ایام محرم 1398
1397/10/30 23:15:00
سرویس اجتماعی
دهقانی فیروزآبادی:

اگر کشورها مانند ایران مستقل عمل کنند امنیت منطقه حفظ خواهد شد

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اگر کشورها راه درستی بروند و مستقل عمل کنند قطعا منافع خود و امنیت منطقه تامین خواهد شد.
اگر کشورها مانند ایران مستقل عمل کنند امنیت منطقه حفظ خواهد شد نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اگر کشورها راه درستی بروند و مستقل عمل کنند قطعا منافع خود و امنیت منطقه تامین خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201709105714529787.jpg اگر,کشورها,مانند,ایران,مستقل,عمل,کنند,امنیت,منطقه,حفظ,خواهد,شد Icana

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به دستاوردهای 40 ساله انقلاب با بیان اینکه شاید مهمترین دستاورد درعرصه بین‌الملل، کسب استقلال  است گفت: قبل از انقلاب، ایران کشوری وابسته بود و جزء اقمار آمریکا به حساب می‌آمد و برای حکومت ایران دیکته می‌شد که در عرصه بین‌الملل چه فعالیتی انجام دهد. این وضعیتی است که در حال حاضر عربستان سعودی دارد، اما این استقلال بزرگترین دستاوردی است که بدست آمده است؛ اگر بخواهیم یکی از دستاوردهای مهم در عرصه ملی که در واقع مهمترین سرمایه برای کشور است عنوان کنیم، همان خودباوری ملی است.

قبل از انقلاب، حکومت دیکته می‌شد که در عرصه بین‌الملل چه فعالیتی انجام دهد

قبل از انقلاب القا می‌شد که نیروهای انسانی توان کار ندارند

وی ادامه داد: همان‌طور که اعتماد به نفس یک سرمایه برای یک انسان است، برای یک کشور نیز باور ملی و اعتماد به نفس خودش یک سرمایه است. قبل از انقلاب نه تنها وابسته بودیم بلکه القا نیز می‌شد که نیروهای انسانی توان کار ندارند البته برخی از حرف‌ها درست بود چراکه در آن زمان تربیت نیروی انسانی مانند اکنون در کل کشور فراگیر نبود لذا محدودیتی در تربیت نیروی انسانی داشتیم و فضا به اندازه کافی در گستره کشور برای آموزش فراهم نبود.

نماینده تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر نیروهای انسانی باور دارند که می‌توانند تاثیرگذار باشند و به تکنولوژی‌های روز دنیا که کشورهای پیشرفته به راحتی در اختیار جوامع در حال‌توسعه نمی‌دهد، دست یابند. استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، تولید و تجهیزات پیشرفته ماهواره‌ای که در داخل کشور صورت می‌گیرد از جمله این تکنولوژی‌ها است.

ایرانی به این باور رسیده که می‌تواند تولید کند

وی افزود: در حوزه پزشکی می‌بینیم که نیروهای انسانی تا چه سطوحی برای غنی‌سازی اورانیوم و استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای پیشرفت کردند و در بسیاری از موارد مثل نانو جزء چند کشور برتر دنیا به حساب می‌آییم. ایرانی اکنون به این باور رسیده که می‌تواند بسازد و تولید کند چراکه عرصه کاملا باز است. به‌خصوص درعرصه دفاعی ساخت موشک‌هایی که در چارچوب راهبردهای دفاعی در حال ساخت است.

باور ملی برای کشور یک سرمایه است

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه باورملی یک سرمایه ملی است که بدست آمده و استقلال نیز به عنوان دستاورد دیگر ایجاد شده گفت: از نظر امنیت ملی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی خود صاحب نظر است و اصولی دارد و کشورهای دیگر اگر به این اصول جمهوری اسلامی گوش فرا ندهند، حتی با صرف هزینه زیاد، در نهایت دیدگاه‌های جمهوری اسلامی را می‌پذیرند. به عنوان مثال این دیدگاه‌ها را در ابتدا می‌توان در مبارزه با صدام دید که آمریکایی‌ها حمایتش کردند اما دیدگاه ما مقاومت بود و در نهایت آمریکایی‌ها صدام را از بین بردند. حتی در مقابله با داعش سیاست ایران کاملا درست بود.

وی ادامه داد: حمایت از حکومت مردمی بشار اسد و حمایت از حکومت عراق و مبارزه با تروریسم همگی از مواردی بود که جمهوری اسلامی ایران سیاست و استراژدی درستی انتخاب کرد و به طور مستقل نیز این سیاست را انتخاب کرد. اگرچه کشورهای منطقه و اروپا و آمریکا مخالفت‌هایی کردند اما به تدریج همه دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را تایید کردند.

دهقانی فیروزآبادی افزود: نمونه آن، دیدگاه ایران در خصوص حکومت بشار اسد بود که گفته بود بحران باید با گفتگو حل شود اما نپذیرفتند و به تروریست‌ها کمک کردند و شکست نیز خوردند اما در نهایت برگشتند سر نقطه اول، بنابراین هزینه بسیاری برای کشورهای اسلامی در پی داشته و نشان می‌دهد که غربی‌ها به ویژه آمریکا به دنبال منافع خود است و مسلمانان را به جان یکدیگر می‌اندازد و اجازه نمی‌دهد که آنها با یکدیگر در ارتباط باشند.

اگر کشورها مانند ایران مستقل عمل کنند امنیت منطقه حفظ خواهد شد

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگرکشورها راه درستی بروند و مستقل عمل کنند قطعا منافع خود و امنیت منطقه تامین خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet