هدر اصلی
1397/11/05 07:15:00
سرویس فرهنگی
خانه ملت گزارش می‌دهد:

رزمایش قطع اینترنت؛ تک به خودی یا پاتک به غیرخودی؟

نمایندگان مجلس می‌گویند موضوع قطع اینترنت تصنعی بود؛ ولی ملت برای مواقع اضطراری آماده باشند.
رزمایش قطع اینترنت؛ تک به خودی یا پاتک به غیرخودی؟ نمایندگان مجلس می‌گویند موضوع قطع اینترنت تصنعی بود؛ ولی ملت برای مواقع اضطراری آماده باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/201901104369574662.jpg رزمایش,قطع,اینترنت؛,تک,به,خودی,یا,پاتک,به,غیرخودی؟ Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت – "رزمایش قطع اینترنت" لغو شد؛ رزمایشی که می‌گفتند دو ساعته است ولی حواشی آن ظرف چندین ساعت آنقدر زیاد بود که منجر به لغو  آن شد.

خبر برگزاری "رزمایش قطع اینترنت" آنقدر ناگهانی و بدون پیش زمینه قبلی مطرح شد که هم مردم را شوکه کرد و هم نمایندگان آنها را در مجلس؛ حتی آنها که در کمیسیون‌های مرتبط با این موضوع بودند همچون کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، کمیسیون صنایع و کمیسیون فرهنگی نه فقط اطلاعی از موضوع نداشتند بلکه تصوری هم از چرایی و چگونگی اجرای آن متصور نبودند و از شنیدن خبر برگزاری رزمایش قطع اینترنت متعجب می‌شدند.

وزیر ارتباطات در توییتی که به عبارت "رزمایش قطع اینترنت" انتقاد داشت، آن را "سنجش تاب‌آوری پدافند غیرعامل بر روی شرکت سداد" معرفی کرد که ارتباطی با اینترنت کشور ندارد ولی  رمضانعلی سبحانی فر رییس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید "می‌خواستند اینترنت مجموعه‌ای را به  صورت خودخواسته قطع کنند تا ببینند اینترانت داخلی جوابگو است یا نه".

سبحانی‌فر: اینگونه تست‌ها باید انجام شود

سبحانی‌فر که تصمیم‌گیرنده در ارتباط با چنین موضوعی را سازمان پدافند غیرعامل می‌داند، اضافه می‌کند: اینگونه تست‌ها لازم است و اگرچه اکنون لغو شده ولی باید به صورت سازمانی یا منطقه‌ای یا محلی انجام شود تا در هر شرایطی آمادگی داشته باشیم.

البته به گفته یک مقام آگاه موضوع قطع اینترنت با چنین هدفی پیش از این در چند شهر اجرا شده بود.

علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز ضمن ابراز بی‌اطلاعی از کم و کیف این رزمایش، معتقد است: در مواردی که چنین حادثه‌ای اتفاق نیفتاده، به منظور آماده‌سازی و اتخاذ تمهیدات لازم، آن حادثه را به صورت تصنعی به وجود می‌آورند تا ملت برای مواقع اضطراری آماده باشند.

خاستگاه رزمایش قطع اینترنت تهدید ترامپ بود؟

بیراه نیست اگر منظور از "مواقع اضطراری" یا "هر شرایطی" در سخنان این دو نماینده مجلس را "تهدید قطع اینترنت ایران از سوی ترامپ" دانست. موضوعی که اگرچه در همان زمان از سوی رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران رد شد و وی گفته بود که "در لایه شبکه، آمریکا حکمران اینترنت نیست و امکان تحریم دسترسی ایران به اینترنت را ندارد." ولی احمد سالک کاشانی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اجرای این تصمیم به آن تهدید را بی‌ربط نمی‌داند و معتقد است "ما با دشمن طرف هستیم؛ آدم‌های دیوانه و بی‌خردی مثل ترامپ و نتانیاهو که از هر ابزاری که بتواند ملت ایران را به یأس بکشاند، استفاده می‌کنند."

سالک اضافه می‌کند: ما با دشمنی مسلط به ابزار رشد و تکنولوژی در فضای مجازی روبرو هستیم که چه بسا بخواهند در بحث سایبری و فضای مجازی کشور ما اخلال ایجاد کنند لذا باید بتوانیم راه را بر دشمن ببندیم.

سالک: رزمایش‌ها بسیار موفق بوده است

او که تصمیم‌گیرنده چنین موضوعی را شورای عالی فضای مجازی می‌داند، از ایده "رزمایش قطع اینترنت" دفاع می‌کند و معتقد است: یکی از میدان‌هایی که دستگاه‌ها می‌توانند ضمن ارزیابی ظرفیت، نقاط قوت و ضعف خود را و شیوه مقابله با دشمن را در میدان عمل بفهمند، رزمایش است که گاهی نظامی تعریف می‌شود و گاه در فضای مجازی و تاکنون  هم بسیار با موفقیت روبرو بوده است.

بروجردی: اگر مراکز ارتباطی و اطلاع رسانی منهدم شود، ملت باید بداند چه کند

بروجردی هم این موضوع را با حوادث و بلایای طبیعی مقایسه می‌کند و توضیح می‌دهد: وقتی حادثه‌ای بی‌خبر رخ می‌دهد؛ مثلا در وقوع سونامی، اگر از قبل اطلاع‌رسانی شده باشد، ساحل‌نشینان آنجا را تخلیه می‌کنند و آسیب‌ها در حداقل خواهند بود.

وی با بیان اینکه "رزمایش‌ها را برای مواقعی که اتفاق مهمی بیفتد انجام می‌دهند"، تصریح می‌کند: در دورانی که دشمن به دنبال عملیات تخریبی نسبت به مراکز ارتباطاتی ما باشد؛ یا شرایط ویژه‌ای همچون زلزله اتفاق بیفتد و مراکز ارتباطی و اطلاع رسانی در نتیجه این حوادث طبیعی یا غیرطبیعی منهدم شود، ملت باید آمادگی داشته باشد و بداند چه کند.

وی که تصمیم‌گیرنده رزمایش قطع اینترنت را کمیته عالی پدافند غیرعامل می‌داند، می‌گوید: مسئولان ذی ربط در سطح بالا در این کمیته حضور دارند و تصمیم گیری می‌کنند.

شوکه کردن مردم، روش کار نیست

بر اساس این گزارش، نخستین بار خبرگزاری تسنیم نامه یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده درگاه پرداخت اینترنتی را منتشر کرد که در آن عنوان شده بود: به‌زودی "رزمایش قطع اینترنت" به‌صورت مکرر در کشور برگزار خواهد شد تا میزبانی‌های داخلی و میزان اتکا به اینترنت کاهش یابد.

به گفته یک مقام مطلع، بنا بود که رزمایش قطع اینترنت انجام شود ولی به صورت محرمانه؛ با این حال بخشنامه کردن آن از سوی یکی از سازمان‌های انفورماتیک به زیرمجموعه‌هایش و در گام بعدی، انتشار گسترده آن باعث شد که ماجرا لوث شود.

به گزارش خانه ملت؛ اگرچه محمدجواد آذری جهرمی می‌گوید "خواسته تا برنامه لغو شود" و معتقد است "راهکارهای دقیق‌تر و کم‌هزینه‌تری برای بررسی تاب‌آوری زیرساخت‌ها وجود دارد" ولی این برنامه، "رزمایش قطع اینترنت" باشد یا "آزمایش توان تاب‌آوری"، احتیاج به زمینه‌سازی برای همراهی افکار عمومی دارد نه رفتار محرمانه یا شوکه کردن آنها با این خبر که "اینترنت قطع خواهد شد"./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet