هدر موبایل
1388/07/05 13:55:00
سرویس سیاسی
جلالی در جمع خبرنگاران:

بازداشت‌شدگان شکایات خود را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنند

**سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: افرادی که بر اثر درگیری‌ها یا بازداشت‌ها شکایتی دارند می‌توانند شکایت خود را در مراجع قضایی مطرح کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "کاظم جلالی" روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: تاکنون بیش از یکصد نفر شکایت خود را در مطرح کرده‌اند .

وی خاطر نشان کرد: چنانچه به مجلس شورای اسلامی گزارشی می‌دهند ما موظف به پی‌گیری شکایات هستیم اما طبیعی است اگر از منابع رسمی باشد بهتر است.

نماینده مردم شاهرود در مجلس درخصوص فعالیت‌ کمیته ویژه بررسی پی‌گیری وقایع پس از انتخابات دهم گفت: امروز جلسه‌ای با حضور اعضای کمیته برگزار خواهد شد و تلاش ما این  است تا هفته آینده و هنگام برگزاری جلسات‌علنی مجلس گزارشی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود.

وی در ارتباط با گزارش تقدیمی به نمایندگان گفت: تا هفته آینده چندین جلسه‌خواهیم داشت تا جمع‌بندی نهایی خود را در خصوص جلسات، بازدید‌ها و برخی مسایل مدون کنیم.

جلالی تصریح کرد: امیدواریم دادگاه متهمان کهریزک در آینده برگزار شود، البته تاکید کمیته پی‌گیری بر عادلانه برگزار شدن دادگاه است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس یادآور شد: در بحث کهریزک کسانی که نقش اساسی داشتند باید مورد پرسش قرار بگیرند نه تنها افرادی که مامور و ضابط بودند.

وی در خصوص وقایع کوی دانشگاه تهران گفت: در خصوص وقایع کوی دانشگاه کسانی که متهم هستند پرونده‌های آنها مورد پی‌گیری قرار گیرد.

جلالی در خصوص پرونده هسته‌ای و جنجال‌سازی برخی کشورها گفت: امیدواریم مذاکراتی که در چند روز آینده انجام می‌شود هدفمند و در چارچوب بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران انجام شود.

این نماینده مجلس یادآور شد: این مذاکرات فرصت بسیار خوبی پیش روی کشورهای غربی و اروپایی است تا مذاکرات خوبی با جمهوری اسلامی ایران به انجام برسانند، باید توجه داشت در این گفتگوهای دیپلماسی کشور ما موضوع هسته‌ای را نه به چشم تاکتیک بلکه به عنوان استراتژی پی‌گیری می‌کنند.

وی تاکید کرد: مذاکرات جمهوری اسلامی جدی است هر چند در چند روز اخیر تلاش شد جوسازی در مذاکرات در خصوص غنی‌سازی که بر اساس آژانس انرژی هسته‌ای هم انجام شده بر ضد ما صورت گیرد.

جلالی در خصوص جنجال برخی کشورهای غربی در خصوص تاسیسات هسته‌ای جدید ایران گفت: براساس قوانین آژانس انرژی هسته‌ای همه کشورها می‌توانند تاسیسات خود را در این خصوص دایر کنند و نیازی به اعلام نیست منتهی از زمانی که قرار است در مرکز هسته‌ای کاری انجام شود باید قبل از ترزیق گاز شش ماه قبل از آن به آژانس اعلام کنند که این کار هم توسط جمهوری اسلامی ایران انجام شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس تاکید کرد: در این مرکز جدید هنوز هیچ کار غنی‌سازی یا ترزیق گازی انجام نشده است کاملاً مبتنی بر قوانین و ضوابط آژانس بوده و تخلفی صورت نگرفته ما در چارچوب قواعد آژانس کار را انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به جنجال رسانه‌ای گفت: متاسفانه برخی کشورها تلاش می‌کنند در آستانه نشست 1+5 با ایجاد نوعی غوغا‌سازی رسانه‌ای بر روند مذاکرات تاثیرگذار باشند.

جلالی ابراز امیدواری کرد عقلای حاکم بر کشورهای غربی از این فرصت دریغ نکنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس تصریح کرد: چنانچه مذاکرات روند مثبت و سازنده‌ای داشته باشد می‌تواند به بازی برد‌- برد بی‌انجامد .

این نماینده مجلس در عین حال گفت: جمهوری اسلامی ایران در عین حال که به حقوق هسته‌ای خود پافشاری می‌کند این موضوع را در چارچوب ان‌. پی‌. تی  پی‌گیری می‌کند، ما قائل هستیم وظایف و تکالیف از تعامل برخوردار باشند.

وی  خاطر نشان کرد: برخی کشورها علاقمند نیستند موضوع هسته‌ای در چارچوب آژانس هسته‌ای حل و فصل شود، به نحوی‌ که برخی رادیکالها به نوعی بد رفتار رادیکالی دامن می‌زنند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که احمدی‌نژاد تاکید کردند مذاکره با 1+5 تنها هسته‌ای نیست اما وزیر امور خارجه آمریکا گفتند مذاکرات 1+5 هسته‌ای است گفت: جمهوری اسلامی یک منطق داره که موضوع هسته‌ای موضوعی قابل حل و فصل است بر این اساس می‌تواند بسیاری از تهدید‌ات به یک فرصت مشترک تبدیل کنند اگر این کمک کند موضوع هسته‌ای می‌تواند با تعامل حل شود.

جلالی در ادامه مسایل مربوط به انرژی، امنیت، مواد مخدر، تروریسم یا موضوعاتی مثل عراق،افغانستان، دخالت خارجی را مسایلی به هم پیوسته و مرتبط دانست.

وی درخصوص مذاکرات گفت: مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای داشت مبنی بر این که آنچه بیش از (ان. پی. تی) پذیرفته بودیم و موافقت پادمان مذاکره کند.

وی در پایان در خصوص حوادث ترور اخیر گفت: در حوادث کردستان آقای بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی به اتفاق چند نفر از اعضای کمیسیون امنیت ملی و فضای حقوقی جلسات مفصلی با مسئولان و خانواده شهدا داشتند، سرنخ‌هایی هم به دست آمده و تمام دستگاه‌ امنیتی مامور شدند موضوع را پی‌گیری کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس اظهار داشت: امروز در کمیسیون امنیت ملی در خصوص وقایع اخیر گزارش اعضای کمیسیون امنیت ملی، وزیر کشور و مسئولان امنیتی مورد بحث و بررسی‌ قرار می‌گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet