ایام محرم 1398
1397/10/19 12:15:12
سرویس سیاسی
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در دیدار با رئیس دفتر نمایندگی یوناما در تهران:

آرزوی جمهوری اسلامی ایران برقراری صلح و امنیت در افغانستان است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آرزوی جمهوری اسلامی ایران حاکمیت دولت مرکزی و برقراری نظم و انضباط اجتماعی در افغانستان است تا مردم بتوانند در سایه صلح آرامش، زندگی خوبی داشته باشند.
آرزوی جمهوری اسلامی ایران برقراری صلح و امنیت در افغانستان است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آرزوی جمهوری اسلامی ایران حاکمیت دولت مرکزی و برقراری نظم و انضباط اجتماعی در افغانستان است تا مردم بتوانند در سایه صلح آرامش، زندگی خوبی داشته باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/201712106428188256.jpg آرزوی,جمهوری,اسلامی,ایران,برقراری,صلح,و,امنیت,در,افغانستان,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمد ابراهیم رضایی نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دیدار با "هیدئو ایکبه" رئیس دفتر نمایندگی یوناما (هیئت کمک رسانی سازمان ملل متحد در افغانستان)در تهران، اظهار داشت: روابط تاریخی میان ایران و افغانستان به سال‌های گذشته برمی‌گردد و ما می‌خواهیم که این سطح روابط ادامه داشته و حتی افزایش پیدا کند.

وی افزود: اینکه شما سال‌ها در افغانستان حضور داشتید یک نقطه قوت است سال‌های زیادی است که مردم افغانستان دچار رنج و مشکلات عدیده‌ای هستند و امروز وظیفه هر انسان آزاده ای است که تلاش کند تا مردم افغانستان آلامشان کاهش پیدا کند.

رضایی ریشه مشکلات افغانستان را به دلیل دخالت بیگانگان دانسته و تصریح کرد: بیگانگان سرزمین افغانستان را اشغال کرده اند، اما مصلحت افغانستان در این است که تصمیمات توسط خود ملت و دولت افغانستان گرفته شود و حضور بیگانگان ضرورتی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: حاکمیت افغانستان باید حول محور دولت و مردم خودش باشد و همه جناح ها باید در حاکمیت و تصمیم گیری ها دیده شوند. نظامیانی که از کشورهای دیگر در افغانستان حضور دارند باید آنجا را ترک کنند و سازمان امنیتی زیر نظر دولت تقویت گردد تا خودشان بتوانند امنیت و صلح را در افغانستان برقرار نمایند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود: داعش از طرف آمریکایی‌ها حمایت شده و روز به روز قدرت بیشتری می گیرد و این مسئله آینده افغانستان را با نگرانی‌های زیادی مواجه می سازد.

رضایی اظهار داشت: درخصوص مذاکرات تهران با طالبان، گفت: مذاکراتی که به تازگی با طالبان انجام شد به درخواست دولت افغانستان صورت گرفت تا بتوانیم قدمی در راه صلح به افغانستان بر داشته باشیم

وی افزود: در حوزه اقتصادی هم آمادگی داریم تا امکانات مناسب را در اختیار کشور افغانستان گذاشته تا آنها از ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی ایران بهره ببرند و برای توسعه عمرانی هم شرکت‌های ایرانی چندین پروژه را در دست اجرا دارند.

رضایی تصریح کرد: برقراری شرایط امنیتی پایدار اهمیت زیادی دارد. اینکه جناح های سیاسی افغانستان بدانند آینده کشورشان را خودشان خواهند ساخت، دست از کشتار و تقابل بر خواهند داشت. مردم افغانستان معتقدند تا وقتی اشغالگری باشد حتی تا آخرین قطره خونشان مبارزه خواهند کرد.

هیدئو ایکبه رئیس دفتر نمایندگی یوناما نیز در ادامه این دیدار گفت: سازمان ملل علاقه‌مند به افزایش سطح روابط ایران و افغانستان و توجه به نقش موثر جمهوری اسلامی ایران در ترویج صلح در افغانستان است و ما می‌خواهیم از نظرات و کمک های جمهوری اسلامی ایران در ایجاد صلح پایدار در افغانستان بهره ببریم.

وی اظهار داشت: باید کشورها در این جهت کمک نمایند تا نیروهای طالبان به جای مبارزات مسلحانه و خشونت، پای میز مذاکره آمده و به برقراری صلح کمک نمایند.

رئیس دفتر نمایندگی یوناما در ادامه تاکید کرد: اگر کشورها به دنبال منافع خودشان باشند و جریانهای داخلی هم فقط بر تصمیات خود تاکید داشته باشند، هرگز شاهد برقراری صلح در این کشور نخواهیم بود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet