خبرگزاری خانه ملت

ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
1397/10/22 15:35:00
سرویس سیاسی
جمالی نوبندگانی:

اتحادیه عرب در جایگاه شرط گذاشتن برای سوریه نیست

عضوهیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است؛پایداری  جبهه مقاومت،حمایت های جمهوری اسلامی و ورود مستشاری روسیه به این چالش باعث تغییر مسیر اتحادیه عرب شد.
اتحادیه عرب در جایگاه شرط گذاشتن برای سوریه نیست عضوهیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است؛پایداری  جبهه مقاومت،حمایت های جمهوری اسلامی و ورود مستشاری روسیه به این چالش باعث تغییر مسیر اتحادیه عرب شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201901100404751283.jpg اتحادیه,عرب,در,جایگاه,شرط,گذاشتن,برای,سوریه,نیست Icana

محمدجواد جمالی‌نوبندگانی  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت  با اشاره به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و تلاش برخی از کشورها برای این موضوع،گفت: قطعا اختلالی که در منطقه به وجود آمد در موضوع سوریه،حاصل یک هماهنگی بین آمریکا،رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی بود. 

کشورهای عضو با اخراج سوریه از اتحادیه عرب می خواستند به معاندین  روحیه بدهند

وی افزود: عربستانبا هزینه های هنگفت، پول، انتقال سرباز و نیروی نظامی، ایجاد فتوا و پشتیبانی های مالی، سیاسی و فرهنگی که انجام داد،کشورهای حاشیه خلیج فارس را مجبور به تبعیت از خود کرد و آنها را در راستای اهداف خود به کار گرفت. یکی از کارهایی که  کشورهای عربی کردند این بود که سوریه را از اتحادیه عرب اخراج کردند.

نماینده مردم فسا درمجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهای عضو با اخراج سوریه از اتحادیه عرب می خواستند روحیه ای به معاندین بدهند، تاکیدکرد: ائتلاف سعودی و برخی کشورهای عربی تصورشان این بود که چند هفته‌ای کار حکومت مرکزی سوریه به پایان خواهد رسید؛ اما پایداری و مقاومت محور مقاومت این تصور را باطل کرد.

بیشتر بخوانید:

 

زنجیره جبهه مقاومت از شرق تا غرب خاورمیانه، آن چیزی نبود که اتحادیه عرب می خواست

جمالی نوبندگانی با تاکید براینکه پایداری  جبهه مقاومت،حمایت هایی که جمهوری اسلامی ایران انجام داد و ورود مستشاری روسیه به این چالش باعث تغییر مسیر اتحادیه عرب شد، مطرح کرد: آنها بعد از حدود ۷ سال به این نتیجه رسیدند که نه تنها در 7 هفته اول بلکه در طول هفت سال هم نمی‌توانند موفق باشند.

وی ادامه داد: یک جبهه مقاومت از شرق خاورمیانه به سمت غرب آن آمدند؛ از نیروهایی فاطمیون، زینبیون از پاکستان و افغانستان، نیروی مقاومت بسیج جمهوری اسلامی ایران، حشدالشعبی عراق، النجبا عراق، بسیج مردمی سوریه و  حزب الله همه یک زنجیره ای شدند و این موضوعی بود که اتحادیه عرب نمی خواست.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس با اشاره به این موضوع که اعضای اتحادیه عرب احساس کردند که موفقیت نظامی و سیاسی در این مسیر نداشته اند و بشار اسد به واقعیتی که پدرش به او اعلام کرده بود؛  رسیده است که هر وقت با سختی ها مواجه شدی، تنها جایی که می توان به آن اطمینان کنید جمهوری اسلامی است نه این اعراب؛ چراکه حافظ اسد در جنگ های سوریه با اسرائیل  خیانت هایی از جانب برخی اعراب دیده بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم  با بیان اینکه  به نظر می رسد عربستان و برخی کشورهای عربی از ساقط کردن نظام قانونی سوریه ناامید شده اند، اظهار کرد: اعراب دریافتند که  سوریه الان تثبیت شده است و نیاز به بازسازی دارد و در این زمینه با پول هایی که دارند  می خواهند سوریه را وسوسه کنند. البته با توجه به مشکلات اقتصادی ایران و عدم توانمندی شرکت ها و اینکه شرکت های بزرگی نداریم که در سطح بین‌المللی و جهانی بتوانند بدرخشند برخی کشورهای منطقه می خواهند از اوضاع سوریه استفاده اقتصادی ببرند. 

اتحادیه عرب در جایگاه شرط گذاشتن نیست

جمالی نوبندگانی معتقد است؛ کشورهای معاند مانند امارات و عربستان می خواهند از اوضاع سوریه هم استفاده اقتصادی ببرند و از کانال مسائل اقتصادی؛ نفوذ سیاسی در سوریه داشته باشند و هم برای سوریه شرط بگذارند که اگر پیوندهای تان را با ایران قطع کنید می‌توانید مجددا به اتحادیه عرب برگردید.

عضوهیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه این صحبت ها به نظر من یک تعارف سیاسی است و آنها نمی‌توانند شرط بگذارند، تصریح کرد: اتحادیه عرب در جایگاه شرط گذاشتن نیست؛ یک سناریویی وجود دارد که اگر نمی توان به صورت مستقیم بر حاکمیت سوریه نفوذ و اثرگذاری داشت، از راه دیگری باید وارد شد و این سیاست و روش آمریکایی ها  است. به نظر من اتحادیه عرب در این سیاست هم نمی تواند موفق باشد، چراکه دولت قانونی سوریه بارها اعلام کرده است که می داند که چه کسانی در شرایط خاص حامی مردم و دولت قانونی سوریه بوده‌اند.

به گزارش خانه ملت؛ شبکه المیادین از برگزاری نشست اتحادیه عرب در سطح نمایندگان با هدف بررسی برقراری روابط میان کشورهای عربی و سوریه خبر داد و اعلام کرد، این نشست فرصتی برای بازگشایی سفارت‌های کشورهای عربی در دمشق خواهد بود.

درمورد بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، دو نظر وجود دارد،گروهی از کشورها خواستار حضور این کشور در نشست نمایندگان است و گروه دیگر خواستار بازگشایی سفارت‌های عربی در سوریه و تعویق بازگشت آن به اتحادیه عرب است./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet