خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/14 14:18:00
سرویس سیاسی

حداد عادل: گفتمان حاکم بر احزاب باید از نفی دیگران به اثبات خود تغییر کند

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: گفتمان حاکم بر احزاب ایران باید از نفی دیگران به گفتمان اثبات خود تغییر کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "غلامعلی حدادعادل" رییس مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در دیدار با اعضاء خانه احزاب خاطرنشان کرد: وجود احزاب در کشور ضروری است و ما می توانیم با حفظ وحدت ملی برای رسیدن به هدفمان که حفظ استقلال، پیشرفت و حفظ ارکان ملی کشور است، وحدت نظر داشته باشیم.

وی افزود: برای رسیدن به وحدت ملی می توانیم راه های مختلفی انتخاب کنیم که امری طبیعی است.

رئیس مجلس گفت: حقیقت این است که مفهوم حزب در ایران با تجدد متولد شده است. از زمانی که مفهوم تجدد به معنای مدرنیته در مواجهه ما با تمدن غربی در جامعه پدید آمد یکی از عناصری که در اثر این مواجهه در جامعه ایران متولد شد، حزب است که تشکل عملی آن همزمان با مشروطیت بود.

حداد عادل تصریح کرد: حزب از نظر سیاسی و اجتماعی با پیروزی انقلاب مشروطیت که 101 سال از آن می گذرد برابر است. در ابتدا حزب هایی از جمله عامیون، اعتدالیون و اجتماعیون تشکیل شد و بعد از آن با ظهور رضاخان مدت 20 سال عملا حزبی وجود نداشت و مجددا از شهریور 1320 احزاب مطرح شدند و در طول 12 سال ما شاهد ظهور و حضور احزاب در تاریخ سیاسی کشورمان هستیم؛ اما از سال 1332 بازگشتی به دوران دیکتاتوری داشتیم گرچه به صورت نمایشی دو حزب به نام های مردم و ملیون وجود داشت.

وی اظهار داشت: در انقلاب اسلامی کار با حزب جمهوری اسلامی شروع شد که بنده نیز از زمان تشکیل عضو شورای مرکزی آن بودم.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه تاریخ 30 ساله انقلاب اسلامی فصلی در تاریخ احزاب در کشورمان است گفت: اگر تاریخ صد سال فعالیت حزبی در ایران نوشته شود دایره المعارف مفصلی خواهد شد که 30 سال از این صد سال به جمهوری اسلامی اختصاص دارد.

وی افزود: واقعیت این است که نهالی که از اقلیم غرب به عنوان حزب به ایران آورده شده است ریشه آن در خاک سرزمین و جامعه ما جوش نخورده و جذب نشده است و این مساله علامت سوالی است که حزب در فرهنگ ما ریشه ندوانده است! در حالی که همه ما معتقد به حزب سازمان یافته هستیم.

حدادعادل با بیان اینکه نظر من به عنوان یک شهروند نسبت به خانه احزاب مثبت است افزود: هنگامی که نام احزاب به میان می آید تضاد و تعارض و مخالفت در ذهن خطور می کند. اما کلمه خانه احزاب در ذهن مکانی را تداعی می کند که همه اعضای یک خانواده هستند که با قبول کردن وحدت میان یکدیگر به توافق رسیده اند.

وی در ادامه گفت: خانه احزاب وحدت در عین کثرت را بیان می کند و این مفهوم مهمی است و در میان مردم این مفهوم را تداعی می کند که حتما وجه مشترکی بود که توانستند براساس یک منشور یا اساسنامه یا قانون وحدت نظر داشته باشند و این به معنای تعهد احزاب به وحدت ملی و منافع ملی است و به نظر من پیام خانه احزاب در جامعه وحدت در اصول و مبانی و کثرت در راه ها و روش هاست.

رئیس مجلس افزود: در مجلس بیش از هر جای دیگری فقدان کار حزبی حس می شود. نمایندگان گرفتاری های زیادی دارند؛ توقعات موکلین از نمایندگان بالاست. مردم هنوز قانونگذاری را وظیفه اصلی نمایندگان نمی دانند بلکه از نمایندگان رفع مشکلات اجرایی کشور را انتظار دارند.

حدادعادل خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن این موضوع و همچنین تعدد و تنوع طرح ها و لوایحی که در دستور کار نمایندگان قرار می گیرد احساس می شود یک پشتیبان خارج از مجلس باید به نمایندگان کمک کند چرا که نماینده نمی تواند در کشاورزی، حقوق، بهداشت و بسیاری از موضوعات دیگر صاحب نظر باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر به نظر می آید که چنین اتاق فکر و پشتیبان تصمیم سازی در کشور وجود ندارد و این ربطی به وجود احزاب ندارد چرا که اگر همه نمایندگان عضو یک حزب باشند باز وجود چنین مکانی ضروری است تا نوعی هماهنگی و نظم در رای دادن ها پدید آید.

رئیس مجلس یادآور شد: موضوعات داخلی و خارجی و سیاست های کلی کشور باید برای نمایندگان تبیین شود و باید سایر دستگاه های کشور با نمایندگان ارتباط داشته باشند. این یک نیاز اصلی است که ربطی به جناح های مختلف ندارد و یک مشکل عمومی است.

وی با تاکید بر ضرورت آسیب شناسی فعالیت های حزبی در ایران گفت: ما باید بطور جدی از خود بپرسیم که چرا حزب در ایران جا نیافتاده و مشکلات کار حزبی در ایران چیست؟ این موضوع باید بدون پیش داوری و از دید منافع ملی بررسی شود و نباید در بررسی این کار نظرهای حزبی را دخالت دهیم و این مطلب یک امر فراحزبی است.

حدادعادل خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات این است که احزاب برای اثبات خود به نفی دیگران می پردازند و اثبات خود را در نفی حریف جستجو می کنند. در عالم سیاست، احزاب ما به جای معرفی خود دائما در حال بیان اشتباهات کسی هستند که در راس کار است. مدام به مردم می گویند که این اشتباه و خطا رخ داده و مردم را از کسی که در حال کار کردن است مایوس می کنند تا نوبت به خودشان برسد و وقتی نوبت به خودشان می رسد مانند این گرفتاری، دچار خود آنها خواهد شد. این یکی از آفات کار حزبی است.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه گفتمان حاکم بر احزاب ایران، گفتمان نفی دیگران است نه اثبات خود، افزود: این امر ثابت می کند که احزاب بیشتر ویترینی برای مغازه های درون تهی هستند و بیشتر به دنبال جلب توجه هستند و اندیشه ای برای عرضه کردن ندارند. مطبوعات و سایت ها نیز ویترین احزاب شده اند.

وی متذکر شد: حزب واقعی آن است که در ازای ارائه چند نوع کالا در ویترین،  هزاران جنس در داخل مغازه داشته باشد.

حدادعادل گفت: باید اخلاق حزبی و شیوه ورود به کار سیاسی و گفتمان سیاسی را تغییر داد و باید احزاب بتوانند برنامه های خود را در عین انتقاد از دیگران ارائه کنند. این مستلزم آن است که احزاب شناسنامه دار باشند تا در صورت رسیدن به قدرت، ملزم به اجرای برنامه های خود باشند.

رئیس مجلس تصریح کرد: علت عدم اقبال مردم به احزاب این است که احزاب در اکثر مواقع از منافع ملی به نفع مقاصد حزبی خود هزینه می کنند. یعنی مرز بین اختلاف نظر حزبی و وحدت نظر ملی مشخص نیست.

حدادعادل احزاب را به منزله شاخه های درختی دانست که همه بر روی یک تنه هستند و از یک ریشه تغذیه می کنند.

وی ادامه داد: به اعتقاد من ما باید به همان اندازه که راجع به تفاوت های خود صحبت می کنیم راجع به وحدت نیز صحبت کنیم. یکی از وظایف مهم خانه احزاب این است که بر وحدت در مبانی تاکید کند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: برخی بر این باورند که کار حزبی با ولایت فقیه سازگاری ندارد اما خانه احزاب باید بدون جنجال به دنبال این باشد که چگونه می توان کار حزبی و ولایت فقیه را جمع کرد.

وی افزود: در خانه احزاب باید مسایل مشترک احزاب مطرح و آسیب شناسی شود.

این گزارش می افزاید: "سیدحسین موسوی تبریزی" رئیس شورای مرکزی خانه احزاب در ابتدای این جلسه طی سخنانی مهمترین اهداف خانه احزاب را حفظ خط قرمزها و منافع ملی، قانون اساسی، خط امام و ولایت فقیه دانست.

وی به ارتباط با احزاب اسلامی خارج از کشور اشاره و از برگزاری همایش احزاب آسیایی در تاریخ اول و دوم آذرماه خبر داد.

در این جلسه که اعضاء هیات رییسه و شورای مرکزی خانه احزاب حضور داشتند، تنی چند از مسئولان کمیته های مختلف خانه احزاب نقطه نظرات خود را درخصوص فعالیت خانه احزاب و چالش های پیش روی فعالیت حزبی در ایران بیان کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet