ولادت امام موسی کاظم (ع)
1397/10/22 07:01:00
سرویس فرهنگی
۴۰سالگی انقلاب:

تحریم‌ها ایران را به سمت فناوری‌های جدید سوق داد

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران را به سمت خودکفایی سوق داد گفت: تحریم‌ها نیز باعث شد به سمت اختراعات و فناوری‌های جدید برویم.
تحریم‌ها ایران را به سمت فناوری‌های جدید سوق داد نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران را به سمت خودکفایی سوق داد گفت: تحریم‌ها نیز باعث شد به سمت اختراعات و فناوری‌های جدید برویم. https://cdn.icana.ir/d/019/201702109864674861.jpg تحریم‌ها,ایران,را,به,سمت,فناوری‌های,جدید,سوق,داد Icana

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در توسعه و تقویت سیاست داخلی و خارجی، آزاد اندیشی و استقلال گفت: پیشرفت حوزه سلامت، تقویت بنیه دفاعی، آموزش، پژوهش، صنعت و کشاورزی از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی محسوب می‌شود. قبل از انقلاب حتی نامی در برخی از علوم نداشتیم اما امروزه در برخی از این علوم نام آور هستیم به عنوان مثال در انرژی هسته‌ای و سلول‌های بنیادی به ویژه پژوهش‌هایی که امروزه در رویان انجام می‌شود، نانو تکنولوژی و بایو تکنولوژی، شبیه‌سازی و هوافضا موفقیت‌های بسیاری کسب کردیم و حتی صاحب رتبه هستیم؛ بنابراین انقلاب، ایران را به سمت خوداتکایی و خودکفایی سوق داد.

تحریم‌ها باعث شد به سمت اختراع و بدعت‌های خوبی در حوزه‌های فناوری برویم

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس افزود: اینکه می‌گویند احتیاج مادر اختراع است کاملا درست است چراکه احتیاج و تحریم‌ها باعث شد به سمت اختراع و بدعت‌های خوبی در حوزه‌های فناوری برویم. در حوزه‌های کمّی نیز تاثیرات مهمی داشتیم.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب حدود 170 هزار دانشجو داشتیم اما در این 40 سال چند میلیون نفر فقط فارغ‌التحصیل داریم و درحال حاضر 4 میلیون و 300 هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه در حوزه آموزش و پرورش کاستی‌هایی وجود دارد تصریح کرد: برخی از مدارس امنیت لازم را ندارند و حتی نیم‌ساخت هستند اما به نسبت 40 سال گذشته ساخت و سازهای خوبی در این حوزه اتفاق افتاده است.

 هنوز به سند چشم انداز 1404 نرسیدیم اما توجه همه دستگاه‌ها در حوزه علوم جدید به این مقوله متمرکز شده است

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در حوزه پژوهش نیز اتفاقات خوبی در برنامه پنجم و ششم توسعه و نیز در سند چشم انداز 1404 و سیاست‌های ابلاغی که مقام معظم رهبری بر 4 درصد تاکید دارند، افتاده البته هنوز به این سند نرسیدیم اما توجه همه دستگاه‌ها در حوزه علوم جدید به این مقوله متمرکز شده است؛ همه باید در علوم جدید ورود کنند تا بتوانند در عرصه تحقیقات و پژوهش دستاوردها را تقویت کنند.

احمدی لاشکی افزود: در حوزه آموزش و پرورش امروزه بیش از 14 میلیون دانش‌آموز داریم که رقم بسیار بزرگی است. سهم معلمین و کارهایی که در این حوزه انجام می‌دهیم علی‌رغم تنگناهایی که داریم، کارهای بزرگی در دست انجام است.

جایگاه بالایی در حوزه آموزش پزشکی بدست آوردیم

وی با اشاره به پیشرفت‌ها در حوزه آموزش پزشکی گفت: قبل از انقلاب غالب پزشکان ایران از کشورهایی مثل پاکستان و فیلیپین بودند اما اکنون به اندازه‌ای پزشک داریم که مردم کشورهای همسایه و حتی حواشی خلیج همیشه فارس درمان خود را در ایران انجام می‌دهند.

این نماینده مجلس اظهار داشت: همین طرح تحول سلامت که انجام شد، بسیاری از خدمات درمانی برای مردم رایگان شد. بسیاری از خانواده‌هایی که خارج از کشور زندگی می‌کنند ایام تابستان را برای انجام خدمات درمانی و جراحی به ایران می‌آیند بنابراین امروزه بهترین پزشکان ایرانی هستند و در حوزه آموزش پزشکی نیز جایگاه ایران بسیار بالا رفت.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: صنعت چاپ و نشر امروز بهتر از گذشته کار کرده است و کمتر شهرستانی است که در این حوزه کار نکرده، در صنعت نشر دانشگاهی چندین هزار نشریه داخلی و بین‌المللی وجود دارد که کارهای بزرگ علمی انجام می‌دهند، در حوزه چاپ و نشر خارج از دانشگاهی نیز این آمار بیشتر از آن چیزی است که گفته می‌‌شود./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet