ایام محرم 1398
1397/10/19 12:13:10
سرویس سیاسی
دیدار رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و افغانستان در دیدار با رئیس دفتر نمایندگی یوناما:

جمهوری اسلامی ایران با حضور عناصر افراطی در روند صلح افغانستان مخالف است

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و افغانستان گفت: سیاست دائمی جمهوری اسلامی ایران در خصوص افغانستان صلح و امنیت پایدار است و ما در جهت برقراری صلح از هیچ کوششی دریغ نمی ورزیم. در طول ۴۰ سال گذشته این را در حرف و عمل به اثبات رسانده‌ایم.
جمهوری اسلامی ایران با حضور عناصر افراطی در روند صلح افغانستان مخالف است رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و افغانستان گفت: سیاست دائمی جمهوری اسلامی ایران در خصوص افغانستان صلح و امنیت پایدار است و ما در جهت برقراری صلح از هیچ کوششی دریغ نمی ورزیم. در طول ۴۰ سال گذشته این را در حرف و عمل به اثبات رسانده‌ایم. https://cdn.icana.ir/d/019/45504.jpg جمهوری,اسلامی,ایران,با,حضور,عناصر,افراطی,در,روند,صلح,افغانستان,مخالف,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، کوروش کرم پور حقیقی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و افغانستان در دیدار با "هیدئو ایکبه" رئیس دفتر نمایندگی یوناما (هیئت کمک رسانی سازمان ملل متحد در افغانستان) اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران سالهاست که پذیرای تعداد زیادی از مهاجرین افغان است و در راه مبارزه با تروریست‌ها همیشه حامی آنان بوده است.

وی افزود: ما معتقدیم صلح در افغانستان زمانی برقرار خواهد شد که مردم و دولت افغانستان در آن نقش اصلی و اساسی را داشته باشند؛ سیاست یک بام و دو هوا نمی تواند ضامن برقراری صلح پایدار در یک منطقه باشد.

کرم پور حقیقی گفت: مدت ۱۷ سال است که آمریکا در افغانستان با هدف ظاهری مبارزه با طالبان در آنجا حضور دارد، ولی امروز می بینیم که ۶۰ درصد از کشور افغانستان در اختیار طالبان قرار دارد و این نشان دهنده آن است که حضور آمریکا هیچ نقش مثبتی در این کشور ایفا نکرده است.

وی وظیفه سازمان ملل را یاری رساندن به مردم و دولت افغانستان برشمرد و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با حذف دولت افغانستان از روند مذاکرات مخالف است. روند صلح باید به رهبری خود افغانها باشد. صلح پایدار باید واقعی و بر اساس تعریف سازمان ملل باشد و نباید منشأ نگرانی ملت افغانستان و کشورهای همسایه گردد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و افغانستان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با حضور عناصر افراطی در روند صلح افغانستان مخالف است. همه شاهد هستیم که از یک طرف شعار استقلال طلبی در افغانستان داده می شود ولی از طرف دیگر برخی کشورها از نیروهای داعش حمایت کرده و حضور آنها را در کشور افغانستان دامن می زنند و این کشورها باید پاسخگوی ملت مظلوم افغانستان و سازمان ملل باشند.

کرم پور حقیقی گفت: ما معتقد هستیم مسئله افغانستان راه حل نظامی ندارد و حضور نیروهای خارجی در این کشور تجربه شکست خورده است و ضروری است تا حضور تروریست به هر نحو شکل ممکن محکوم شود.

رئیس دفتر نمایندگی یوناما :

سازمان ملل با راه حل نظامی برای حل مسئله افغانستان مخالف است

"هیدئو ایکبه" رئیس دفتر نمایندگی یوناما (هیئت کمک رسانی سازمان ملل متحد در افغانستان)گفت: سازمان ملل با راه حل نظامی برای حل مسئله افغانستان مخالف است و ما به دنبال راه حل سیاسی هستیم، اما متاسفانه شاهدیم که جنگ داخلی در افغانستان باعث کشتار بیرحمانه مردم مظلوم این کشور می شود.

وی افزود: ما معتقدیم تا وقتی که همه تصمیم به مذاکره نگیرند و دور یک میز گرد هم نیایند تا برای مشکلات راه حل اساسی پیدا کنند، این مسائل حل نخواهد شد و نباید منافع شخصی را بر منافع یک کشور و ملت ترجیح دهند.

وی اظهار داشت: ما تمایل داریم تا نقش خودمان را درکمک به مردم افغانستان ایفا نمائیم و معتقدیم بدون حضور دولت افغانستان و بدون حمایت ایران و کشورهای منطقه این امر ناممکن است.

رئیس دفتر نمایندگی یوناما گفت: خوشبختانه حضور داعش در افغانستان کاهش پیدا کرده، ولی از بین نرفته است.شرایط امنیتی در افغانستان به هیچ وجه پایدار نیست.

وی در پایان ضمن ابراز امیدواری از ادامه این گفتگوها، اظهار داشت: ما به نقش ایران و نظرات مسئولین جمهوری اسلامی ایران در حل مناقشات منطقه اعتقاد داریم و امیدواریم که با ادامه اینگفتگوهابه نتایج مثمر ثمری دست پیدا کنیم./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet