پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/07/05 11:23:00
سرویس صحن

موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از حادثه معدن باب نیزو کرمان

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقاضای تحقیق و تفحص از حادثه انفجار معدن باب نیزو کرمان موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه‌علنی روز یکشنبه به بررسی گزارش کمیسیون صنایع ومعادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص عده‌ای از نمایندگان در مورد حادثه انفجار معدن باب نیزو کرمان پرداختند و این تقاضا را با 137 رای موافق و 25 رای مخالف به تصویب رساندند.

"علی‌اصغر یوسف نژاد" سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن با بیان این که رعایت نکردن استاندارد و ایمنی در معادن حوادث بسیار زیادی را برای کارگران به وجود آمده است اظهار داشت: این حوادث در معادن بخش خصوصی به دلیل هزینه سنگین تجهیزات، زیادتر است.

وی در تشریح تقاضای عده‌ای از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از حادثه انفجار معدن باب نیزو کرمان گفت: دراین معدن در سال‌های 72 و 84 حادثه‌ای رخ داد که موجب کشته شدن تعدادی از معدن کاران شد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن ادامه  داد: در ابتدای سال جاری نیز به خاطر رعایت نکردن شرایط ایمنی در این معدن دوازده نفر از کارکنان این شرکت در اثر گاز گرفتگی کشته شدند.

یوسف نژاد خاطرنشان ساخت: علت تقاضای نمایندگان مجلس برای تحقیق و تفحص از حادثه انفجار معدن باب نیزو کرمان را پیشگیری از وقوع چنین حادثه مشابه در دیگر معادن کشور بیان کرد.

وی عدم مدیریت مناسب ایمن و سهل‌انگاری و کم کاری در معادن، نبود شرایط مناسب را از علل درخواست تحقیق و تفحص بیان کرد.

یوسف‌نژاد در ادامه تاکید کرد: وزارت کار و امور اجتماعی ناظر امور اجرایی رعایت ایمنی در معادن است که باید گزارش عدم رعایت ایمنی در معادن به ویژه معدن کرمان را تهیه می‌کرد.

نماینده ساری تصریح کرد: تصویب تقاضای تحقیق و تفحص در کمیسیون صنایع و معادن صورت پذیرفته است و این کمیسیون با اعزام کمیته‌ای به معدن باب نیزوکرمان به این نتیجه رسیده است که تحقیق و تفحص می‌تواند از وقوع بسیاری حوادث مشابه جلوگیری کند.

این گزارش می‌افزاید: "علیرضا محجوب" رییس فراکسیون کارگری مجلس نیز از دیگر تقاضا کنندگان این تحقیق و تفحص بود.

وی در دفاع از این تقاضا خاطر نشان کرد: معدن باب نیزو یکی از معادن حادثه خیز کشور طی ده سال گذشته بوده است.

محجوب گفت: تحقیق و تفحص از حادثه انفجار معدن باب نیزو توسط مجلس، درس عبرتی برای افراد بی‌توجه و عاملان اشاعه ناامنی در معادن خواهد بود.

وی افزود: در تمامی مقررات و آیین‌نامه‌های ایمنی بیشترین وقت و توجه به معادن است.

نماینده تهران از نمایندگان مجلس خواست تا به این تحقیق و تفحص رای مثبت دهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet