ایام محرم 1398
1397/10/12 18:22:27
سرویس اجتماعی
بعد ازظهر امروز انجام شد:

حضور نمایندگان حوزه علمیه در فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی

نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگانی از معاونت فرهنگی حوزه علمیه خواهران برگزار شد.
حضور نمایندگان حوزه علمیه در فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگانی از معاونت فرهنگی حوزه علمیه خواهران برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201810104021964732.jpg حضور,نمایندگان,حوزه,علمیه,در,فراکسیون,زنان,مجلس,شورای,اسلامی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، بعد ازظهر امروز چهارشنبه (12دی ماه) نشست هم‌اندیشی فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با نمایندگانی از معاونت فرهنگی حوزه علمیه خواهران برگزار شد.

مدیران فعال در حوزه علمیه در این نشست به این نکته اشاره کردند که گاهی نهادهایی برای ارتقاء خانواده‌ها ایجاد می‌شود که حوزه‌های علمیه یکی از آن‌ها هستند که در این راستا به صورت ساده به آموزش خانواده‌ها می‌پردازند و با امکانات محدود کارهای بزرگی در این حوزه انجام می‌دهند، ضمن اینکه کل بودجه‌ای که به این بخش تخصیص پیدا می‌کند، کمتر از تمام دستگاه‌های اجرایی است و این در حالی است که این بخش می‌تواند به ویژه در حوزه زنان بازویی برای نظام جمهوری اسلامی در جهت ترویج فرهنگ صحیح اسلامی باشد، همچنین این حوزه می‌تواند نقش موثری در تربیت و گسترش آداب اجتماعی در سطح جامعه داشته باشد، بنابراین لازم است که به بودجه این بخش توجه ویژه‌ای شود.

نمایندگان حوزه علمیه خواهران حاضر در این نشست در پایان از اعضای این فراکسیون دعوت کردند تا بازدیدی از حوزه‌های علمیه داشته باشند.

 

استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان مهم‌ترین مطالبه فراکسیون زنان است

در ادامه فریده اولادقباد رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حوزه علمیه خواهران و فراکسیون زنان باید تعامل سازنده و مستمری با هم داشته باشند، از مدیران حوزه علمیه حاضر در این نشست خواست تا شرایطی را فراهم کنند که اعضای این فراکسیون بتوانند از مراکز تحت پوشش آن‌ها بازدید کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزود: فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در اجلاسیه سوم با رویکرد نظارت بر حسن اجرای برنامه ششم توسعه نشست‌هایی را با وزرا و سایر مسئولان اجرایی کشور برگزار کرده است.

وی یادآور شد: ما قوانین بسیاری در کشور داریم که تعدادی از آن‌ها همچون برنامه پنجم توسعه و قانون جامع خدمات‌رسانی ایثارگران شاید تنها 30 درصدشان اجرا شده باشد، بنابراین لازم است برای اجرای کامل قوانینی که در برنامه‌های توسعه کشور مصوب می‌کنیم، بودجه‌های متناسب با آن‌ها نیز تصویب شود، در غیر این صورت قوانین به خوبی اجرا نمی‌شوند.

اولادقباد تصریح کرد: فراکسیون زنان در اجلاسیه سوم کمیته‌های تخصصی همچون اقتصاد کارآفرین، بهداشت، درمان و سلامت، سیاسی و روابط بین‌الملل و فرهنگی ایجاد کرده است تا به طور تخصصی به نظارت بر حوزه‌های مرتبط با این کمیته‌‎ها بپردازند.

وی با اشاره به برنامه فراکسیون زنان برای نظارت بر روند اجرای ماده 101 و 102 قانون برنامه ششم توسعه که دستگاه‌ها در رابطه با عملکرد خود در این خصوص به این فراکسیون گزارش می‌دهند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه حوزه علمیه در راستای تحقق عدالت جنسیتی نگاه مثبتی به ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه دارد، ضمن اینکه در اصل 20 قانون اساسی نیز زنان و مردان از نظر مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برابر دانسته شده‌اند.

اولادقباد اظهار کرد: فراکسیون زنان در یک تفاهم نامه‌ای با وزرا بر ضرورت اجرای ماده 101 برنامه ششم توسعه و مصوبه شورای عالی نهاد ریاست جمهوری تاکید دارد تا از ظرفیت زنان توانمند و شایسته در پست‌های مدیریتی سطح میانی و کلان استفاده کنند، همچنین کمیته اقتصادی و کارآفرینی این فراکسیون از مدیران عامل بانک‌ها دعوت به عمل آورده است، از سوی دیگر این فراکسیون مطالبات زنان روستایی و عشایری را نیز پیگیری می‌کند، کما اینکه در این رابطه به تازگی برای پیگیری این مهم به سازمان امور عشایری رفتیم.

وی بیان کرد: کمیته حقوقی فراکسیون زنان یکی از فضاهایی است که خانم‌های فعال در حوزه علمیه می‌توانند از نظر تحلیل مباحث حقوقی و فقهی در آن نقش موثری داشته باشند، ضمن اینکه اگر نیاز باشد از کمک آن‌ها در روند اصلاح قانون مدنی مطابق با نیاز روز جامعه زنان و از دیدگاه فقهی استفاده کنیم.

اولادقباد تاکید کرد: تسریع روند بررسی لایحه تامین امنیت زنان از دیگر مواردی است که انتظار داریم زنان فعال در حوزه علمیه در این زمینه به ما کمک کنند، چرا که براساس آخرین پیگیری‌های صورت گرفته، مشخص شد از 92 ماده این لایحه 52 ماده به حوزه علمیه ارجاع داده شده است، بنابراین انتظار داریم زنان فعال در این بخش به عنوان یک زن که نسبت به آسیب‌های اجتماعی و خشونت های خانگی و اجتماعی علیه زنان در جامعه آگاه هستند، به این موضوع ورود پیدا کنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، اظهار کرد: تامین امنیت زنان از این نظر دارای اهمیت است که آن‌ها در نقش همسر و مادر نقش مهمی در جهت تعالی خانواده‌ها داشته و رسالت خطیری برای تربیت فرزندانشان برعهده دارند و این در حالی است که در رسانه‌ها بارها آمارهای نگران‌کننده ‌ی از اعمال خشونت خانگی و اجتماعی علیه آن‌ها ارائه شده است، بنابراین انتظار داریم حوزه علمیه کمک کند تا در جهت تامین امنیت زنان با تسریع روند بررسی این لایحه به اجماع برسیم.

وی افزود: هم‌اکنون حوزه علمیه می‌تواند تعامل خوبی با فراکسیون قرآن و عترت مجلس داشته باشد، چرا که به عنوان یک معلم این دغدغه را دارم که دانش‌آموزان در مدارس تحت آموزش‌های صحیح روخوانی و روان خوانی قرآن قرار نمی‌گیرند، بنابراین لازم است که یک نهضتی برای آن ایجاد کنیم، همچنین باید حوزه علمیه با وزیر آموزش و پرورش و معاونت پرورشی این وزارتخانه نشستی برای استفاده از ظرفیت مربیان حرفه‌ای قرآن حوزه علمیه در مدارس داشته باشند، ضمن اینکه ما هم در کمیسیون آموزش و تحقیقات این آمادگی را داریم که در این مورد با شما همکاری کنیم.

اولادقباد عنوان کرد: در مورد طرح کودک همسری نیز لازم است خانم‌های فعال در حوزه علمیه در جهت ممانعت از ازدواج کودکانی که به بلوغ جنسی، اجتماعی و عقلی نرسیده‌اند و مهارت‌های اساسی زندگی را نیاموخته‌اند، ورود پیدا کنند.  

وی یادآورشد: بودجه 98، یک بودجه تحریمی در شرایط بحرانی انقباضی است، بنابراین لازم است که براساس نیازها و ضرورت‌های کشور اولویت‌بندی شود، کما اینکه بودجه آموزش و پرورش در سال 96، سی و شش هزار میلیارد بوده، در سال 97، چهل و دو هزار میلیارد و امسال نیز همان مبلغ سال 97 برای سال 98 نیز تعیین شده است، ضمن اینکه برای اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان حدود 2 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده و این در حالی است که برای اجرای کامل آن 11 هزار میلیارد تومان دیگر نیز مورد نیاز است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: در شرایطی که رسانه‌های بیگانه همچون آمریکا با بیش از 100 زبان و رسانه‌های انگلیس با بیش از 74 زبان به دنبال ترویج فرهنگ خود به گونه‌ای هستند که افراد در سایر کشورها به صورت طوطی‌وار آن طور که آن‌ها می‌پسندند، فکر کرده و اقدام کنند، کما اینکه مقام معظم رهبری از آن تحت عنوان شبیخون فرهنگی یاد کرده‌اند، ما باید در جهت افزایش تاب‌آوری فرهنگی و اجتماعی نسل جوان قدم برداشته و برای پیشگیری از رفتارهای پرخطر در بین آنها، در حوزه آموزش کشور سرمایه‌گذاری کنیم، ضمن اینکه می‌توانیم در جهت تضمین موفقیت در این حوزه سبک زندگی ائمه اطهار را به جوانان آموزش داده و الگوهای صحیح زندگی را در قالب یادواره‌ها در مدارس ارائه دهیم.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، در پایان تاکید کرد که استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان مهم‌ترین مطالبه فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی است. /

 

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet