ایام محرم 1398
1397/10/25 16:32:40
سرویس اقتصادی
در نشست برخی نمایندگان با شریعتمداری مطرح شد:

توجه مجلس و دولت به کاهش فقر مطلق در کشور

در نشست شریعتمداری با نمایندگان تاکید شد که بخشی از برنامه های پیشنهادی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از جمله تخصیص حدود ۷ هزار میلیارد تومان منابع برای فقر مطلق در بحث بودجه سال ۹۸ مدنظر قرار گرفته است.
توجه مجلس و دولت به کاهش فقر مطلق در کشور در نشست شریعتمداری با نمایندگان تاکید شد که بخشی از برنامه های پیشنهادی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از جمله تخصیص حدود 7 هزار میلیارد تومان منابع برای فقر مطلق در بحث بودجه سال 98 مدنظر قرار گرفته است. https://cdn.icana.ir/d/019/201712103584568919.jpg توجه,مجلس,و,دولت,به,کاهش,فقر,مطلق,در,کشور Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، جمعی از نمایندگان شب گذشته ( دوشنبه 24 دی ماه) با محمدرضا شریعتمداری وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی دیدار و گفت وگو کردند.

سعید باستانی، نماینده مردم تربت حیدریه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نیز درباره این نشست، گفت: طبیعتا با توجه به اینکه ما در کشور مقداری در سیستم گذاشتن و سیستم داشتن ضعف داریم، عمدتا اداره کردن امور بسیار قائل به شخص است.
وی افزود:شریعتمداری با توجه  به سابقه، تجربه، وقار و متانت و کاربلدی که دارد کمک می کند که یک مجموعه با طمانینه و تعقل بیشتری حرکت کند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در بدو ورود شریعتمداری یک سری چالش هایی وجود داشت و برخی نیز همچنان هست که نیاز به ترمیم دارد هرچه شرایط اقتصادی بدتر می شود، حوزه های اجتماعی آسیب پذیرتر می شوند و  وزارتخانه متولی آن امور در صف مقدم قرار می گیرد به این خاطر بحث خط فقر و افزایش میزان بیکاری ها و مشکلات کارگری که توام با شرایط اقتصادی نامطلوب است، جمع کردن آن برعهده وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی است.
وی افزود: این وزارتخانه یک شخص پخته و توانمندتر همچون شریعتمداری لازم داشت و تاکنون این حوزه ها را خوب مدیریت کرده اند.
باستانی ادامه داد: از نظر ساختاری سه بخش بزرگ تامین اجتماعی، بهزیستی و روابط کار(حوزه کارگری) باید به صورت ویژه دیده شوند و رسیدگی به این مباحث نیاز به بودجه دارد.باید بتوانیم آسیب های اجتماعی را مدیریت کنیم و حوزه اشتغال را تثبیت، بیمه بیکاری را پرداخت کنیم که عمدتا با تزریق بودجه این مسائل انجام می شود.
وی افزود: رئیس جمهور عنوان کرد که  7هزار میلیارد بودجه برای رفع بیکاری مطلق گذاشته شده که سال گذشته نیز همین رقم بود ولی امیدواریم امسال به صورت کامل تخصیص پیدا کند و تخصیص آن بسیار مهم است، اگربه طورکامل تخصیص پیدا نکند، دست وزیر خالی خواهد بود.
این نماینده مجلس در پایان خاطر نشان کرد: شریعتمداری توانمندی شخصی مدیریت مشکلات و التهابات را دارد، اما ابزار و الزاماتی دارد که باید دولت از نظر حمایتی و تخصیص بودجه  و مجلس نیز از نظر مصوبات و نیازهای وزارتخانه کمک کنند که با مدیریت شخص وزیر با تلفیق این دو این گذرگاه یکساله رابتوانیم حل کنیم.

پورابراهیمی:متوسط قیمت کالای اساسی علیرغم ارز ترجیحی 70 درصد افزایش داشته است

براساس این گزارش محمدرضا پور ابراهیمی داورانی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، پس از دیدار با وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: بخشی از برنامه های پیشنهادی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از جمله تخصیص حدود 7 هزار میلیارد تومان منابع برای فقر مطلق در بحث بودجه سال 98 مدنظر قرار گرفته است، البته این 7 هزار میلیارد شبیه به منابعی بوده که در بودجه سال گذشته وجود داشته است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، افزود: برای  بحث اشتغال در حوزه های روستایی نیز یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی در نظر گرفته بودیم که بخشی از آن جذب شده است که می تواند در سال 98 نیز لحاظ شود، به گونه ای که یک میلیارد دلار منابع جدید نیز با مجوز شورای هماهنگی اقتصادی کشور قرار است درنظر گرفته شود  که طبیعتا بخشی از آن در تکالیف وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی می تواند برای کمک به واحدهای تولیدی قرار گیرد. 
وی تاکید کرد: مباحثی که در حوزه ماموریت های وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی ناظر بر این موضوعات است، بخش های اصلی آن در بودجه لحاظ شده و در حوزه مسائل رفاهی نیز خوشبختانه یک رویکرد خوبی در دستور کار است که بتواند سقف منابعی که برای کالای اساسی لازم هست به شکلی که در سال 97 ارز ترجیحی اختصاص پیدا کرد بتواند اختصاص یابد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه 14میلیارد دلار از منابع ارزی کشور به موضوع تامین کالای اساسی اختصاص پیدا می کند تا بر اساس آن قیمت کالای اساسی بتواند به شکلی با قیمت سالهای قبل صورت گیرد که دغدغه تامین کالای اساسی برای مردم برطرف شود، افزود: طبیعتا عملکرد دولت در این بخش برای ما قابل قبول نیست زیرا متوسط قیمت کالای اساسی علیرغم ارز ترجیحی 70 درصد افزایش داشته و می تواند مبنای یک تصمیم دیگری قرار گیرد.

امینی فرد: صندوق ها نظام بودجه ای کشور را دچار چالش کرده اند
محمدنعیم امینی فرد، نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، پس از دیدار با وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: شریعتمداری با توجه به سابقه ای که دارد یک فرد چند وجهی از سرمایه های نظام است و تجارب خوبی نیز دارند.
نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: به نظرم شریعتمداری فرد بسیار مناسبی برای این وزارتخانه است زیرا این وزارتخانه هم وجه اقتصادی و هم وجه مسائل رفاه و تامین اجتماعی را دارد  که باتوجه به تجربیات و ارتباط مردمی شخص وزیر،این مسائل می تواند به ایشان کمک کند که بتواند گامهای موثری بردارد.عملکرد وزیر خوب است و باتوجه به برنامه ای که ارائه کرده بودند و ارتباط و تعاملی که با مجلس، سازمان های مردم نهاد ومردم دارند ان شاء الله موفق خواهند بود.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه این وزارتخانه مسئولیت چند وزارتخانه را برعهده دارد،مطرح کرد: انصافا مجلس و دولت درباره بودجه رفاهی اجتماعی و همچنین بهزیستی و کمیته امداد عملکرد خوبی داشت؛ اما رسالت اصلی که در این دوره قائل هستیم حفظ سطح اشتغال و جلوگیری از افت آن است.از این جهت هرچقدر بتوانیم با توجه به مسائل رفاه اجتماعی و همچنین با توجه به دهک های پایین،کمک خواهیم کرد.
وی افزود: چیزی که نظام بودجه ای ما را دچار چالش کرده، صندوق ها هستند و باید تمهدیدی بیندیشیم تا صندوق ها به سمت اصلاح ساختاری پیش بروند و اگر این کار صورت نگیرد  می تواند ما را زمین بزند. 
وی ادامه داد: مسئله تامین اجتماعی از حیث  رکن هایی که در این سازمان است و هم  از حیث درمان بسیار مهم هستند و باید به نحوی اصلاح ساختار صورت بگیرد که تصدی گری کاهش پیدا کند و به سمت سود آوری بروند، همچنین باید تمهیداتی را در بحث درمان بیمه شدگان نیز در نظر بگیریم که هم "نه بیست هفتم" درمان اختصاص پیدا کند و هم به موقع پرداخت شود.
امینی فرد در پایان گفت: با توجه به تورم کنونی،لازم است به دهک های پایین تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی توجه و تجدید نظر کنیم  ولی تاکید من بیشتربر بودجه هایی است که درباره اشتغال فراگیر و نگه داشتن سطح اشتغال و جلوگیری از ریزش اشتغالهای موجود است که کمیسیون تلفیق مشغول است و باید هرچقدر بتوانیم تسهیلات به سمت اشتغال جلب کنیم.اصلاح ساختاری در بودجه بالخصوص در بحث  حامل های انرژی و وصل کردن آن به سمت تسهیلات اشتغال زا باید مدنظر قرارگیرد و نمایندگان مجلس می توانند اثر گذار باشند.

پوربافرانی:معیشت مردم در حال حاضر نیازمند توجه است​
عباسعلی پوربافرانی، نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی پس از دیدار با وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: با توجه به ماموریتی که وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی دارد و حوزه ای که بر اساس معیشت مردم و تاکیدی که مقام معظم رهبری در این مبحث  دارند، بخش  مهمی از کار دولت در این حوزه محقق می شود.
وی افزود: شریعتمداری سالها در نظام زحمات زیادی  کشید و تجربه خوبی داشت و وی شخصیتی است که باتوجه به سوابقشان واقعا با حوزه مسئولیت آنها ارتباط تئوری، نظری و عملی دارند که باتوجه به برنامه هایی که ارائه شده بود و مباحثی که ذکر کردم،مجلس نیز به ایشان رای اعتماد داد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکنون روند حرکتی ایشان روند مناسبی است و نظری که وی دارد، دفاع از کارگران با اعمال سیاست هایی است که بتواند به صرفه جویی در منابع و مدیریت را به همراه داشته باشد.
وی افزود: شرایط کشور ،شرایط خاصی بوده و نیاز است توجه به اقتصاد مقاومتی بیشتر شود و امیدواریم وزیر با این روندی که در پیش گرفته در این حوزه موفق شود.
پوربافرانی با بیان اینکه مهم ترین موضوع اشتغال است،گفت: حفظ،حمایت و توسعه اشتغال موجود و حمایت از سرمایه گذاری که می خواهد اشتغال جدید ایجاد کند باید مورد توجه باشد، همه اینها می تواند به توسعه و ایجاد اشتغال جدید و انجام ماموریت ویژه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی کمک کند.اگر اشتغال ایجاد شود همه مسائل مربوط در حوزه تعاون و رفاه اجتماعی خود به خود پوشش داده می شود.

رستمیان:سبد کالا و  ساماندهی کارخانه های تعطیل شده باید مدنظر وزیر تعاون قرار گیرد

علی رستمیان پس از دیدار با وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت:صداقت،کار،تلاش،یک رنگی،برخورد خوب با کارگران از وزیر مشاهده شده و باعث آرامش و قوت قلبی برای وزارتخانه و مردم است.
عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق مطرح کرد: بودجه 98 وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی درحال افزایش پیدا کردن است. دیروز دو بند آن در حوزه تامین اجتماعی نیز افزایش پیدا کرد و نگاه ما به بودجه این وزارتخانه حمایتی است. 
وی درباره مهمترین موضوعات پیش رو این وزارتخانه گفت: سبد کالا، ساماندهی کارخانه های تعطیل شده،اشتغال،کمک به واحدهای مرز ورشستگی،بیمه وحقوق بازنشسته ها از مهم ترین نکاتی است که باید مدنظر قرار گیرد.

کرم پور حقیقی: مشکلات وزارت تعاون به ساختار وزارتخانه مربوط می شود

کوروش کرم پور حقیقی، عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس پس از دیدار با وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: باتوجه به ماموریتی که این وزارتخانه دارد حقیقتا شریعتمداری یک مدیریتی را اعمال می کند که حتی متفاوت با وزارت صمت است.
وی افزود: تعامل وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با نمایندگان در حد بسیار بالا است.شفایت در تصمیم گیری و برخورد با زیرمجموعه و تعامل با نمایندگان واقعا نمونه است و نظارت بر کارهایی که در این وزارت درحال انجام است بسیار مطلوب است.
نماینده مردم فیروزآباد در مجلس گفت:مشکلات زیادی نیز وزارتخانه دارد که حقیقتا مربوط می شود به ساختار وزارتخانه که باید مسئولان مربوطه، صاحب نظران و تصمیم گیران در این حوزه بر اساس نوع ماموریت این ساختار را تعریف کند و براساس امکاناتی که در اختیار دارد، کار از این وزارتخانه بخواهند.
کرم پور ادامه داد: دشمنان ایران اسلامی در راس آنها  آمریکا،اسرائیل و سایر دشمنان داخلی و خارجی  برای فشار و آسیب به کشور و مردم سرمایه گذاری کرده است و با همه سختی هایی که بر روی اقشار آسیب پذیر هست، اما کمتر می بینم این قشر مشکلات برای نظام ایجاد کند، نه اینکه بگوییم این وزارتخانه توانسته مشکلات را  حل کند، اما برخورد صادقانه، اخلاص در عمل، شفافیت در کار و همدردی و همراهی با این عزیزان باعث شده که این قشر امروز تحمل کنند وصبوری نشان دهند و این از عملکرد این وزارتخانه است.
وی در پایان گفت: امیدوارم هر روزی که از عمر مدیریتی  وزیر می گذرد، شاهد موفقیت ها و رضایتمندی باشیم و با توجه به کارمندان،کارگران، مردم و غیره صادقانه، مخلصانه و ایثارگرانه خدمت کند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet