هدر اصلی
1397/10/30 13:08:57
سرویس صحن
زنگنه در پاسخ به سوال انصاری؛

اولویت وزارت نفت افزایش بازیافت نفت از مخازن نفت و گاز است/ظرفیت افزایش 2 برابری تولید نفت را داریم

وزیر نفت در پاسخ به سوال نماینده داراب در مجلس درباره اولویت های این وزارتخانه گفت: افزایش بازیافت نفت را در دستورکار داشته و معتقدیم می توانیم با افزایش ۲ برابری تولید نفت ۴۰ میلیارد دلار درآمد کسب کنیم.
اولویت وزارت نفت افزایش بازیافت نفت از مخازن نفت و گاز است/ظرفیت افزایش 2 برابری تولید نفت را داریم وزیر نفت در پاسخ به سوال نماینده داراب در مجلس درباره اولویت های این وزارتخانه گفت: افزایش بازیافت نفت را در دستورکار داشته و معتقدیم می توانیم با افزایش 2 برابری تولید نفت 40 میلیارد دلار درآمد کسب کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201901104140240173.jpg اولویت,وزارت,نفت,افزایش,بازیافت,نفت,از,مخازن,نفت,و,گاز,است/ظرفیت,افزایش,2,برابری,تولید,نفت,را,داریم Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، بیژن نامدار زنگنه در نشست علنی امروز (یکشنبه، 30 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به سوال رضا انصاری از وی درباره اولویت های وزارت نفت جهت ارتقاء ارتباط صنعت دانشگاه، گفت: مهم ترین اولویت وزارت نفت در سیاست ها و استراتژی ها توجه به افزایش بازیافت نفت از مخازن نفت و گاز است.  

وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه کل ذخایر درجای هیدروکربنی 836 میلیارد بشکه است و میزان برداشت نفت با تکنولوژی موجود 239 میلیارد بشکه یعنی 29 درصد است، اظهار داشت: 71 درصد از میزان نفت بلااستفاده زیر زمین باقی می ماند و این در حالی است که هر یک درصد افزایش بازیافت، 8 میلیارد بشکه یعنی 500 میلیارد دلار ثروت است و هیچ چیز مهم تر از این نیست که این بازیافت افزایش یابد.

وی افزود: در حال حاضر وقتی از یک معدن سنگ برداشت می کنیم، یک درصد هم اتلاف نداریم چرا که با سیم برشی کار می کنیم در حالی که در گذشته 30 درصد ذخیره معدن از بین می رفت لذا در حال حاضر 29 درصد بازیافت از مخاذن نفتی داریم که به علت تکنولوژی پایین است.

زنگنه در ادامه با بیان اینکه مهم ترین کار بخش نفت تلاش برای برداشت بیشتر است، عنوان کرد: پروژه های مفصلی با 9 دانشگاه معتبر داریم و قراردادهایی بسته ایم تا برای افزایش برداشت از میادین نفتی مطالعه کنند و هرسال اعتبار آن ها را نیز تامین می کنیم و حتی برای آزمایشگاه ها دلار می پردازیم که پیشرفت زیادی هم کرده اند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه با بیان اینکه نخستین کار ما تاسیس انستیتو در دانشگاه هایی بود که رشته مهندسی نفت داشتند، یادآور شد: در جریان این قراردادها اساتید و دانشجویان با ما همکاری کرده و در جریان عملیات واقعی توسعه صنعت نفت قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: از سال 76 در ادامه کار شرکت های پیمانکار عمومی GC، شرکت پتروپارس را ایجاد کردیم که اقدامات خوبی داشت و کار جدیدی در جریان قراردادهای نفتی صورت دادیم که شرکت های خارجی در کنار قراردادهای خود دانش فنی و مهندسی را نیز منتقل کنند که در این راستا 17 شرکت ایرانی صلاحیت داشتند تا شریک خارجی ها شوند.

زنگنه در ادامه با اشاره به پروژه های پایین دستی صنعت نفت و گاز، ابراز داشت: از این طریق تلاش کردیم فناوری خط تولید را در داخل ایجاد کنیم و در پتروشیمی تدوین دانش فنی پلی اتیلن، پروپان و غیره را داشتیم و در این زمینه با دانشگاه های درجه یک قرارداد بسته و پروژه های متعددی انجام دادیم.

وزیر نفت در ادامه با تاکید بر برنامه این وزارتخانه مبنی بر تقویت ساخت و ارتقای فناوری از طریق تجهیزات موردنیاز عنوان کرد: حدود 51 فقره قرارداد به ارزش 432 میلیارد تومان منعقد کردیم تا از کالاهای راهبردی ایرانی استفاده کنیم از این رو به تامین کالاهای مورد نیاز پروژه های نگهداشت توان و تولید در داخل الزام کردیم تا از خارج وارد نشده و تکنولوژی داخلی تقویت شود.

وی در ادامه با بیان اینکه آمریکایی ها در بخش نفتی قطر حضور نداشته و دانمارکی ها قرارداد داشتند که دو سال پیش تمام شد، گفت: دانمارکی ها قرارداد خود را به صورت امتیازی با توتال برای 25 سال و برای برداشت 300 هزار بشکه تمدید کردند که البته ما نیز برداشت داریم ولی میزان آن کم است.

زنگنه در ادامه با اشاره به صنعت پتروشیمی کشورمان عنوان کرد: ما هیچ گاه از سابیک عربستان جلو نبوده ایم اما به پیشرفت امید داریم چنانچه در سال 76 که وارد وزارت نفت شدم تولید نفت به زحمت به یک میلیارد دلار می رسید اما در حال حاضر این میزان به 20 میلیارد دلار افزایش یافته که به راحتی ظرفیت تولید نفت را می توانیم دو برابر کرده و به 40 میلیارد دلار برسانیم.

وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه در دوره ای وقفه ای در صنعت نفت افتاد که از آن آسیب دیدیم، ابراز داشت: در حال حاضر در وضعیتی هستیم که به صنایع داخلی چند هزار میلیارد تومان بدهکاریم و در پرداخت گرفتاری داریم و نیاز به طرح و منابع برای حرکت است.

وی افزود: در حال حاضر پولی برای خرید خارجی نداشته و اینکه تصور می شود از داخل خرید نمی کنیم، اشتباه است اما در تکنولوژی ضعف داریم که تقویت آن زمان بر بوده و برنامه می خواهد از این رو انستیتو نفت را در دانشگاه ها راه اندازی کردیم که در کنار کار تحقیقاتی، مسئولیت کار را نیز به عهده داشته باشند که همین موضوع منجر به رشد خواهد شد و نباید خود را دست کم بگیریم.

وزیر نفت در پایان با بیان اینکه در حوزه ساخت ماشین آلات دوار برای خطوط انتقال با مپنا و OTC همکاری داریم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر پیچیده ترین سکوها را احداث می کنیم و در حوزه تجهیزات از بسیاری از محصولات داخلی بهره می بریم./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet