شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1397/10/26 09:05:50
سرویس فرهنگی
احمدی لاشکی:

خطر افزایش مهاجرت اساتید در سال 98

نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس خطر مهاجرت اعضای هیات علمی و جذب آنان در سایر کشورها را در سال ۹۸ بسیار جدی خواند و گفت: اگر در بودجه ۹۸ سهم مناسبی به حوزه آموزش عالی اختصاص داده نشود مهاجرت اساتید و اعضای هیات علمی در سال ۹۸ افزایش می یابد.
خطر افزایش مهاجرت اساتید در سال 98 نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس خطر مهاجرت اعضای هیات علمی و جذب آنان در سایر کشورها را در سال 98 بسیار جدی خواند و گفت: اگر در بودجه 98 سهم مناسبی به حوزه آموزش عالی اختصاص داده نشود مهاجرت اساتید و اعضای هیات علمی در سال 98 افزایش می یابد. https://cdn.icana.ir/d/019/201711105145213967.jpg خطر,افزایش,مهاجرت,اساتید,در,سال,98 Icana

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه کمبود بودجه در مراکز آموزش عالی دغدغه ای جدی است، گفت: سهم ناچیزی از بودجه 98 به مراکز آموزش عالی اختصاص یافته و به طور قطع با چنین اعتباراتی نمی توان دانشگاه ها را اداره کرد.

نایب رییس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه سازمان برنامه و بودجه معتقد است در بودجه سال 98 توجه زیادی به آموزش و پژوهش داشته اما ما چنین موضوعی را تایید نمی کنیم، افزود: بر اساس اظهارات مسئولان سازمان برنامه و بودجه کل بودجه آموزش کشور یعنی آموزش و پرورش، آموزش عالی، فنی و مهارتی و حوزه پژوهش و تحقیقات 70 هزار میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: آقای نوبخت بودجه آموزش و پرورش را 44 هزار میلیارد تومان اعلام می کند این در حالی است که وزیر آموزش و پرورش از بودجه 56 هزار میلیاردی سخن می گوید که منشا این 12 هزار میلیارد اختلاف مشخص نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: اگر کل بودجه آموزش کشور 70 هزار میلیارد تومان باشد و 44 هزار میلیارد تومان آن به حوزه آموزش و پرورش اختصاص یابد در این میان 23 هزار میلیاردتومان آن باید برای فعالیت های تحقیقاتی، اداره دانشگاه ها، صندوق رفاه دانشجویی و پژوهش هزینه شود که به هیچ وجه پاسخگو نیست.

احمدی لاشکی با یادآوری نشست اخیر کمیسیون آموزش با روسا و معاونان دانشگاه ها، گفت: معاونت دانشجویی مطرح کرده بود که دو برابر سهم سال گذشته برای تامین غذایی دانشجویی به پیمانکار داده شده اما قبول نمی کنند بنابراین با وضعیت فعلی بودجه و اعتبارات بی شک دانشگاه ها با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

باید فرصت مطالعاتی به اساتید داده شود

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید فرصت مطالعاتی به اساتید داده شود، گفت: به طور قطع با بودجه ای که به حوزه پژوهش در سال 98 اختصاص داده می شود بعید است که اساتید بتوانند در این حوزه گام بردارند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 89، با تاکید بر اینکه در سال 98 برای تامین نیروی هیات علمی با مشکل مواجه خواهیم شد، تصریح کرد: حقوقی که به هیات علمی پرداخت می شود 4 میلیون و 200 هزار تومان تا 4 میلیون و 800 هزار تومان یعنی در واقع 350 دلار است در حالی که در خارج از کشور به آنها 2500 دلار پرداخت می شود بنابراین مسلم است که چنین فردی تدریس در خارج از کشور را ترجیح داده و به مهاجرت روی بیاورد و این آسیبی جدی است.

خطر جدی مهاجرت اعضای هیات علمی و جذب آنان در سایر کشورها در سال 98

وی خطر مهاجرت اعضای هیات علمی و جذب آنان در سایر کشورها را در سال 98 بسیار جدی خواند و گفت: به طور قطع اگر در بودجه 98 سهم مناسبی را به حوزه آموزش عالی و پژوهش اختصاص ندهیم مهاجرت اساتید و اعضای هیات علمی افزایش چشمگیری خواهد داشت.

بودجه 7 تا 8 هزار میلیاردی آموزش عالی در سال 98 تنها 30 درصد نیازها را رفع می کند

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه 7 تا 8 هزار میلیاردی آموزش عالی در سال 98 تنها 30 درصد نیازها را رفع می کند، افزود: انتظار می رود نمایندگان در کمیسیون تلفیق با پیشنهادات برای افزایش بودجه حوزه آموزش و پژوهش کشور موافقت کنند؛ بی شک با بودجه 7 هزار میلیاردی در سال 98 پژوهش و تحقیق تعطیل شده که بی انگیزگی در اساتید آسیبی جدی برای کشور خواهد بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet