هدر موبایل
1397/10/10 12:44:50
سرویس سیاسی
در گفت‌وگو با خانه‌ملت مطرح شد:

افزایش نظارت بر عملکرد مالی شهرداری‌ها با تأسیس دیوان محاسبات شهری

نمایندگان حوزه شهری مجلس دهم تأسیس دیوان محاسبات شهری را راه حل مناسب افزایش نظارت بر عملکرد مالی شهرداری‌ها و جلوگیری از بروز تخلفات مالی مدیران شهری می‌دانند.
افزایش نظارت بر عملکرد مالی شهرداری‌ها با تأسیس دیوان محاسبات شهری نمایندگان حوزه شهری مجلس دهم تأسیس دیوان محاسبات شهری را راه حل مناسب افزایش نظارت بر عملکرد مالی شهرداری‌ها و جلوگیری از بروز تخلفات مالی مدیران شهری می‌دانند. https://cdn.icana.ir/d/019/201812100315062957.jpg افزایش,نظارت,بر,عملکرد,مالی,شهرداری‌ها,با,تأسیس,دیوان,محاسبات,شهری Icana

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح مزایای تأسیس دیوان محاسبات شهری، گفت: یکی از مهم‌ترین وظایف شوراهای شهر نظارت و رصد فرایند ملی مدیریت شهری است، دیوان محاسبات در حال حاضر از طرف قوه مقننه بر عملکرد و هیزنه‌های دولت نظارت دارد، تأسیس دیوان محاسبات شهری هم با توجه به تقویت پارلمان‌های محلی می‌تواند بهترین رکن نظارت بر عملکرد مالی شهرداری‌ها باشد.

مهرداد بائوج لاهوتی

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: شوراهای شهر می‌توانند از طریق دیوان محاسبات شهری ضمن بررسی روند مالی شهرداری‌ها از بروز فساد مالی و رانت جلوگیری کنند، این اقدام سبب می‌شود تا اعضای شوراهای شهر ابتدا به ساکن در جریان امور مالی و پولی شهرداری‌ها قرار بگیرند.

وی افزود: شوراهای شهر می‌توانند ذیل مصوبات خود نسبت به تأسیس دیوان محاسبات شهری اقدام کنند اما مجلس شورای اسلامی هم این آمادگی را دارد تا ضمن ارایه لایحه یا طرح از سوی شورای عالی استان‌ها، قانون تأسیس دیوان محاسبات شهری را تصویب کند.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: یک بخش یا شعبه شهری ذیل دیوان محاسبات نمی‌تواند ایجاد شود زیرا دیوان محاسبات بر اساس اصل پنجاه و چهارم قانون اساسی مستقیماً زیر نظر مجلس شورای اسلامی است و طبق اصل و پنجاه و پنجم قانون اساسی هم موظف به رسیدگی کلیه حسابهای وزارتخانه‌ها، موسسات، شرکتهای دولتی و سایر دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه کل کشور استفاده می‌کنند، است.

 

دیوان محاسبات شهری بازوی نظارتی شوراهای شهر

پروانه مافی عضو هیات رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص تأسیس دیوان محاسبات شهری، گفت: دیوان محاسبات شهری باید مجزا از دیوان محاسبات فعلی تأسیس و در حوزه رصد عملکرد مالی شهرداری‌ها را فعال شود.

پروانه مافی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: دیوان محاسبات شهری بسیار مجهز‌تر و فراتر از بخش خزانه‌داری شوراهای شهر می‌تواند وضعیت مالی شهرداری‌ها را بررسی کند.

وی افزود: شوراها می‌توانند این پیشنهاد را مطرح کنند اما ایجاد دیوان محاسبات شهری نیازمند مصوبه قانونی مجلس شورای اسلامی را دارد لذا نمایندگان می‎توانند ذیل قانون شوراها یا قانون مجزا نسبت به تصویب آن اقدام کنند.

مافی معتقد است: شوراها از طریق حسابرسی‌های سالیانه و گزارشات تفریغ بودجه وظیفه نظارتی خود را انجام می‌دهند اما این دیوان در نظام مدیریت شهری و روستایی می‌تواند یک نقطه هدف راهبردی باشد زیرا به موجب آن حساب مالی در تمام سطوح سازمانی شهرداری‌ها قابل رصد می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: تشکیل دیوان محاسبات شهری کمک می‌کند تا با استفاده از ابزارهای معین چگونگی برخورد با تخلفات احتمالی از طریق مراجع و ضوابط مشخص روشن شود. با این دیوان تخلفات مالی مدیران شاغل در حوزه مدیریت شهری نیز شفاف می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: دیوان محاسبات بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی است، از این رو دیوان محاسبات شهری هم باید به عنوان بازوی نظارتی شورای شهر ایجاد و فعال شود./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet