خبرگزاری خانه ملت

شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1397/10/23 07:17:00
سرویس فرهنگی
کیان پور خبر داد؛

بازنشستگی بیش از 60 هزار معلم تا پایان سال

عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس از نبود بانک اطلاعاتی مناسب برای جذب معلم در آموزش و پرورش انتقاد کرد و گفت: بیش از ۳۰۰ هزار معلم تا سال ۹۹ بازنشسته می شوند.
بازنشستگی بیش از 60 هزار معلم تا پایان سال عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس از نبود بانک اطلاعاتی مناسب برای جذب معلم در آموزش و پرورش انتقاد کرد و گفت: بیش از 300 هزار معلم تا سال 99 بازنشسته می شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/201803101947359998.jpg بازنشستگی,بیش,از,60,هزار,معلم,تا,پایان,سال Icana

مجید کیان پور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت از نبود بانک اطلاعاتی مناسب و برنامه ریزی دقیق در خصوص تعداد و جذب معلم در آموزش و پرورش انتقاد کرد و گفت: بر اساس اظهارات مسئولان آموزش و پرورش بیش از 300 هزار معلم تا سال 99 بازنشسته می شوند که این معضلی جدی است.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه کمبود معلم در سال 99 آموزش و پرورش را با مشکلات جدی مواجه می کند، افزود: آموزش و پرورش در سال های آینده با چالش اساسی برای جذب معلم روبرو خواهد شد بر این اساس باید با استفاده از روش های اصولی کمبود شدید معلم را جبران کرد.

وی با انتقاد از اینکه با روند فعلی پذیرش، کسری معلم به سختی جبران می شود، گفت: با شیوه فعلی پذیرش اندک معلم در دانشگاه فرهنگیان و همچنین سهمیه های اختصاص یافته به آموزش و پرورش در آزمون های استخدامی جبران کسری معلم به درستی تحقق نمی یابد.

ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان باید افزایش یابد

این نماینده مردم در مجلس دهم با یادآوری اینکه افزایش موج بازنشستگی، بحران و سونامی کمبود معلم را به دنبال دارد، ادامه داد: ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان باید افزایش یابد و باید در این رابطه برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم.

کیان پور با تاکید بر اینکه روند جذب معلم باید مشخص باشد، افزود:  آموزش و پرورش باید سالانه تعداد نیروهای بازنشسته را مشخص و نیروی مورد نیاز خود را از طریق آزمون سراسری تامین کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از اینکه استفاده از ظرفیت دانشگاه فرهنگیان برای تامین معلم در سال های 92 تا 96 مغفول ماند  گفت: خالی ماندن بسیاری از ظرفیت های این دانشگاه طی سال های اخیر باعث شد در حال حاضر با بحران کمبود معلم مواجه باشیم در واقع در سال 96 مسئولان وزارت علوم و آموزش و پرورش به فکر افتادند که دانشگاه فرهنگیان نقش خود را محوری تر ایفا تا بتوان کمبود معلم را جبران کرد.

استخدام نیرو و معلم در آموزش و پرورش باید بر اساس طرح آمایش سرزمینی انجام شود

وی با تاکید بر اینکه استخدام نیرو و معلم در آموزش و پرورش باید بر اساس طرح آمایش سرزمینی انجام شود، ادامه داد: به طور مداوم روند جذب و آموزش معلم به دلیل نبود بانک اطلاعاتی در آموزش و پرورش با مشکل مواجه است و به همین دلیل در زمان اضطرار نیروهایی جذب آموزش و پرورش می شوند که سابقه لازم آموزشی را ندارند؛ در این رابطه نیاز است بانک اطلاعاتی در آموزش و پرورش ایجاد شود تا نحوه جذب نیروی انسانی به درستی تحقق و کیفیت و شاخص های آموزشی ارتقا یابد.

در سال جاری بیش از 50 تا 60 هزار معلم بازنشسته می شوند

کیان پور یادآور شد: در سال جاری بیش از 50 تا 60 هزار معلم بازنشسته می شوند و بی شک آموزش و پرورش باید برنامه جامعی برای تامین معلم داشته باشند؛ متاسفانه طی سال ها  برنامه ریزی برای تامین معلم به صورت مٌسکن و منطبق با شرایط روز بوده و برای بلند مدت هیچ گونه برنامه ای نداشته ایم در واقع امور قائم به شخص بوده و قائم به سیستم و برنامه نبوده و نتوانسته ایم اهدف بلندمدتی را برای توسعه آموزش و پرورش، آموزش عالی،  صنعت و اشتغال کشور داشته باشیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet