هدر اصلی
1397/10/26 18:10:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
غلامرضا کاتب عنوان کرد:

دولت به جای توسعه کمّی مناطق آزاد، آنها را سامان دهی کند

عضوهیئت رئیسه مجلس بیان کرد: دولت باید مناطق آزادی که در کشور وجود دارد را ساماندهی کند و رسالت اصلی این مناطق را با کنترل و نظارت و همچنین هدایت، انجام دهد اما متاسفانه بازهم به دنبال توسعه کمی است.
دولت به جای توسعه کمّی مناطق آزاد، آنها را سامان دهی کند عضوهیئت رئیسه مجلس بیان کرد: دولت باید مناطق آزادی که در کشور وجود دارد را ساماندهی کند و رسالت اصلی این مناطق را با کنترل و نظارت و همچنین هدایت، انجام دهد اما متاسفانه بازهم به دنبال توسعه کمی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201607102956350675.jpg دولت,به,جای,توسعه,کمّی,مناطق,آزاد،,آنها,را,سامان,دهی,کند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، غلامرضا کاتب با تصریح بر اینکه مناطق آزاد نتوانسته‌اند فرصت‌های لازم را فراهم کنند، گفت: دو چالش در مناطق آزاد و ویژه وجود دارد. نخستین چالش به تفکر و نگاه ملی بر می گردد. متاسفانه برای اینکه در مسیر توسعه اصلی کشور حرکت کنیم، به دنبال منافع بخشی و کوتاه مدت خودمان هستیم و در نتیجه منافع ملی کشور فراموش می شود و رسالت اصلی یعنی صادرات و توسعه اقتصادی کشور تحت الشعاع درآمدزایی و واردات قرار می گیرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مناطق آزاد معمولا به جای اینکه مرکز توسعه صادرات کشور شود، تبدیل به مرکز واردات کشور شده است که این مسئله یک آسیب جدی برای ایران است.

وی درباره چالش دوم اظهار داشت: در بخش ساختار مدیریتی مناطق آزاد نیز دارای مشکلات و چالش هایی هستیم. تغییرات پی در پی که در ساختارهای مدیریتی مناطق آزاد و ویژه داریم، باعث بروز مشکلات زیادی شده است زیرا تا مدیران بخواهند رسالت اصلی خودشان را انجام دهند، با نگاه کوتاه مدت برنامه ریزی می کنند زیرا عمر مدیریتی آن ها نیز کوتاه مدت است و در نتیجه آن ها به جای درآمدهای کلان اقتصادی به درآمدهای کوتاه مدت فکر می کنند.

این نماینده مجلس اظهار داشت: امیدوار هستیم در جهت بهبود ساختار و همچنین اصلاح سیاست گذاری کلان، دولت به گونه ای عمل کند تا به هدف اصلی ایجاد مناطق آزاد حرکت کنیم.

وی به برنامه ششم توسعه و نقش آن در قوانین مربوط به مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: بر اساس قانونی که در برنامه ششم توسعه آمده است، تا زمانی که زیرساخت های یک منطقه شکل نگیرد و همه شرایط و ظرفیت های کامل را نداشته باشد، دولت نباید تقاضای ایجاد مناطق آزاد و ویژه را بکند زیرا برای ایجاد این مناطق، دولت به مجلس لایحه می دهد و مجلس نیز آن را مصوب می کند.

کاتب تصریح کرد: دولت باید همین مناطق آزادی که در کشور وجود دارد را ساماندهی کند و رسالت اصلی این مناطق را با کنترل و نظارت و همچنین هدایت، انجام دهد اما متاسفانه باز هم به دنبال توسعه کمی است و این کار مانند داشتن یک دریاچه بزرگ به عمق دو سانتی متر است که طبیعتا هیچ تاثیری در بهره وری نخواهد داشت. /

پایان پیام

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet