هدر موبایل
1386/08/16 14:35:00
سرویس سیاسی

حداد عادل: آزادی اطلاع رسانی لازمه حاکمیت ملی است

رییس مجلس با اشاره به نقش پوپای مطبوعات در جامعه گفت: در کشور ما اعتقاد براین است که آزادی اطلاع رسانی لازمه حاکمیت ملی است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "غلامعلی حدادعادل"  رئیس مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه در مراسم افتتاح چهاردهمین نمایشگاه مطبوعات بابیان اینکه رسانه ابزاری برای اطلاع رسانی است، رسانه را جزو ضروری و لاینفک زندگی امروز در جهان دانست.

وی افزود: جایگاه رسانه برای اداره جامعه مانند نان، آب، غذا، سوخت و انرژی است و بدون رسانه امور جهان سامان نمی گیرد و هر کشوری مجبور است اطلاع رسانی داشته باشد.

رییس مجلس تاکید کرد: اگر قرار است ملت در صحنه ها حاضر و سرنوشت ساز باشند باید با آگاهی باشد و آگاهی با جریان روان اطلاعات به دست می آید و نمی شود بر حضور مردم در صحنه تاکید کنیم ولی بر روان بودن اطلاعات و اطلاع رسانی تاکید ننمایم.

"حداد عادل" آزادی رسانه در حکومت های سالم را یک نعمت خواند و گفت:‌ این به آن جهت است که آنها را از خطاهای احتمالی خود مطلع می کند و وقتی  مطبوعات قصد اطلاح داشته باشند هیچ حکومت صالحی از این روند روی برگردان نیست.

"غلامعلی حداد عادل" تصریح کرد: دولت و حکومتی که بخواهد با مفاسد مبارزه کند، از مطبوعات افشا کننده فساد دفاع می کند و لازمه قانونمندی نیز آزادی است چراکه بدون رعایت قانون، هرج و مرج پدید می آید.

وی مجلس را قلب تپنده اخبار سیاسی کشور خواند و گفت: خبرنگاران به این مهم واقفند و ما در مجلس تلاش می کنیم فضای سالمی را برای خبرنگاران ایجاد کنیم.

وی همچنین اداره مطبوعات و عرضه مطبوعات را یک فن تخصصی خواند و گفت: استادی همچون پروفسور "مولانا" که شهرتی جهانی در اطلاع رسانی دارند می توانند راهنمای خوبی برای جوانان باشند.

رئیس مجلس جدا سازی جشنواره مطبوعات از جشنواره کتاب را گامی بلند خواند و ادامه داد: ممکن است این تجربه نو مشکلاتی داشته باشد ولی امیدواریم ما صاحب یک جشنواره مستقل برای مطبوعات باشیم.

وی تاکید کرد: مطبوعات باید اعتماد مردم را جلب کنند و به نحوی عمل کنند که مردم به خواندن روزنامه ذوق و شوق داشته باشند.

وی افزود: ما باید آسیب هایی که متوجه مطبوعات است را مورد بحث قرار دهیم و تاکید می کنیم رعایت منافع ملی و مصالح ملی مهم است.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کسانی که در مطبوعات دستی بر قلم دارند و اراده آنها در امر مطبوعات مهم است باید اوضاع جهانی را بشناسند و بدانند موقعیت کشور ما چه در موقعیتی است و وظیفه مطبوعاتی خود را با آگاهی از شرایط انجام دهند.

وی یکی از مسائل مهم رسانه ای را مرز  میان تحلیل و خبر خواند و تصریح کرد: اینکه احزاب و تشکل ها روزنامه داشته باشند ایراد نیست اما باید تعادل میان تعهد به یک جریان سیاسی و تعهد به حقیقت رعایت شود و اینگونه نباشد که روزنامه ای اگر می خواهد رقیب خود را در عالم سیاست شکست دهد این هزینه  را از منافع ملی یا زیر پا گذاشتن حقیقت تامین کند.

حداد عادل گفت: بهتر است این آسیب ها بررسی شود و اهالی مطبوعات از حریم مطبوعات دفاع کنند و این بهتر از آن است که مجلس،‌دولت یا قوه قضائیه بخواهند از آن دفاع کنند.

رییس مجلس ادامه داد: البته ما نیز موظفیم از آزادی مطبوعات دفاع کنیم و افتخار می کنیم در کشوری زندگی می کنیم که انتقاد به دولت و حکومت رایج است.

"غلامعلی حدادعادل" با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص تفاوت بسیار "انتقاد دلسوزانه" و "انتقاد به قصد انتقام"، تاکید کرد: اگر روزنامه تنها معایب را عنوان کند به آن معنا است که نمی خواهد حقایق را عنوان کند.

رئیس مجلس سپس از بخشهای مختلف چهاردهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات وخبرگزاری ها بازدید به عمل آورد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet