پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/07/05 14:43:00
سرویس سیاسی
محمدجواد لاریجانی با اشاره به فعالیت‌های هسته‌ای جدید ایران:

مخالفت‌ کشورهای غربی اضافه‌خواهی است

**"محمدجواد اردشیر لاریجانی" تصریح کرد: مخالفت‌های کشورهای غربی با فعالیت‌های جدید هسته‌ای ایران اضافه‌خواهی است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، رییس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و مسئول ساخت رصد خانه ملی که به منظور افتتاح نمایشگاه عکس از زمین تا کیهان، در حاشیه مراسم افتتاح این نمایشگاه با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات آنان پاسخ داد.

وی در خصوص حضور نماینده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: مسئله هسته‌ای ما ربطی به آمریکا ندارد و دخالت این کشور در این موضوع حتی در چارچوب 1+5 نیز خیلی معقول نیست.

لاریجانی بابیان اینکه آژانس انرژی اتمی بدنه بین‌المللی در این زمینه است، خاطرنشان کرد:  بنابراین علل الاصول نباید با آمریکایی‌ها صحبت کنیم و من جای ویژه‌ای برای آنان در مذاکرات هسته‌ای قائل نیستم.

وی ادامه داد: منتها دایره گفتگوی ما دایره محدودی نیست.

رییس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در ادامه گفت: بسته ایران شامل نگرانی‌های ما و نگرانی‌های بین‌المللی است که هم به مسایل هسته‌ای و هم به مسایل منطقه‌ای می‌پردازد.

وی با بیان این که ایران بسته پیشنهادی خوبی ارائه کرده است، تصریح کرد: ایران آمادگی دارد در مورد این بسته صحبت کند که شامل مسائل هسته‌ای می‌باشد مانند عدم اشاعه که بحث خیلی جدی است و ما نیز در این زمینه نگرانی داریم.

محمدجواد لاریجانی تصریح کرد: اینگونه نیست که غربی‌ها فقط نگرانی‌های خود را دنبال کنند در حالی که ما هم نگرانی‌هایی داریم که باید به آن پرداخته شود.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه‌قضائیه در خصوص اعمال علنی تحریم‌هانیز اظهار داشت: این تحریم‌ها همواره وجود داشته است.

وی گفت: تعجب می‌کنم که ما اگر عضو ان.پی.تی هستیم چطور می‌شود در استفاده از امکانات آن محروم باشیم. آنها باید به ما بگویند که کجا تخلف کردیم.

وی با اشاره به راه‌اندازی تاسیسات غنی‌سازی قم گفت: ما هم باید مانند کشورهای دیگر آن را بسازیم و چند ماه قبل از این که گاز غنی‌سازی را در آن ترزیق کنیم باید به آژانس انرژی اتمی اطلاع دهیم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه البته این کار را نیز انجام دادیم، اظهار داشت: ظاهراً آنها دوست ندارند ما در این زمینه حرکت کنیم. به نظر من این امر خیلی اضافه خواهی است.

وی در ارزیابی سفر احمدی‌نژاد به سازمان ملل اشاره کرد، حضور ایران در این مجامع حضور مفیدی است. حال سلایق افراد در نحوه ادبیاتی که به کار می‌برند متفاوت است.

لاریجانی با خوب ارزیابی کردن مصاحبه‌های احمدی‌نژاد در آمریکا افزود: ما در صحنه جهانی باید حضور داشته باشیم واز این امکان استفاده کنیم. این که صهیونیست‌ها عصبانی شوند و تظاهراتی علیه ایران برپا کنند - هر چند تظاهرات مفصلی نبود- این مسائل نباید ما را بازدارد.

وی خروج نمایندگان برخی کشورها در زمان سخنرانی احمدی‌نژاد از محل مجمع عمومی سازمان ملل را نشانه استیصال آنها دانست و گفت: آنها که می‌گفتند ما در یک محیط می‌خواهیم حرف‌های یکدیگر را بشنویم لذا ترک کردن آنها کار سمبلیکی است و هیچ چیزی اضافه نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر آنها پیرو اصول دمکراتیک بودند می‌بایست وقتی جنایتکار بزرگ نتانیاهو صحبت می‌کرد به خاطر بشریت و دفاع از حقوق انسان‌ها جلسه را ترک کنند اما همه از او حمایت کردند و این فضاحت اروپایی‌هاست.

لاریجانی اظهار داشت: برش سخن رییس جمهور ما تابع حضور آنها نیست آقای رییس جمهور گوش‌های شنوای خود را دارد و آنها از همین ناراحت هستند که چرا عده‌ای به حرف ایشان گوش می‌دهند.

وی در مورد تعداد افرادی که جلسه را ترک کردند، با بیان اینکه تعداد آنها خیلی مهم نیست، گفت: گوش‌های شنوای این سخنان، فقط آنهایی نیستند که در جلسه حاضر هستند. به نظر من به حد کافی پوشش خبری داشت و این کافی است.

دبیر ستاد حقوق بشر در مورد تاثیر کنارگذاشته شدن گروه‌های سیاسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری در وحدت و همدلی در کشور نیز با بیان این که وحدت باید حول دفاع از نظام باشد اظهار داشت: به نظر من میرحسین موسوی یکی از خطاهای بزرگ در تاریخ سیاسی بعد از انقلاب را مرتکب شد.

وی ادامه داد: جناح اصلاح طلب از فضای بسیار زیبایی رقابت انتخاباتی استفاده کرد و آن را به سمت حرکت معارض با نظام هدایت کرد. شاید یک لحظه اگر از عصبانیت انتخاباتی دست می‌کشیدند و از خود می‌پرسیدند که آقای میرحسین موسوی دارد چه کار می‌کند که هم منافقین دارند برایش کف می‌زنند و هم ضد انقلاب، هم اسرائیل و هم آمریکا برایش کف می‌زند حتماً یک کار شیرینی دارد برای منافع آنها انجام می‌دهد.

رییس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گفت: فکر می‌کنم وحدت ما حول امنیت ملی و نظام ماست. این وحدت خیلی خوب است و انشاءا.. آنها سرعقل بیایند و دست از معارضه با نظام دست بردارند و قواعد رقابت دمکراتیک را یاد بگیرند.

وی تصریح کرد: میرحسین موسوی یک آینده خیلی خوب سیاسی را از دست داد. او می‌توانست به عنوان یک فرد در داخل نظام کار کند.

اما امروز وقتی اعلامیه‌های ایشان را که می‌خوانم ادبیاتش با ادبیات مسعود رجوی هیچ فرقی ندارد و متاسفانه این‌ها در بیت آیت ا... منتظری به یک وحدت تاکتیکی نیز رسیدند.این‌ها اشتباهات بزرگ جناح اصلاح طلب است.

لاریجانی گفت: ما نباید سرمردم کلاه بگذاریم. اعتراض به انتخابات حق همه است اما هیچ کس حق ندارد جلوی نظام بایستد و قیام کند.

وی افزود: من خودم هم در انتخابات شکست خوردم و مطمئن هستم که صد در صد تقلب شده است اما اعتراض هم کردم اما قبول نشد. اما جلوی نظام به بهانه اعتراض انتخابات ایستادن یک گناه بزرگ و غیر قابل بخشش است و این مسئله هم باعث شد که دشمنان این مملکت امیدوار شوند البته ناامید خواهند شد چون نظام قوی‌تر از این حرفهاست.

وی در مورد تخلفات صورت گرفته در جریان بعد از انتخابات اشاره کرد: دو تخلف بزرگ وجود دارد که یکی راجع به امنیت ملی است که گروهی علیه نظام و به بهانه تخلف انتخاباتی عملاً قیام کردند و این تخلف برزگی بود و دیگر آن که مجریانی که درگیر اجرای امنیت بودند نیز مرتکب تخلفاتی شدند که باید پی‌گیری شود.

تخلف دوم تخلفی روتین نیست بلکه تخلف در اجرای امنیت است مانند این که در اداره‌ای مسئول آن رشوه می‌گیرد و این یک تخلف است اما غیر از درگیری با نظام است.

لاریجانی افزود: با نظام جمهوری اسلامی آن هم به اسم امام، ولایت فقیه و طرفداری از آنها مقابله‌ای صورت می‌گیرد که فقط ببینید منافقین، سلطنت طلب‌ها و اسرائیل دارند از آنها حمایت می‌کنند. آنها چه چیز شیرینی پیدا کردند جز مقابله با نظام . تا سی سال گذشته کدام مورد پیدا شده بود که از یک حرکت داخلی آنها دفاع کنند.

وی خاطرنشان کرد: آنها حتی از آقای خاتمی نیز این گونه دفاع نکرده بودند پس معلوم می‌شود که آنها خبط بزرگی انجام دادند و خبط آنها نیز مقابله با نظام است.

دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت: میرحسین موسوی خیانت بزرگی به انقلاب کرد. خیانت وی هم سطح خیانت رجوی است بنابراین ایشان باید پاسخگوی کار خود باشد.

وی در خصوص نقض حقوق بشری در زندان‌ها نیز گفت: حقوق بشر برای ما یک موضوع تبلیغاتی نیست. ما یک وادی حکومتی در امر حقوق بشر هستیم ما شکایت زندانیان و دانشجویان را پی‌گیری و نظارت می‌کنیم . ما مانند NOG ها نیستیم که با بوق و کرنا کارمان را اعلام کنیم.

لاریجانی ادامه داد: کار دبیرخانه حقوق بشر درباره این مسائل هم نیست در چهار سال گذشته هم استفاده تبلیغاتی از کار خود نکرده است. ما مسئولیت قانونی داریم . اگر کاری انجام می‌دهیم وظیفه ماست.

وی خاطر نشان کرد: گزارش‌های متعددی از زندانیان جریانات اخیر بعد از انتخابات داشتیم و داریم و خانواده زندانیان با ما در تماس بودند شاید تعداد زیادی نیز از زندان‌ آزاد شدند. ما دوست نداریم که شهروندان ما در زندان باشند یا دچار تخلف شوند زیرا این بدترین حالت روحی است منتها طبیعتاً هر کسی تخلف می‌کند باید به تناسب تخلف با او برخورد شود و نظام چون قوی است باید از موضع عطوفت با وی برخورد کند و کار ما نیز این است.

دبیر ستاد حقوق بشر در مورد معرفی متخلفین به مراجع قضایی نیز اشاره کرد: تشخیص متخلفین به عهده قوه‌قضائیه است وظیفه و کار مانیست. ما به عنوان ستاد حقوق بشر که در داخل قوه‌قضائیه است ولی فرا قوه‌ای است و از همه بخش‌های حکومت در آن حضور دارند طبیعتاً گزارش تخلفات را می‌گیریم و با مسئولین مربوطه آن را دنبال می‌کنیم و به شهروندان کمک می‌کنیم. ما طرف شهروند غش می‌کنیم نه طرف حکومت.

وی در مورد اقدامات کروبی نیز گفت: آقای کروبی فرد باصفایی است و فکر می‌کنم باتوجه به نقش و تاثیرات وی نباید زیاد برایشان سخت بگیریم. البته مواضع ایشان مواضع جالبی نیست منتها چون ایشان برای انقلاب زحمات زیادی کشید و به زندان نیز رفت؛ بنابراین ما آن را ارج می‌نهیم و این خود دلیل این است که ما برای کسانی که برای انقلاب به زندان رفتند و در پیروزی آن نقش داشتند حتی اگر تخلفی هم کرده باشند آنها را باید نادیده بگیریم. کروبی فردی دوست داشتنی است هر چند مخالف مواضع ایشان هستم ولی نباید زیاد به ایشان سخت بگیریم.

لاریجانی گفت: من نه تندرو هستم و نه افراطی و نه علاقه‌خاصی به خانواده‌های مختلف سیاسی دارم و حتی در مورد خانواده حضرت امام (ره) نیز معتقد هستم ما به امام احترام می‌گذاریم و این احترام باید بر خانواده ایشان هم سرایت کند البته خانواده ایشان هم مسئولیت دارند.

وی تصریح کرد: اگر خانواده حضرت امام (ره) بخواهند حرمت این امام‌زاده نگه داشته شود باید متولی آن مسئولیت داشته باشد.

لاریجانی گفت: آقای حسن خمینی فرد بسیار باهوش و زیرکی هستند متنها در این انتخابات ایشان به طور وسیع به حمایت از موسوی اقدام کردند و این نمی‌تواند پنهان باشد. ایشان هنگامی که رییس جمهور به مرقد حضرت امام (ره) رفت حضور نداشتند در حالی که یکی از اصول دمکراسی این است که اگر با کسی هم مخالف هستید باید به وی احترام بگذارید .

وی تاکید کرد:رای که در داخل ستاد موسوی شمارش نمی‌شود بلکه رای در سیستم قانونی شمرده می‌شود. ایشان می‌بایست احترام بگذارد.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: اگر ما به رییس جمهور خود حتی اگر مخالف‌ترین فرد هم باشیم، احترام نگذاریم یعنی این که ما به قواعد دمکراسی پایبند نیستیم این کار ایشان اصلاً درست نیست. یا باید به مراجع رجوع کنند یا این که کسانی که به طور رسمی حکومت سکولار می‌خواهند یعنی مخالف حکومت اسلامی و ولایت فقیه هستند ایشان نباید از آنها حمایت آشکار کند.

وی خاطرنشان کرد: به نظر من برای بیت امام (ره) بسیار نامناسب است که از یک جریان سیاسی حمایت کند که این جریان سیاسی که می‌خواهد دولت سکولار را روی کار بیاورد در حالی که این جریان سیاسی مورد حمایت منافقین، آمریکا و صهیونیست‌هاست.

لاریجانی در مورد فرمایشات رهبری مبنی بر سکوت برخی نخبگان در جریان بعد از انتخابات نیز گفت: سکوت دو قسم است یکی این که با اصل نظام درگیری می‌شود و هر کسی ساکت بنشیند مسئول است. سکوت در مقابل نظام اسلامی، فکر اسلامی، حکومت اسلامی و ولایت فقیه به هیچ وجه مورد قبول نیست. اما سکوت در مقابل مناقشات داخل نظام مانند مخالفت کاندیداها با یکدیگر به نظر من کار بزرگان این است که سکوت کنند.

وی در مورد تقوای سیاسی نیز اظهار داشت: تقوای سیاسی این است که ما خط اسلام و نظام اسلام را تشخیص دهیم و هر کجا دیدیم که به اسلام و نظام اسلامی تهاجمی صورت می‌گیرد محکم و جلوی آن بیاستیم .

لاریجانی ادامه داد: این گونه‌ نشود که اگر با کسی دلخوری داریم مثلاً در دلخوری از احمدی‌نژاد از تهاجمی که به اصل نظام می‌شود چشم ببندیم.

وی گفت: ما برای حفاظت از دستاوردهای انقلاب هیچ مدارایی نباید داشته باشیم منتها در رقابت‌ها باید حتماً مدارا کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet