هدر موبایل
1388/07/06 16:00:00
سرویس کمیسیون ها
رجایی از تشکیل کارگروه مشترک خبر داد

وجود سم در برنج های وارداتی برای کمیسیون کشاورزی مسجل است

**رئیس کمیسیون کشاورزی اظهار داشت: کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت بازرگانی، بهداشت و استاندارد برای بررسی برنج‌های وارداتی آلوده به سم تشکیل خواهد شد.

عباس رجایی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه در جلسه امروز این کمیسیون با حضور مسئولان وزارت بهداشت و درمان، بازرگانی، گمرک و موسسه استاندارد ایران تشکیل شد، اظهار داشت: نتیجه بررسی صورت گرفته این است که با توجه به مشکلاتی که در حال حاضر در کشور در زمینه واردات به وجود می‌آید مسئولان ذی ربط واکنش لازم را ارائه نمی‌دهند.

رئیس کمیسیون کشاورزی خاطرنشان کرد: در زمینه واردات برنج‌های آلوده قوانین وجود دارد که باعث محدودیت‌هایی برای موسسه استاندارد شده است.

رجایی با بیان اینکه باید محدودیت‌های قانونی به صورت اصولی برطرف شود گفت: در کمیسیون کشاورزی محقق و مسجل شد که برخی برنج‌های وارداتی آلودگی‌هایی از نظر فلزات سنگین از جمله آرسنیک و سرب وجود داشته است.

رئیس کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه برنج‌های وارداتی آلودگی میکروبی و توکینی ندارند، افزود: البته باید گفت که آزمایش‌های صورت گرفته در سطح خرده فروشی بوده است و در سطح مبدا ورود به کشور این کار انجام نشده است.

رجایی از تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت بازرگانی، بهداشت و درمان و استاندارد خبر داد و گفت: این کارگروه حداکثر تا یکشنبه آینده نمونه‌های مناسبی را از گمرک سراسر کشور تهیه و در اختیار یکی از آزمایشگاه‌های مرجع قرار دهند.

وی افزود: در صورتی که در آزمایشگاه مرجع وجود این فلزات تایید شود وزارت بهداشت و درمان نسبت به جمع‌آوری نمونه‌ها در کشور و جلوگیری از ترخیص واردات اقدام خواهد کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی گفت: در جلسه امروز کمیسیون مقرر شد که موسسه استاندارد و تا یک ماه آینده با همکاری اجرایی مرتبط استانداردهای اجباری دیگری را نیز به حجم استانداردهای موجود برای واردات اضافه نماید.

نماینده اراک در ادامه افزود: با شکایت وزارت بهداشت و درمان نسبت به برنج‌هایی که هنوز از گمرک ترخیص نشده است و شامل سم آرسنیک است از ورود این محصولات به کشور جلوگیری به عمل خواهد آورد.

رجایی تصریح کرد: در صورت تایید کارگروه در مورد وجود سم‌ها و رسوبات در برنج‌های وارداتی وزارت بهداشت و درمان نسبت به جمع‌آوری آنها اقدام خواهد کرد و این مساله جزو وظایف ذاتی وزارت بهداشت است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet