حلول ماه ربیع الاول
1397/10/24 14:14:00
سرویس سیاسی
میرزایی مطرح کرد:

شرایط سخت کشورهای منطقه برای انتخاب بین تقابل یا تعامل با ایران

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس معتقد است دولت ترامپ نخست در ارتباط با سیاست‌های آمریکا ،اوباما را نقض می‌کنند؛ اما خودشان می‌گویند که ما در مسائل خاورمیانه و خلیج فارس تا آخر ایستاده ایم و از آن طرف می‌گویند که به دنبال خروج نیروهای آمریکایی از منطقه هستیم و از آن طرف تحرکاتی را در راستای افزایش حضور در منطقه انجام می دهند.
شرایط سخت کشورهای منطقه برای انتخاب بین تقابل یا تعامل با ایران رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس معتقد است دولت ترامپ نخست در ارتباط با سیاست‌های آمریکا ،اوباما را نقض می‌کنند؛ اما خودشان می‌گویند که ما در مسائل خاورمیانه و خلیج فارس تا آخر ایستاده ایم و از آن طرف می‌گویند که به دنبال خروج نیروهای آمریکایی از منطقه هستیم و از آن طرف تحرکاتی را در راستای افزایش حضور در منطقه انجام می دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/201610105863068235.jpg شرایط,سخت,کشورهای,منطقه,برای,انتخاب,بین,تقابل,یا,تعامل,با,,ایران Icana

جلال میرزایی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن اشاره به موضوع سخنرانی پمپئو در دانشگاه قاهره و اظهارات ضدایرانی وی گفت:سیاست آمریکا در قبال نه تنها منطقه خاورمیانه ،بلکه ارتباط با سایر کشورها دچار تناقض است.

وی افزود: تناقض در آمریکا را می شود از طریق تحولاتی که در یکی دو دهه اخیر در سیاست های خارجی آمریکا و در استراتژی آمریکا پیش آمده، فهمید.

نماینده مردم ایلام،ایوان و چرداول در مجلس با اشاره به سیاست های جرج دبلیو بوش تاکید کرد:اگر در سیاست های جرج دبلیو بوش توجه کنید؛به مداخله به سایر مناطق روی آورد، جنگ خلیج فارس و حمله به عراق را ترتیب داد، در سایر مناطق هم مداخله کرد و هزینه‌های زیادی را در روی دست آمریکا گذاشت.

بیشتربخوانید:

 

انتفاد از اوباما و حرکت روی خط اوباما

میرزایی با اشاره به سیاست ها و شعارهای دولت اوباما،مطرح کرد:اوباما با شعار "اول آمریکا "کاندیدای ریاست جمهوری شد و با شعار خارج کردن نیروهای آمریکا از منطقه و بعضی وعده هایی که در ارتباط با خدمات بیمه ای در داخل آمریکا داد،رای آورد و در دوره ریاست‌جمهوری تلاشش این بود که مداخلات آمریکا درمنطقه و در خارج از آمریکا  را کم کند و هزینه‌ها را کم کند از این رو به جای ابزار نظامی به استفاده از ابزارهای تحریم برای پیشبرد سیاست منافع آمریکا در سیاست خارجی روی آورد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه اوباما سیاست ایجاد تحریم ها را در ارتباط با ایران در پیش گرفت،گفت:ترامپ که رای آورد یک قدم جلوتر گذاشت،معتقد بود که اوباما در منطقه موفق نبود و این دفعه به صورت خیلی پررنگ "شعار اول آمریکا "را دربسیاری از  مسائل سر داد.هم خروج نیروهای آمریکایی از منطقه،هم کاهش هزینه های نظامی آمریکا در سایر کشورها و هم حتی در ارتباط با فعالیت شرکت های آمریکایی در سایر کشورها هم تجدیدنظر کرد که این ها به جای سرمایه‌گذاری در چین و جاهای دیگر در صنایع خودروسازی و صنایع دیگر،در خود آمریکا تولید کنند.

وی با بیان اینکه در سیاست های آمریکا الان یک تناقض وجود دارد،مطرح کرد:دولت ترامپ اول می آیند در ارتباط با سیاست‌های آمریکا ،اوباما را نقض می‌کنند؛ اما خودشان می‌گویند که ما در مسائل خاورمیانه و در ارتباط با مسائل خلیج فارس تا آخر ایستاده ایم و از آن طرف می‌گویند که ما به دنبال خروج نیروهای آمریکایی از منطقه ایم و از آن طرف می آیند تحرکاتی را انجام می دهند که در راستای افزایش حضور در منطقه است.

ترامپ می خواهد هزینه تحرکات ضد ایرانی را از کشورهای منطقه بگیرد

عضوکمیسیون انرژی مجلس معتقد است؛وجه تمایزی که در دولت ترامپ با دولت اوباما وجود دارد،این است که اوباما حداقل نیروهای نظامی را حفظ کرد و هزینه آن در منطقه را دولت وقت آمریکا پرداخت می‌کرد؛ اما ترامپ از طریق ایجاد یک ائتلافی در منطقه که هزینه‌های این ائتلاف را خود آنها و کشورهای منطقه بدهند؛می‌خواهد هزینه تقابل با جمهوری اسلامی را تامین کند.

میرزایی با تاکید براینکه تحرکات وزیر خارجه آمریکا هم در همین راستای تحقق هزینه ها از کشورهای منطقه است،اظهار کرد:ازآنجا که ترامپ تحت فشار کشورهای منطقه است؛بعد از اینکه ترامپ خروج از آن سوریه را مطرح کرد؛ بسیاری از کشورها اعلام کردند که دیگر به ترامپ اعتمادی نیست و نمی‌توان به وی تکیه کرد و یک قدم به روسیه نزدیک شدند. بعد از اینکه این مسئله اتفاق افتاد دولت آمریکا ،وزیر خارجه را به منطقه فرستاد؛چند روزی از کشورهای منطقه بازدید کرد و حضور داشت؛برای اینکه بخواهد یک انسجام را در تقابل با ایران به وجود بیاورد.

آمریکا می تواند کشورهای منطقه را راضی کند تا در مقابل ایران قرار بگیرند؟

وی مطرح کرد: آمریکایی ها برای ایجاد ائتلاف از کشورهای منطقه علیه جمهوری اسلامی ایران تنها یک قدم را برداشتند و آن زمانی بود که ترامپ ریاض سفر کرد و حکام منطقه را  جمع کرد که اینها را به بهانه مبارزه با تروریسم و مقابله با ایران یک ائتلافی را بین اینها و اسرائیل علیه ایران شکل بدهد؛ اما خروج قطر و اختلافی که بین قطر و عربستان پیش آمد آن ائتلاف را همان در قدم اول به شکست کشاند.

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی بااشاره به برگزاری اجلاس ضد ایرانی در لهستان که از سوی وزیر خارجه آمریکا مطرح شده است،تصریح کرد:حالا می‌خواهند در چند هفته آینده جلسه در لهستان برگزار کنند،باید دید که چه دولت هایی در آنجا شرکت می‌کنند و باید ببینیم که آیا وزیر خارجه آمریکا در این دیدار که از منطقه دارد؛ می تواند کشورهای منطقه را راضی کند تا در مقابل ایران قرار بگیرند؛کشورهای منطقه شرایط سختی برای انتخاب بین تقابل با ایران و یا انتخاب گزینه تعامل با جمهوری اسلامی برای حفظ امنیت منطقه است،دارند.

به گزارش خانه ملت؛مایک پمپئو نهم ژانویه سخنرانی خود در قاهره را که بسیار درباره آن گمانه‌زنی شده بود، ایراد کرد. قصد این سخنرانی در دانشگاه آمریکایی قاهره، رد و مورد عتاب قرار دادن سیاست‌های "باراک اوباما" رئیس‌جمهور سابق و محکوم کردن ایران بود.

وزیر خارجا آمریکا در سخنرانی خود، ۲۷ بار از ایران اسم آورد. او ایران را به عنوان "دشمن مشترک ما" خواند و از دولت قبلی آمریکا به دلیل عدم حمایت از اعتراضات پس از انتخابات سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) انتقاد کرد و درباره تلاش‌های دولت آمریکا برای تحریم ایران و پس زدن نفوذ منطقه‌ای این کشور صحبت کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet