پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/07/06 14:24:00
سرویس اقتصادی
مصباحی‌مقدم تاکید کرد:

حذف 3 صفر از واحد پولی معجزه نمی کند

**رییس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی گفت: یکی از مشکلات تورم کاهش ارزش پول ملی است اما با حذف سه صفر نمی‌توان انتظار معجزه در تورم را داشته باشیم.

غلام رضا مصباحی‌مقدم در گفتگو با خبرنگار خانه ملت اظهار داشت: باتوجه به این که ریشه‌های تورم در کشور در دهه‌های گذشته وجود داشته است، ارزش پول ملی ما نیز در برابر ارزش پول کشورهای دیگر کاهش یافته است.

وی با اشاره به این که ارزش پولی 1000 تومان که در سال 1350 منتشر شده است در حال حاضر معادل 130 هزار تومان است، گفت: این نشان دهنده این است که در آن زمان مبلغ مورد نظر قدرت خرید خوبی را ایجاد کرده بود اما در حال حاضر قدرت خرید آن کاهش پیدا کرده است.

مصباحی‌مقدم با بیان این که هزینه چاپ اسکناس بالاست و ارزش پول کشورمان نیز به گونه‌ای است که باید اسکناس بیشتری چاپ شود و در دسترس مردم قرار گیرد، تصریح کرد: در حال حاضر سالانه حدود یکصد و پنجاه میلیارد تومان هزینه چاپ اسکناس است که این رقم بسیار بالاست.

وی با بیان اینکه حجم اسکناسی که در دست مردم مبادله می‌شود بسیار بالاست، یادآور شد: سرانه اسکناسی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد حدود 110 برگ است در حالی که این سرانه در کشورهای اروپایی 10 الی 12 برگ است.

رییس کمیسیون ویژه خاطر نشان کرد: مردم برای برطرف کردن نیازهای خود باید حجم بالایی از اسکناس را حمل کنند که می‌توان با حذف سه صفر از واحد پولی کشور این مشکلات را برطرف کرد.

نماینده تهران با اشاره به روش سنتی شمارش پول و اسکناس به دلیل تعداد زیاد آنها، اظهار داشت: در کشورهای دیگر شمارش پول بدین صورت نیست چرا که حجم اسکناس‌های آنها به این میزان نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی با تاکید بر اینکه در محاسبات اقتصادی ما سه صفر در واحد پولی کشور مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، گفت: در محاورات مردم این مسائل مشاهده می‌شود که یک ریال و ده ریال دیگر کاربرد مصرفی ندارد.

مصباحی‌مقدم تصریح کرد: حذف سه صفر و یا حتی چهار صفر از واحد پولی کشور در واقعیات ذهنی و عینی داد و ستدها مطابقت دارد و باعث کاهش هزینه‌ها خواهد شد و هزینه‌ فرصت‌های ازدست رفته را نیز کاهش خواهد داد.

وی با تاکید بر این که با حذف سه صفر از واحد پولی کشورمان مشکلات اقتصادی از جمله تورم رفع نخواهد شد و حذف سه صفر هیچ ارتباطی با کاهش تورم نخواهد داشت، تصریح کرد: یکی از مشکلات تورم کاهش ارزش پول ملی است که می‌توان ارزش پول ملی را بالا برد اما از این طریق نمی‌توان تورم را از بین برد و نباید از آن انتظار معجزه داشت.

رییس کمیسیون ویژه در ادامه در راستای حذف سه صفر از واحد پولی کشورمان پیشنهاداتی را مطرح کرد و گفت: در اختیار قراردادن کارت اعتباری از سوی بانک مرکزی به مردم به جای پول باعث خواهد شد که داد و ستد پول توسط مردم کمتر صورت پذیرد و در این صورت اجرایی شدن این مسئله 90 درصد نیاز به پول رفع شود و ده درصد باقی مانده نیز می‌تواند توسط اسکناس‌های درشت مرتفع کرد.

وی تصریح کرد: تبدیل کردن واحد پول ملی از ریال به تومان از دیگر پیشنهاداتی است که می‌تواند موثر باشد.

رییس کمیسیون ویژه اظهار داشت: در حال حاضر ریال در محاورت پولی مردم جایی ندارد و آنچه که وجود دارد تومان است و تنها با امن اجرایی شدن و حذف سه صفر یا چهار صفر از واحد پولی کشور این کار رسمیت پیدا خواهد کرد. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet