هدر موبایل
1388/07/05 15:02:00
سرویس سیاسی
رییس مجلس در جمع خبرنگاران:

رسانه‌‌ها فضای کشور را به سمت وحدت ببرند

**رییس مجلس شورای اسلامی از رسانه‌های کشور خواست تا فضای کشور را به سمت فضای آرامش و وحدت ببرند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس در جمع خبرنگاران در حاشیه بازدید از نمایشگاه عکس از زمین تا کیهان در نمایشگاه دائمی مجلس شورای اسلامی در رابطه با پیشرفت‌های هسته‌ای ایران و جوسازی‌های انجام شده از سوی غربی‌ها گفت: ما یک مسیر روشنی را طی کرده‌ایم و در واقع رسیدن به اینکه ما قابلیت دانش هسته‌ای را داشته باشیم.

رئیس مجلس گفت: از گذشته غربی‌ها مانع این بودند حتی ما زمانی که کارخانه UCF را راه اندازی کردیم آنها می‌گفتند که خطرناک است در صورتی که کارخانه UCF تولیدش گاز UF6 است که هیچگونه خطری ندارد اما آنها همین را هم قبول نکردند و اصرار و فشار کردند که این مساله تعلیق شود.

وی افزود: یک زمان ما قبول نکردیم در آن زمان تعلیق را شکاندیم و در ابتدای کار همین دولت بود که تصمیم گرفته شد که این کار انجام شود. پس از آن هم آنها سر و صدای زیادی کردند یادم است که آن زمان یک قطعنامه‌ای را هم در آژانس علیه ایران دادند شاید تصورشان این بود که این استقامت شکسته می‌شود.

رئیس مجلس گفت: تصور می‌کنم جمهوری اسلامی راهبرد درستی داشت که در مقابل این هیاهوها و سر و صداها باید بر روی پای خود بایستیم و استقامت کنیم البته مذاکره هم انجام شود.

وی تصریح کرد: ما هیچگاه از مذاکره تحاشی نداشتیم هر زمان هم که آنها مدل مذاکره را عوض می‌کردند ما مشکل نداشتیم.

وی با بیان این مطلب که وزرای خارجه سه کشور اروپایی خواستار مذاکره بودند ما نیز آماده مذکره بودیم گفت: آنها پیشنهاد دادند که شما UCF را تعلیق کنید گفتیم نمی‌پذیریم چون شما تعهدات خود را انجام نمی‌دهید سپس کار بعدی را در پروسه تحقیق و توسعه در دست گرفتیم و آن پروسه یک زنجیره سانتریفیوژ بود برای همین یک زنجیره آنها یک دمارش را شروع کردند و اقدام به سانسور کردن و تصورشان این بود که ما با این دمارش آنها عقب نشینی می‌کنیم و فکر می‌کنم در این جا هم استقامت جمهوری اسلامی درست بود و آنها (وزیر سابق امور خارجه آمریکا) پس از آن یک پیشنهاد دو بیانیه‌ای دادند و گفتند که ما می‌خواهیم شکل مذاکراتمان را عوض کنیم و به صورت 1+5 باشد منتها شرط گذاشتند و گفتند اگر تعلیق کنیم ما این کار را صورت می‌دهیم ما این را نپذیرفتیم ولی مذاکرات را دنبال کردیم.

وی افزود: آنچه در طول مسیر مذاکرات به ذهن من می‌رسد این است که مساله کشورهای غربی در مخالفت با ایر ان واقعا خطرناک بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیست.

لاریجانی ادامه داد: هم گزارش اطلاعاتی آمریکا این را می‌گوید و هم گزارشات آژانس؛ هر چند که گزارشات آژانس فراز و فرودهایی را هم دارد یعنی رو راست نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در کل آنها می‌دانند که سمت گیری فعالیت‌های هسته‌‌ای ما به سمت سلاح اتمی نیست.

وی خاطرنشان ساخت: شخصیتی که در طول این سال‌ها مساله هسته‌ای ایران را هدایت کرد یعنی رهبری انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای، مرتبا تاکید کرده‌اند که ساخت سلاح هسته‌ای را مشروع نمی‌‌دانیم.

لاریجانی با تاکید براینکه آنها بر این مساله یقین دارند، خاطرنشان کرد: منتها مساله آنها این است که دستیابی کشور ما به این دانش، در واقع سطح تراز ایران را در معادلات منطقه‌ای تغییر می‌دهد.

وی گفت: در حال حاضر باید فهم کرد که سر و صدای آنها یک نوع فرار به جلو برای مذاکرات است، متذکر شد: کشورهای غربی در این مذاکرات می‌خواهند خواسته خود را به ما تحمیل کنند.

وی افزود: هرچند خودشان هم می‌دانند که این روش‌ها نتیجه بخش نیست اما می‌خواهند یک فضای مبهمی را بسازند.

رئیس مجلس با اشاره به پروژه‌ای که ایران در آژانس مطرح نمود، تصریح کرد: این پروژه اصلا چیز جدیدی نیست.

 وی خاطرنشان کرد: این پروژه که انجام آن طی سه سال و اندی طول کشیده برای ایمن سازی دانش هسته‌ای ما است.

لاریجانی با بیان اینکه این پروژه هیچ ویژگی ندارد که بگویند کار خلافی صورت گرفته، تاکید کرد: نمونه همان کاری است که در نطنز انجام شده منتها ایمن.

رییس قوه مقننه اهداف جنجال سازی غربی‌ها در پرونده هسته‌ای ایران را یک نوع مبهم کردن فضای سیاسی دانست برای اینکه در مذاکرات دست پیش داشته باشند.

وی اظهار داشت: درصورتی که آژانس انرژی اتمیاز این پروژه بازدید کند و گزارش خود را ارائه دهد قطعا روشن خواهد شد.

لاریجانی تاکید کرد: اینکه گفته می‌شود ایران مخفی کاری کرده دروغ می‌گویند زیرا ما ساخت این پروژه را حدود 180 روز قبل از تزریق مواد اعلام کرده‌ایم.

رئیس مجلس همچنین در خصوص حوادث پس از انتخابات گفت: معتقدم که باید فضای کشور فضای آرامی شود.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب برای پیشرفت‌های کشور، ابعاد مختلف شرایط را ترسیم کردند.

لاریجانی اظهار داشت: پیش از اینکه ما به رصد نجومی نیاز داشته باشیم به رصد سیاسی نیاز داریم تا در کهکشان سیاست مسایل را ببینیم و با یک مسیر درست حرکت کنیم.

وی گفت: آنچه که رهبری انقلاب هم در نماز عید فطر و هم در دیدارا با خبرگان گفتند فضای روشنی را مشخص کرد که تمام کسانی که می‌خواهند محور فضای وحدت آمیز را حفظ کنند باید تاسی کنند به راهی که ایشان مشخص کرده‌اند.

وی خطاب به خبرنگاران تاکید کرد: فضای اتهام را کمتر کنید تا بتوانید وحدت را ایجاد کنید.

وی افزود: برخی اوقات در رسانه‌ها می‌بینم که تیراندازی‌های سیاسی مختلفی به یکدیگر می‌کنند، رسانه‌ها باید توجه داشته باشند که با این کار کمکی به وحدت جامعه نمی‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه برای ایجاد وحدت در کشور باید به اصول تمسک شود، تصریح کرد: این اصول تفکر دینی ما است؛ روحانیت و مرجعیت که راهش مشخص است و همچنین قانون اساسی که میثاق ملی ما است و رهبری و ولایت فقیه و زعامت آیت الله خامنه‌ای و رهبری ایشان.

وی این مسایل را عوامل وحدت ساز جامعه و کشور دانست و تاکید کرد: شما بیش از اینکه به شکاف‌ها بپردازید به عوامل اشتراک و وحدت بپردازید تا بتوانید اذهان را به هم نزدیک کنید.

لاریجانی یادآور شد: اگر در گذشته در حصر آبادان و شکست آن پیروز شدیم یکی از عوامل آن این بود که بنی صدر و آن فضای غبار آلودی را که ایجاد کرده بود کنار رفت و ولایت فقیه فرماندهی کل قوا را به دست گرفت؛ فشارها و درگیری‌های سیاسی خاتمه یافت و یک فضای وحدت آمیز به وجود آمد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet