ایام محرم 1398
1397/10/30 07:00:00
سرویس اجتماعی
خاتمی؛

تنگناهای قابل توجهی در بودجه استانی وجود دارد

معایب استانی شدن هدفمندی یارانه ها باید برطرف شود چرا که استان های برخوردار سهم بیشتری می برند .
تنگناهای قابل توجهی در بودجه استانی وجود دارد معایب استانی شدن هدفمندی یارانه ها باید برطرف شود چرا که استان های برخوردار سهم بیشتری می برند . https://cdn.icana.ir/d/019/201711101524079157.jpg تنگناهای,قابل,توجهی,در,بودجه,استانی,وجود,دارد Icana

به گزارش خانه ملت، سیدمرتضی خاتمی، نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خانه ملت در خصوص استانی شدن هدفمندی یارانه ها گفت ؛ بودجه استانی نشان می دهد که رویکرد استانی شدن اداره کشور به سختی پیش می رود .

در این میان استانی شدن هدفمندی یارانه ها در جهت تفویض اختیار و ایجاد رقابت در حذف یارانه ۳ دهک بالائی مثبت ارزیابی می شود اما اینکه منابع حاصل از حذف۳ دهک بالایی هر استان صرف بودجه عمرانی شود قابل تامل است؛ چرا که استان های برخوردار، ۳ دهک بالائی بسیار بیشتری دارند و از این محل درآمد بیشتری را کسب خواهند کرد و استان های کم برخوردار ، درآمد به مراتب، کمتری را خواهند داشت .

 این موضوع باید در کمیسیون تلفیق و صحن مورد توجه جدی قرار گیرد .

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به منایع و مصارف بودجه استانی اظهار داشت ؛ با وجود تامین ۲۸ درصدی منابع بودجه عمومی لایحه، از منابع استانی ، تنها ۶ درصد یعنی ۲۵ هزار میلیارد تومان از اعتبارات، استانی است ؛ یعنی در شورای برنامه ریزی استان براساس ماده ۳۱ احکام دائمی و ماده ۴۴ قانون الحاق ۲ تخصیص می یابد .

به عبارتی بخش اعظم بودجه استانها از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی تصمیم گیری می شود .

وی گفت ؛ منبع مهم و مؤثر در بودجه استانی که صرف طرح های عمرانی می شود و تعادل در بودجه استانها را بهمراه دارد از محل قانون استفاده متوازن از امکانات کشور است که در لایحه امسال، ۱۴ درصد افزایش داشته است . مجموع اعتبارات هزینه ای استانی با ۲۰ درصد و مجموع اعتبارات عمرانی با ۲ درصد رشد مواجه شده اند که با توجه به افزایش تورم ، در عمل سرعت پیشرفت طرحها کاهش خواهد داشت .

نائب رئیس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی گفت ؛ در لایحه بودجه بطور میانگین  ۲۰ درصد درآمدهای استانی به استان برمیگردد. ضریب بازگشت که نسبت مجموع اعتبارات استانها به درآمدهای استانی است در ۹ استان بیش از صد درصد است. بیشترین آن ایلام با ۲۱۶ درصد است یعنی بیش از ۲ برابر درآمد استان ایلام به خود استان برمی گردد  و کمترین آن تهران با ۱۱ درصد است.

البته سهم استان تهران تامین درآمدهای استانی ۵۳ درصد است و فقط ۱۱ درصد آن به این استان برمیگردد و دلیل آن تمرکز درآمدها در تهران است . ضریب بازگشت در استان زنجان  حدود ۳۵ درصد است و با توجه به محرومیت های موجود بازگشت تنها ۴۰ درصدی از درآمدهای استان زنجان به خود استان قابل تامل است .

خاتمی در ادامه افزود ؛ میانگین رشد اعتبارات عمرانی ۲ درصد است و ۱۸ استان رشد مثبت و ۱۳ استان رشد منفی دارند .

استان زنجان شاهد افزایش ۱ درصدی در بودجه عمرانی است . میانگین رشد اعتبارات هزینه ای استانی ۲۰ درصد بوده است که سهم استان زنجان رشد ۱۵ درصدی است .

نائب رئیس کمیسیون بهداشت در پایان گفت ؛میانگین سرانه اعتبارات هزینه ای استانی ۱۵۴ هزار تومان و میانگین سرانه اعتبارات عمرانی استانی ۱۳۷ هزار تومان است . میانگین کشوری درآمدهای استانی ۱ میلیون و ۳۸۵ هزار تومان است و استان زنجان با وجود داشتن درآمد سرانه ۸۸۴ هزار تومانی برای هر نفر ، تنها هر نفر به اندازه ۲۲۵ هزار تومان در اعتبارات هزینه ای و ۱۶۳ هزار تومان در اعتبارات عمرانی سهم دارد که نیاز است در این خصوص اقدامات مناسبی در جهت جبران و تحقق کامل بودجه استان صورت گیرد.

پایان پیام/

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet