خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/07/06 17:42:00
سرویس فرهنگی
حداد عادل

جایگاه زن در جامعه ما به سرعت متحول می شود

**رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به حوادث بعد از انتخابات ، تصریح کرد:ان شاء الله انقلاب با هوشمندی،‌ نیروهای مخلص و رهنمودهای رهبری این گردنه را هم پشت سر خواهد گذاشت.

ایسنا: غلامعلی حدادعادل در افتتاحیه مدارس علمیه‌ی خواهران استان تهران با درود بر روح امام و شهدا خطاب به طلاب حاضر در مراسم گفت: وقتی می بینم به برکت انقلاب اسلامی در جمهوری اسلامی خواهران جوان ما تا این اندازه به علوم اسلامی و حوزوی توجه دارند و امکان تربیت روحانی و عالم دینی در بین بانوان کشور در این مقیاس وسیع فراهم شده است، جای آن دارد خدا را شکر کنیم و به آینده امیدوار باشیم.

وی با طرح این سوال که چرا درجامعه خود به روحانی زن احتیاج داریم به ارایه تاریخچه‌ای از فعالیت زنان در صدسال گذشته پرداخت و گفت: وضع زنان در جامعه یکصد سال پیش ما به هیچ وجه اسلامی نبوده است، منظره‌ی عمومی جامعه ما در صد سال پیش منظره‌ای نیست که بر حسب اسلام بتوانیم از آن دفاع کنیم، اگر امروز از ما بپرسند جمهوری اسلامی می خواهد به ادعای اسلامی شدن و اسلامی کردن جامعه زنان را به وضعی مشابه صد سال پیش بازگرداند، قطعا باید پاسخ ما منفی باشد.

این نماینده مجلس با مطرح کردن توصیه به مطالعه‌ی کتاب‌های تاریخی و ادبی اظهارداشت: در حدود صد سال پیش وضع سواد زنان بسیار پایین بوده است، آمار دقیقی برای مقایسه وجود ندارد، اما درصد زنان باسواد حتی در شهرها از چند درصد تجاوز نمی کرده است در آن زمان بار سنگین زندگی در خانه بر دوش زنان بوده ارتباط زنان با دین از سطح مجالس روضه خوانی تجاوز نمی کرده. مفاهیم دینی و مفاهیم جدید برای آنها مطرح نمی شد. مشکل دیگر تعدد زوجات در آن زمان بود که به اسم اسلام و مسلمانی مطرح می‌شد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: وضع زن ایرانی تابلوی غم انگیزی است که شاید در برخی جاها ستارهای روشنی دیده شود، اما منظره قابل دفاع مثبت و روشن نیست.

حدادعادل در ادامه با اشاره به کتاب "شوهر آهوخانوم" به نکاتی که درباره‌ی وضعیت زنان از این کتاب می توان برداشت کرد اشاره کرد و گفت: وقتی چنین زنی یکباره با تمدن غرب روبرو می‌شود و به او می گویند که تو اسیری و آنجا آزادی وجود دارد، تو بی سوادی و آنجا سواد هست. جامعه در چنین وضعیتی به هم می ریزد ونتیجه آن همان شرایط قبل از انقلاب می‌شود.

وی همچنین تصریح کرد: استعمار دام خود را برای تسلط بر کشورهای اسلامی بیش از آنکه در محوطه‌ی مردان پهن کند، در محوطه زنان پهن کرد،به این ترتیب کم کم اندیشه های نویی پیدا شد که آموزش زنان را بر وفق ارزش های اسلامی جدی بگیریم.

رییس کمیسیون فرهنگی با اشاره به این که اولین گام ها برای تاسیس نخستین دبیرستان‌های اسلامی در تهران اواسط دهه‌ی سی آغاز شد، گفت: محصول کار این دبیرستان‌ها دانشجویی بودند که از اوایل دهه‌ی چهل وارد دانشگاه شدند و من یادم هست که خودم در سال های 42 تا 45 که دانشجوی دانشگاه تهران بودم حتی یک دختر دانشجوی چادری ندیدم در سال 49 که دوباره پس از مدتی به دانشکده‌ی ادبیات رفتم و دانشجو شدم، دختران چادری فراوانی وجود داشت که محصول همان دبیرستان های تاسیس شده در دهه‌ی سی بود.

وی با بیان این‌که نتیجه این تلاش‌ها این شد که زنان در انقلاب اسلامی پا به پای مردان شرکت کردند، افزود: در همین انتخابات اخیر در روز رای گیری و بعد از حوادث قبل از انتخابات که همه دل چرکین شده بودند که چرا این حرف زده شده یا این کار انجام شد، در حوزه رای گیری که من رفته بودم خانوم شصت ساله‌ای عنوان کرد که برای حل همه این مسائل هفته آینده مقام معظم رهبری نماز جمعه را بخواند. یعنی همان تحلیلی که به ذهن من نماینده مجلس رسیده به ذهن او هم رسیده است .

وی در ادامه با تاکید بر این‌که انقلاب به زنان روحانی نیاز دارد، گفت: وضع زنان در جامعه کنونی با 50 ، 60 یا 100 سال پیش فرق کرده است، امروزه زنان در همه جای جامعه هستند و آمار 63 درصدی ورودی خانم‌ها به دانشگاه‌ها یک واقعیت تکان‌دهنده است.

حدادعادل با بیان این‌که جامعه ما به سرعت از نظر جایگاه زنان دارد متحول می‌شود، افزود: این که جای زن در خانه است تصویر جامعه‌ی ما نیست و آیا می شود زنان در همه رشته ها حق حضور داشته باشند اما درس دین نخوانند و طلبه نشوند، باید اجازه دهیم در معارف اسلامی زنان هم آموزش دهند و هم آموزش بگیرند.

وی افزود: تربیت زنان دانشمند درحوزه معارف دینی موجب اعتلای سطح فکری زنان می‌شود. علت دیگر نیاز به روحانی زن آن است که زنان مسائلی دارند که اگر عالم دینی زن باشد بهتر آن را می فهمد. تربیت مبلغ زن فقط فایده تبلیغی ندارد، بلکه فایده علمی دارد.

وی ادامه داد: اگر به یک جامعه‌ی اسلامی مطلوب چشم دوخته‌ایم، باید بدانیم این جامعه خانواده سالم متدین می‌خواهد تربیت یک زن و هدایت او هدایت فرد نیست، بلکه هدایت یک خانواده است وسرمایه گذاری برای تربیت زنان مبلغ دینی بازده بیشتری دارد.

حدادعادل در ادامه درباره‌ی وظایف طلاب در عرصه‌ی مسائل سیاسی جاری گفت: صحبت های مقام معظم رهبری به خصوص در دیدار با خبرگان بسیار عمیق ، دقیق و سنگین و حساب‌ شده بود.

این نماینده مجلس ادامه داد: به تعبیر مقام معظم رهبری امتحانی پیش آمده و انحرافاتی که مثل بیماری در حالت کمون قرار داشت. فرصت حضور یافته البته بنده که برخی آقایان را از اول انقلاب می‌شناختم، خیلی تعجب نمی‌کنم از کارهایی که می‌کنند داستان همان داستان مهم و ولایت فقیه است.

وی در ادامه گفت: این انقلاب بر پایه یک حقیقت الهی -اجتماعی مهمی به پیروزی رسیده و آن ولایت فقیه است که فلسفه سیاسی انقلاب اسلامی است.این ولایت کما پیش بوده و گاهی خود را در تاریخ گذشته ظاهر می کرده و امام خمینی این موضوع را به نحو اتم و اکمل متبلور کردند.

حدادعادل افزود: بسیج حیرت انگیز مردم در انقلاب 1357 به برکت رهبری انقلاب بود، رهبر انقلاب یک مرد سیاسی عادی نبود مردم هم برای حکم واجبات و حرام از او سوال می‌کردند و همین اینکه او می فرمود سربازان‌،کارگران مردم چه کار کنند و مردم اطاعت کردند و این موضوع بیگانگان را گیج کرد. آیا این نیرویی است که با تشکیلات سیاسی متعارف بدست آید؟ این نیرو انقلاب را به پیروزی رسانده و حفظ کرده است و همه اینها به برکت دینی بودن انقلاب و ولایت فقیه است.

این نماینده مجلس با اشاره به شخصیت کاریزمای امام خمینی(ره) ادامه داد: دشمنان شاهد بودند که بعد از امام نفر بعدی هم مثل امام دارد این کشور را اداره می‌کند و مردم هم اطاعت می‌کنند و در 20 سال رهبری ایشان با ابزارهای مختلف تلاش کردند ولایت فقیه را تضعیف کنند.و داستانی که در انتخابات پیش آمده جوهرش همین است.

وی همچنین با اشاره به بیان مقام معظم رهبری در خصوص این‌که جمهوری اسلامی اهل خیانت در آرای مردم نیست، به مصاحبه ‌ی خود با یکی از شبکه‌ها اشاره کرد و گفت: آنجا هم گفتم که ایشان را به عدالت شناختیم و آیا فکر می کنید ایشان مطمئن است تقلب شده و بر آن صحه می‌گذارد؟ ایشان می‌گوید دلایلتان را بگویید تابررسی شود، اما باز می بینیم اردو کشی خیابانی و راهپیمایی بدون مجوز ادامه دارد، آتش زدن اتوبوس و شکستن شیشه ادامه دارد.

حدادعادل با اشاره به فصل الخطاب بودن صحبت های مقام معظم رهبری در نماز جمعه‌ی پس از انتخابات خاطر نشان شد: این قدرت ما است که در کشور کسی را داشته باشیم که حرف آخر را بزند.

و کسی که گوش نمی کند خیرخواه ملت نیست. و کسی که فردای آن روز با وجود صحبت رهبری باز هم اصرار می‌کند یا نمی‌داند یا خوب می‌داند که چه کار می‌کند ولی ملت راه خودشان را خوب طی کردند. روز قدس شاهد بودیم که مردم همان مردم هستند و هوشیارتر و منظم‌تر از گذشته آمدند عده‌ای هم بطری آب بدست و سیگار به لب در ماه رمضان شعار می‌دهند که نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران آن جان هم مال خودتان.

وی در ادامه گفت: چند نفری که در شب های بعد از انتخابات در همسایگی ما الله اکبر می گفتند من در ماه رمضان دقت کردم هیچ پنجره‌ای از آن خانه ها سحر ماه رمضان روشن نبود، نمی‌توان گفت مشکلات و گرفتاری های ما تمام شده ولی آن طور که فکر می کردند و خارجی‌ها فکر می‌کردند نشده و نخواهد شد، ان شاء الله انقلاب با هوشمندی،‌ نیروهای مخلص و رهنمودهای رهبری این گردنه را هم پشت سر خواهد گذاشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet