کند. عراقِ پیروز ایالت آمریکا نیست و آقای نخست‌وزیر (عادل عبدالمهدی) بایستی مسئولیت‌هایش در چارچوب ماده 5 قانون اساسی را متقبل شود».

الخزعلی تأکید کرد: «دولت آمریکا که در عراق شکست خورد می‌خواهد بار دیگر به هر بهانه‌ای که شده است، به این کشور بازگردد ولی ما هرگز اجازه این امر را نمی‌دهیم. دیدار ترامپ با نیروهای آمریکایی در عراق نشان می‌دهد که آنها نیروهای استشاری و آموزشی نیستند و دولت بغداد باید مسئولیت‌‌پذیر باشد».

این نماینده عراقی خاطرنشان کرد که پارلمان عراق در دوره پیشین دستوری مبنی بر «جدول خروج تمامی نیروهای بیگانه از خاک عراق صادر کرد ولی این امر به‌دلیل فساد تاکنون محقق نشده است».

«نعیم العبودی» یکی دیگر از نمایندگان پارلمان عراق نیز فاش کرد که ترامپ از مقام‌های عراقی و مشخصاً رؤسای سه‌گانه یعنی نخست‌وزیر، رئیس‌جمهوری و رئیس پارلمان این کشور خواسته با وی در همین پایگاه نظامی دیدار کنند اما آنها از این امر امتناع کردند.

ائتلاف البناء: سفر ترامپ به عراق نقض آشکار قوانین و موازین دیپلماتیک است

ائتلاف البناء (سازندگی) عراق به رهبری هادی العامری در بیانیه‌ای سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به این کشور را نقض آشکار و واضح قوانین و موازین دیپلماتیک دانست و تأکید کرد این سفر بیانگر برخورد برتری‌جویانه ترامپ در قبال دولت عراق است.

ائتلاف البناء در بیانیه خود سفر ترامپ را نقض آشکار و واضح قوانین و موازین دیپلماتیک دانست و افزود که این سفر بیانگر برخورد برتری‌جویانه ترامپ در قبال دولت عراق است و این رویکرد به‌طور کامل غیرقابل قبول است.

واکنش ائتلاف سائرون به سفر ترامپ

ائتلاف سائرون به‌ریاست مقتدی صدر رهبر جریان صدر در اولین موضعگیری خود خواهان برخورد محتاطانه با سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عراق شد.

بدر الزیادی نماینده فراکسیون سائرون در پارلمان عراق گفت: باید در قبال سفر ترامپ محتاط باشیم، زیرا آنها به‌دنبال منافع خودشان هستند و نتایج این سفرها برای عراق؛ چیزی نبود به‌جز اشغالگری یک‌سوم مساحت کشور توسط داعش.

وی افزود: عراقی‌ها باید در قبال چالش‌های خارجی متحد شوند و مذاکره با نیروهای آمریکایی درخصوص حضور آنها در عراق امکان‌پذیر است.

الزیادی گفت: نیروهای آمریکایی در شمال عراق مستقر هستند و سؤال ما از منطقه کردستان عراق این است که؛ آیا این نیروها با موافقت و هماهنگی با بغداد مستقر هستند؟

وی گفت: فشارهای خارجی روی کابینه عراق وجود دارد و همگان می‌خواهند عراق را به عرصه نبرد و کشمکش منطقه‌ای تبدیل کنند.

واکنش جریان اصلاح ملی عراق

جریان اصلاح ملی عراق به‌رهبری ابراهیم الجعفری با صدور بیانیه‌ای سفر رئیس‌جمهور آمریکا و همسرش به عراق را محکوم و از بیانیه "توجیه‌آمیز" دفتر نخست‌وزیر عراق در این باره انتقاد کرد.

در بیانیه جریان اصلاح ملی عراق که ریاست آن را ابراهیم الجعفری به‌عهده دارد، آمده است: اعضای جریان اصلاح ملی در سراسر عراق سفر عجیب رئیس جمهور آمریکا به استان آزادشده الانبار و دیدار با نظامیانش و فرماندهان آمریکایی مستقر در پایگاه عین الاسد عراق در این استان را محکوم می‌کند. این، سفری عجیب است که با سایر سفرهای رسمی به کشور ما مشابه نیست و به‌ویژه همزمان با اعلام اخیر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه انجام شد. همه عراقی‌ها از امنیت، حاکمیت و طرح دموکراتیک خود دفاع می‌کنند.

این بیانیه تأکید کرد: در بیانیه دفتر رسانه‌ای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به وجود هماهنگی قبلی بین دولت‌های عراق و آمریکا و سپس بروز اختلاف نظر اشاره شده است که باعث شده تا دیدار رسمی به مکالمه تلفنی تبدیل شود. این توجیه در واقع با انتظارات عراق پیروز و مردم عراق که خون و شهید دادند، متناسب نیست، لذا ما چنین سفرهایی با هماهنگی ضعیف را محکوم می‌کنیم.

فراکسیون صادقون: باید قانون اخراج نظامیان آمریکایی وضع شود

فراکسیون صادقون در پارلمان عراق سفر غیرمنتظره رئیس جمهور آمریکا به عراق را بی‌توجهی به حاکمیت عراق دانست و بر لزوم تسریع در وضع قانون اخراج نظامیان آمریکایی از عراق تأکید کرد.

حسن سالم رئیس فراکسیون صادقون گفت: سفر سرّی و غیرمنتظره ترامپ بیانگر میزان بی‌احترامی و تکبر آمریکا و رئیس جمهور آن و بی‌توجهی واشنگتن به حاکمیت عراق و کشورهای منطقه است. دولت عراق و وزارت خارجه نباید سکوت کنند و باید بیانیه‌ای برای تقبیح این سفر غیرقانونی صادر شود.

سالم گفت: پارلمان لازم است که در تدوین قانون اخراج نیروهای آمریکایی از خاک عراق تسریع به‌خرج دهد. واشنگتن همواره با حاکمیت عراق این‌گونه رفتار کرده است، زیرا نیرویی اشغالگر است و به‌دنبال منافع خودش در مقابل ویران کردن منطقه است.

وی افزود: هرکس این سفر را محکوم نکند یا در رد آن موضع‌گیری نکند، نسبت به کشور توطئه می‌کند و حاکمیت عراق برایش اهمیتی ندارد.

واکنش حیدر العبادی و ائتلاف نوری المالکی به سفر ترامپ

ائتلاف دولت قانون عراق به‌رهبری نوری المالکی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که توضیح دفتر عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق درباره سفر ترامپ در سطح مورد نظر نبود و بر ابهامات افزود.

در بیانیه ائتلاف دولت قانون تأکید شده است: سفر ترامپ نقض آشکار حاکمیت عراق بود و ائتلاف دولت قانون بر مخالفت خود با حضور هرگونه نیروی خارجی در خاک عراق و احترام به توافقنامه خروج آمریکا از عراق تأکید می‌کند.

این بیانیه افزود: حاکمیت عراق که با خون و جانفشانی ملت عراق به‌دست آمد، خط قرمزی است که نمی‌توان آن را زیر پا گذاشت. سفر ترامپ به پایگاه عین الاسد که در جریان آن با هیچ یک از مسئولان عراقی ملاقات نکرد، نقض آشکار حاکمیت عراق است.

رئیس ائتلاف النصر عراق نیز بر مخالفت خود با سفر ترامپ به عراق تأکید کرد و گفت که این روش ترامپ به روابط دوجانبه زیان وارد خواهد کرد.

حیدر العبادی در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما مخالفت خود را با شیوه سفر ترامپ به عراق اعلام می‌کنیم،‌ زیرا این شیوه متناسب با عرف دیپلماتیک نبود.

وی تصریح کرد: تعامل با عراق و حاکمیت آن به چنین شیوه‌ای به روابط عراق و آمریکا آسیب خواهد رساند.

العبادی از کشورهای منطقه و جهان خواست تا "توجه کنند که عراق قوی و سربلند و برخوردار از حاکمیت به‌نفع امنیت و ثبات منطقه و جهان است".

تاکید رئیس ائتلاف الفتح بر اخراج نظامیان آمریکایی از عراق

رئیس ائتلاف ائتلاف الفتح در عراق بر لزوم اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور تاکید کرد.هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح روز جمعه هفتم دی در سخنانی تاکید کرد: دولت باید به خواسته ها برای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق پاسخ مثبت دهد.

وی تاکید کرد: ما هرگز حضور هرگونه نیروی بیگانه یا حتی پایگاه های نظامی ثابت در عراق را نخواهیم پذیرفت.

هشدار پارلمان عراق به دولت درباره نقشه‌های مشکوک آمریکا در سوریه

کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق به دولت این کشور درباره نقشه‌های مشکوک آمریکا در سوریه هشدار داد.«رامی السکینی» عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق درباره کشانده شدن دولت این کشور به دام طرح‌های مشکوک و تردیدآمیز آمریکا و تلاش‌هایش برای سوق دادن عراق به سمت گام‌های مشکوک در داخل سوریه هشدار داد و بر اهمیت هماهنگی امنیتی میان عراق و سوریه به دور از واشنگتن یا دیگران در راستای منافع دو کشور همسایه تاکید کرد.

السکینی اظهار داشت کمیسیون روابط خارجی پارلمان خواستار حضور وزیر خارجه در پارلمان برای بررسی پرونده‌های مربوط به تحرکات نظامیان آمریکایی در عراق و همچنان سخنان ترامپ مبنی بر خارج کردن نظامیانش از سوریه و دعوت از عراق برای اعزام نیرو به منظور پر کردن خلاء‌ ناشی از عقب‌نشینی آمریکایی‌ها شده است.

وی  تاکید کرد هرگونه تحرکات نظامیان آمریکایی، تحرکاتی مشکوک است و ما نمی‌دانیم در دام طرح‌ها و دیدگاه ترامپ درباره اداره منطقه گرفتار شویم.

السکینی خاطر نشان کرد واشنگتن هیچ گامی جز در راستای حمایت از منافعش برنمی‌دارد، در نتیجه ما باید از سیاست محوربندی با آمریکا دوری کنیم، زیرا به ضرر عراق و امنیت کلی منطقه است و باید در قبال گام‌های مشکوک واشنگتن که تلاش می‌کند ما را به سمت آن بکشاند، هوشیار و محتاط باشیم.

هشدار شدید جنبش نجباء به ترامپ؛ آمریکا از عراق بیرون نرود در میدان با ما طرف خواهد بود

سخنگوی جنبش نجباء‌ با هشدار به ترامپ گفت: ما ملتی هستیم که طرح‌هایشان را در هم شکستیم، رؤیاها و آرزوهایشان برای تجزیه کشورها و چپاول ثروت‌هایشان را بر باد دادیم، ما در اوج آمادگی هستیم تا با تمام چالش‌های پیرامون عراق و منطقه مقابله کنیم.

«سید هاشم الموسوی» سخنگوی رسمی جنبش النجبای عراق درباره ارزیابی خود از سفر سرزده و سرّی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به عراق و اظهارات وی بر مبنی اینکه نظامیان آمریکایی هرگز از این کشور عقب‌نشینی نخواهند کرد و نیز اینکه آمریکا از عراق به‌عنوان پایگاهی برای عملیات نظامی در سوریه استفاده خواهد کرد، به خبرنگار تسنیم گفت: ما هنگامی که بخواهیم با طرف آمریکایی حرف بزنیم، یا به طرف آمریکایی نگاه کنیم یا بخواهیم درباره طرف آمریکایی اظهارنظر کنیم، ما معتقدیم آمریکا یک دولت تروریستی است و در پس تروریسم است و از تروریسم حمایت می‌کند، سفر دونالد  ترامپ به عراق را سفر دزدان قلمداد می‌کنیم که مخفیانه وارد پایگاه عین الاسد شد و این ترس و رعبی که دولت آمریکا نشان دادند و اینکه گفتند چراغ‌های هواپیمای ترامپ را خاموش کردند، نقض آشکار حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق است، وی با زبان تحقیر و توهین صحبت کرد، گمان می‌کرد که عراق همانند یکی از کشورهایی است که در مسیر عادی‌سازی و سازش (با اشغالگران قدس) قرار دارد،‌ یا اینکه دولت عراق همانند حکومت‌های خلیج (فارس) است، در حالی که ترامپ در توهم به‌سر می‌برد، زیرا عراق هرگز همانند این حکومت‌های سرسپرده و سازشکار نیست.

وی در ادامه گفت‌وگو با تسنیم تأکید کرد: هرگز به ترامپ یا دولت آمریکا اجازه نخواهیم داد که با دولت و حاکمیت ما و همسایگان ما به این شیوه توهین‌آمیز رفتار کنند،‌ ترامپ همچنین گفت "از پایگاه آمریکایی در عراق برای انجام عملیات در سوریه استفاده خواهم کرد"، ما به‌صراحت اعلام می‌کنیم با وجود هرگونه پایگاه آمریکایی یا حضور ارتش آمریکا در کشورمان به‌شدت مخالفیم و همچنین مخالف هدف قرار گرفتن هر یک از همپیمانان یا دوستانمان در منطقه و یا هر کشور دیگری از خاک عراق از سوی آمریکایی‌ها هستیم، زیرا این حضور مغایر با تمام معیارهای قانونی و مقررات است که قانون  اساسی عراق بر آن تصریح کرده است،

نکته دیگر اینکه، اگر ترامپ گمان می‌کند که هرگز از عراق عقب‌نشینی نخواهد کرد، باید بگویم این ترامپ نیست که کلمه عقب‌نشینی را مشخص می‌کند، بلکه عراق دولت و پارلمان دارد که به‌زودی نشست برگزار خواهند کرد و کارت قرمز به نظامیان آمریکایی نشان خواهند داد، اگر ترامپ به درخواست پارلمان و دولت (برای خروج نظامیان آمریکایی) پاسخ منفی دهد و نپذیرد، ما در میدان (عملی و نبرد) با او طرف خواهیم بود، زیرا ملت عراق،‌ ملتی مقاوم است و ذلت و خواری را نمی‌پذیرد و هرگز به این تروریست (ترامپ) اجازه نخواهیم داد که به کشور ما بیاید یا با ما با این زبان و لحن سخن بگوید، ما حاکمان سعودی نیستیم که ترامپ بخواهد به ما سیل اهانت‌هایش را روا بدارد، ما ملتی هستیم که طرح‌هایشان را در هم شکستیم، رؤیاها و آرزوهایشان برای تجزیه کشورها و چپاول ثروت‌هایشان را بر باد دادیم، ما ملتی هستیم که جلوی توسعه‌طلبی آمریکا را در منطقه گرفت، به همین دلیل ما در اوج آمادگی هستیم تا با تمام چالش‌های پیرامون عراق و منطقه مقابله کنیم.

واکنش عصائب اهل الحق به سفر ترامپ

دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق خطاب به رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد اگر نظامیان کشورش را از عراق خارج نکند، عراقی‌ها قدرت دارند تا به شیوه دیگری آنها را بیرون برانند.شیخ قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق واکنش شدیدی به اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پی سفر سری و سرزده اخیرش به عراق نشان داد.

شیخ خزعلی در صفحه توئیتر خود تأکید کرد: سفر ترامپ به پایگاه نظامی آمریکا بدون در نظر گرفتن عرف دیپلماتیک از حقیقت طرح آمریکا در عراق پرده برمی‌دارد.

وی خطاب به ترامپ افزود : پاسخ عراقی ها برای اخراج نیروهای نظامی آمریکا در تصمیم پارلمان مشخص خواهد شد و در غیر این صورت، ما توانایی کافی برای اخراج آمریکایی ها به روشی دیگر داریم، همانگونه که در سال 2011 نیروهای آمریکایی را مجبور به خروج ذلت بار از خاک عراق کردیم.‎

بیانیه دفتر رسانه‌ای نخست وزیر عراق درباره سفر ترامپ

در همین حال، دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که مقام‌های آمریکایی، بغداد را از تمایل دونالد ترامپ برای سفر به عراق در روز سه‌شنبه جهت تبریک به دولت جدید عراق و دیدار با نظامیان آمریکایی مطلع کرده بود.

دفتر رسانه‌ای عبدالمهدی تأکید کرد که «دولت عراق از این درخواست آمریکا استقبال، و نخست‌وزیر عراق، ترامپ را به بغداد دعوت کرد و ترامپ هم متقابلاً از او برای سفر به واشنگتن و دیدار در کاخ سفید دعوت به‌عمل آورد».

طبق این بیانیه، قرار بود ترامپ دیداری دوجانبه با عبدالمهدی صورت دهد ولی این دیدار «به‌سبب اختلاف بر سر نحوه برگزاری آن لغو شد و طرفین طی گفت‌وگویی تلفنی به بررسی اوضاع به‌ویژه بعد از اعلام تصمیم آمریکا به عقب‎نشینی از سوریه، همکاری مشترک در امر مبارزه با داعش و برقراری ثبات و امنیت در کشورهای منطقه»، پرداختند.

اما، کاخ سفید در خصوص عدم دیدار دوجانبه رئیس‌جمهوری آمریکا با نخست‌وزیر عراق در جریان سفرش به این کشور منطقه، تصریح کرد ترامپ با نخست‌وزیر عراق دیداری صورت نداد؛ برای این‌که این سفر تنها اندکی قبل از انجام آن، به طرف عراقی ابلاغ شد و در حالی‌که ضروری بود تدابیری در راستای تضمین امنیت رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان این بازدید اتخاذ شود.

«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید افزود، ترامپ با نخست‌وزیر عراق تلفنی دیدار و از او برای سفر به واشنگتن دعوت کرد که با واکنش مثبت عادل عبدالمهدی مواجه شد.

دلهره و نگرانی ترامپ در سفر به عراق

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به وجود نگرانی‌های امنیتی در جریان سفرش به عراق اذعان کرد. رئیس جمهور آمریکا از "اندوه شدید" خود به‌خاطر اینکه نیاز بود سفر به عراق برای دیدار با نظامیان آمریکایی به‌طور کاملاً محرمانه انجام شود، سخن گفت.

ترامپ که با انتقادهای زیادی به‌علت عدم سفر برای دیدار با نظامیان آمریکایی در خارج از این کشور روبه‌رو بوده است، درباره سفر غیرمنتظره و سریع خود به عراق گفت: وقتی شنیدم که با چه‌چیزهایی روبه‌رو خواهم بود، درخصوص این سفر نگران بودم.

وی که همسرش را در سفر به عراق به‌همراه داشت، گفت: من درخصوص نهاد ریاست جمهوری نگران بودم؛ و نه شخص خودم، به‌خاطر بانوی اول (ملانیا) نگران بودم.

ترامپ که شبانه با هواپیمای چراغ‌خاموش واشنگتن را ترک کرد، گفت که "دو سفر" قبلاً به‌خاطر درز خبر آنها لغو شده بود.

حمله موشکی به سفارت آمریکا در بغداد همزمان با دیدار ترامپ

منابع خبری از حمله موشکی به سفارت آمریکا در بغداد همزمان با سفر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به عراق خبر دادند.منابع رسانه‌ای و کارکنان شاغل در منطقه الخضراء در مرکز بغداد گفتند که سفارت آمریکا واقع در این منطقه هدف حمله موشکی قرار گرفت.

این منابع به سایت شفق نیوز گفتند: سفارت آمریکا در منطقه الخضراء که تحت تدابیر شدید امنیتی قرار داد، صبح امروز هدف دو موشک قرار گرفت.

این منابع افزودند: درپی حمله موشکی، آژیر خطر به‌صدا درآمد و هنوز خبری از تلفات و خسارت‌های احتمالی در دست نیست.

انتقاد مشاور سابق اوباما از سفر ترامپ به عراق

مشاور سابق امنیت ملی اوباما به شدت از دیدار رئیس جمهور آمریکا با نظامیان این کشور در عراق انتقاد کرده است.سام وینوگراد تحلیلگر سیاسی شبکه سی ان ان و مشاور سابق امنیت ملی باراک اوباما با انتقاد از دونالد ترامپ به خاطر سفر به عراق و دیدار با نظامیان آمریکایی، تاکید کرد: ترامپ دیدار با سربازان را با کمپ انتخاباتی اشتباه گرفته است.

واکنش انصارالله یمن به دیدار سری ترامپ از عراق

جنبش انصارالله یمن به دیدار سری و سرزده رئیس جمهوری آمریکا با نظامیان کشورش در عراق واکنش نشان داد. محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در توئیتی نوشت عراق باید آزاد بماند، موضع جنبش النجباء‌ عراق را تایید می‌کنم، از دولت و ارتش عراق می‌خواهم موضع قاطعانه‌ای در قبال آنچه ترامپ گفت، اتخاذ کنند.

وی افزود از حشد شعبی و گروه‌های عراقی درخواست می‌کنم دست به تحرک جدی بزنند.الحوثی تاکید کرد عراق در جریان مبارزه با داعش در موصل، شهدایی تقدیم و جانفشانی کرد و  آمریکا عامل و مقصر اول از نظر برنامه‌ریزی، اجرایی و پشتیبانی(از داعش) بود.

واکنش روس‌ها به سفر ترامپ و اظهارات جنجالی‌اش

مقامات پارلمانی روس معتقدند سخنان ترامپ درباره امکان استفاده از خاک عراق برای انجام عملیات علیه سوریه برای ساکت کردن نارضایتی جمهوری‌خواهان و انتقادات داخلی از وی به‌خاطر خارج‌کردن نظامیان آمریکایی از سوریه است.

"کنستانتین کاساچوف" رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه معتقد است که اظهارات "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا درباره قصد حفظ پایگاه‌های نظامی در خاک عراق، مربوط به تلاش وی برای ساکت کردن نارضایتی جمهوری‌خواهان از تصمیم وی درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه است.

کاساچوف گفت: «فکر نمی‌کنم این سخنان تغییری در وضعیت کنونی ایجاد کند. آمریکایی‌ها در عراق حضور نظامی دارند و به‌خلاف سوریه، این حضور قانونی و با حمایت مقامات بغداد است. بنابراین اگر آمریکا بخواهد حملاتی را به سوریه انجام دهد، هیچ ملاحظاتی، به‌جز سیاست داخلی ایالات متحده، مانع از آن نخواهد شد».

به گزارش تسنیم "آلکسی پوشکوف" رئیس کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز معتقد است که دونالد ترامپ از سفرش به عراق و وعده امکان حمله به سوریه از خاک این کشور، برای رها شدن از شر انتقادات داخلی به وی درباره خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه استفاده کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet