هدر موبایل
1397/10/12 11:06:40
سرویس فرهنگی
فلاحتی:

دولت باید میزان ترک تحصیل در دوران ابتدایی را به صفر برساند

عضو کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس گفت: دولت و آموزش و پرورش باید با برنامه ریزی صحیح، میزان ترک تحصیل در دوران ابتدایی را به صفر برسانند.
دولت باید میزان ترک تحصیل در دوران ابتدایی را به صفر برساند عضو کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس گفت: دولت و آموزش و پرورش باید با برنامه ریزی صحیح، میزان ترک تحصیل در دوران ابتدایی را به صفر برسانند. https://cdn.icana.ir/d/019/201711109080690420.jpg دولت,باید,میزان,ترک,تحصیل,در,دوران,ابتدایی,را,به,صفر,برساند Icana

فرهاد فلاحتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  درخصوص عوامل ترک تحصیل دانش آموزان در دوران ابتدایی  گفت :ترک تحصیل در دوره ابتدایی در سیستم آموزشی کشور یک معضل است و باید بنحوی برنامه ریزی شود تا میزان ترک تحصیل در کشور کاهش یابد و در دوره ابتدایی به صفر برسد. 

بالا رفتن آمار بیکاری، بی سوادی، جرم و جنایت، آسیب های اجتماعی و ناهنجاری از تبعات ترک تحصیل در نظام آموزشی کشور است

معضلات اجتماعی ماحصل ترک تحصیل در سیستم آموزشی

عضو کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: بالا رفتن آمار بیکاری، بی سوادی، جرم و جنایت، آسیب های اجتماعی و ناهنجاری از تبعات ترک تحصیل در نظام آموزشی کشور است که می توان از آن بعنوان سمی کشنده برای یک جامعه یاد کرد؛ بنابراین مراکز تحقیقاتی و پژوهشی باید انجام پژوهش هایی عوامل موثر در ترک تحصیل دانش آموزان در سه مقطع تحصیلی را بدست آورده و برای حل این معضل اقدامی عملی و موثر انجام دهند.

مشکلات اقتصادی کم رنگ ترین عامل در ترک تحصیل در سیستم آموزشی

نماینده مردم قائنات در مجلس  دهم ادامه داد: درآمد خانواده ها را می توان به عنوان عاملی برای ترک تحصیل نام برد ولی این عامل 100 درصدی نیست زیرا هیچ خانواده ای حاضر نمی شود، آینده فرزند خود را به دلیل مسائل مالی از بین ببرد ولی گاهی موارد ترک تحصیل بدلیل اجبار خانواده ها به انجام کار یعنی احتیاج به نیروی کار برای امرار معاش از سنین کودکی و نوجوانی است و به همین دلیل از ادامه تحصیل فرزندانشان جلوگیری بعمل می آورند، درحالیکه باید این روش نیز جلوگیری بعمل آید.

فلاحتی با بیان اینکه در بسیاری از نقاط کشور خانواده هایی که شغل کشاورزی و دامداری مشغول هستند، غالبا بیشتر در معرض ترک تحصیل قرار دارند، اظهار کرد: دولت باید برنامه ریزی صحیح میزان ترک تحصیل در این خانواده ها را کاهش دهد.

اقدامات آموزش و پرورش در سال های اخیر رضایت بخش بوده است

وی افزود: مجموعه فعالیت های آموزش و پرورش در تمام زمینه ها در سال های اخیر رضایت بخش بوده و حتی کلاس های درس یک نفره برای مقطع ابتدایی تشکیل می دهد و این اقدام نشان دهنده  اهمیت جایگاه مقطع ابتدایی در آموزش و پرورش است ولی باید تلاش کند که از ترک تحصیل در این مقطع مهم  نیز جلوگیری بعمل آید.

نماینده مردم قائنات در مجلس دهم ادامه داد:  باید این نکته مورد توجه باشد که افراد در سنی واجب التعلیم هستند و حتی افرادی که نتوانسته اند در این سن با سواد بشوند، نهضت سوادآموزی وارد میدان می شود؛ بنابراین افراد در سن واجب التعلیم به هر نحوی باید وارد سیستم آموزشی شوند و آموزش و پرورش باید در این خصوص از تمام ظرفیت خود برای شناسایی افرادی که از تحصیل جا مانده اند، استفاده کند.

 فلاحتی گفت: در خصوص بازماندگان از تحصیل، گزارشاتی رسیده که در روستایی، مدیر مدرسه ای با شناسایی تمام افراد آن روستا با خانواده ها تماس گرفته از آنها بابت عدم حضور فرزند خانواده در مدرسه سوال پرسیده است؛ این اقدام مدیر جای تقدیر دارد که دلسوزانه به دنبال انجام وظایف خویش است.

عضو کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: دولت و آموزش و پرورش وظیفه دارند که علاوه تحصیل رایگان در سه مقطع تحصیلی اولیه، شرایط و امکانات آن را فراهم سازند و باید به این نکته توجه کنند که مهم ترین اولویت نظام آموزشی کشور مقطع ابتدایی است و باید پیگیر کاهش میزان ترک تحصیل در این مقطع باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet