هدر موبایل
1397/10/29 14:46:45
سرویس اجتماعی
نیکفر:

خودکفایی در حوزه تولید داروهای گیاهی و طب سنتی به رونق اقتصادی می‌انجامد

عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با یادآوری‌اینکه تامین گیاهان دارویی از ایران برای تولید دارو باعث رونق اقتصادی بسیاری از کشورها شده است، تاکید کرد که ما باید در حوزه تولید داروی گیاهی و طب سنتی به خودکفایی برسیم و مردم را از سود ناشی از آن محروم نکنیم.
خودکفایی در حوزه تولید داروهای گیاهی و طب سنتی به رونق اقتصادی می‌انجامد عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با یادآوری‌اینکه تامین گیاهان دارویی از ایران برای تولید دارو باعث رونق اقتصادی بسیاری از کشورها شده است، تاکید کرد که ما باید در حوزه تولید داروی گیاهی و طب سنتی به خودکفایی برسیم و مردم را از سود ناشی از آن محروم نکنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201901103101247521.jpg خودکفایی,در,حوزه,تولید,داروهای,گیاهی,و,طب,سنتی,به,رونق,اقتصادی,می‌انجامد Icana

ذبیح‌الله نیکفر لیالستانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، در مورد انتشار خبری از سوی رئیس دانشکده طب سنتی ایران مبنی بر ساخت 20سلامتکده طب سنتی، گفت: هم‌اکنون سایر کشورها در حوزه طب سنتی و عرضه داروهای گیاهی اقدامات موثری انجام می‌دهند که برای آنها ارزش افزوده به همراه دارد و از این طریق به اشتغالزایی و ارتقای حوزه اقتصادی می‌پردازند، و این در حالی است که گیاهان دارویی مورد نیاز آنها به صورت عمده از ایران صادر می‌شود.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اغلب داروهای شیمیایی که از دیگر کشورها وارد می‌کنیم، درصد بالایی از مواد اولیه آنها گیاهی و فرمول ساختشان برگرفته از طب سنتی است، بنابراین لازم است که ما در زمینه طب سنتی که دانشمندان ایرانی مبدع آن بوده‌اند و ایران سوابق درخوری در این زمینه در تاریخ دارد، به خودکفایی برسیم و مردم را از سود قابل‌توجهی که تولید داروهای گیاهی می‌تواند برای کشور به همراه داشته باشد، محروم نکنیم.

 

طب سنتی باید مکمل طی مدرن قرار گیرد

وی تصریح کرد: آنچه مسلم است طب سنتی باید مکمل طب مدرن قرار گیرد، چرا که هیچ کدام از آنها به تنهایی نمی‌توانند تمام مشکلات موجود در حوزه سلامت را برطرف کنند، بنابراین لازم است دانش و تجربیات حاصل از این دو طب در کنار هم استفاده شود.

نیکفر یادآور شد: یکی از اقدامات موثری که در این حوزه انجام شده، این است که پزشکان عمومی دوره‌هایی را تحت عنوان طب سنتی می‌گذرانند و با تلفیق دانش و تجربیات طب مدرن و سنتی به ارائه خدمات در حوزه سلامت می‌پردازند.

 

شرط دریافت مدرک طب ایرانی-اسلامی باید در ارائه خدمات این حوزه لحاظ شود

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از تبلیغات فعالیت برخی در فضای مجازی تحت عنوان طب اسلامی، تاکید کرد: فعالیت آزادانه این گونه افراد شیاد تحت عنوان طب اسلامی در فضای مجازی که با ادعای استناد به روایات به درمان بیماران می‌پردازند، مورد تایید نیست و قطعا وزارت بهداشت باید بر این نوع تبلیغات نظارت کرده و بر آن حساس باشد، چرا که گزارش‌هایی مبنی بر آسیب به بیماران در پی اعتماد به این افراد به دلیل تاخیر در روند درمان به ویژه برای بیماران سرطانی ارائه شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: هم‌اکنون تنها افرادی باید بتوانند در این حوزه فعالیت کنند که دوره‌های لازم را گذرانده باشند و مجوز لازم را از وزارت بهداشت یا مراکز آموزشی تحت پوشش آن تحت عنوان طب ایرانی-اسلامی دریافت کرده باشند./

  

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet