خبرگزاری خانه ملت

آغاز امامت اما زمان (عج)
1397/11/05 11:40:15
سرویس اقتصادی
حسینی:

گرانی گوشت به دلیل چرخه معیوب توزیع ارز دولتی است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید چرخ توزیع ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی معیوب است.
گرانی گوشت به دلیل چرخه معیوب توزیع ارز دولتی است عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید چرخ توزیع ارز 4 هزار و 200 تومانی به کالاهای اساسی معیوب است. https://cdn.icana.ir/d/019/201712106404517611.jpg گرانی,گوشت,به,دلیل,چرخه,معیوب,توزیع,ارز,دولتی,است Icana

محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به افزایش قیمت گوشت و مرغ با وجود اختصاص ارز دولتی به کالاهای اساسی، گفت: با توجه توان تولید کالاهای اساسی به خصوص در حوزه گوشت و مرغ در کشور و به دلیل افزایش نرخ ارز، شاهد خروج دام از کشور بوده ایم، این کار باعث شد عرضه کاهش پیدا کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: از سوی دیگر افزایش قیمت نهاده ها و عدم توزیع مناسب نهاده هایی که با قیمت ارز 4 هزار و 200 تومانی به کشور وارد می شود، افزایش لجام گسیخته ای رخ داد.

گوشت قرمز

 

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فرهان در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به معیوب بودن چرخه تولید و تامین کالا، بیان داشت: معیوب بودن چرخه تولید و توزیع کالاهای اساسی همراه با نوسانات ارز عاملی شده است که قیمت این کالاها که از جمله محصولات مهم و اصلی سبد خانوار است افزایش پیدا کند و فشار مضاعفی به اقشار ضعیف جامعه وارد شود.

اگر چرخه معیوب قابل ردیابی نباشد باید به کالاهای اساسی ارز نیمایی داده شود

50 هزارمیلیارد تومان یارانه به دست مصرف کننده نمی رسد

وی با اشاره به اینکه قرار است ارز 4 هزار و 200 تومانی به کالاهای اساسی اختصاص یابد، اظهار داشت: به واسطه اختصاص ارز دولتی بالغ بر 40 تا 50 هزارمیلیارد تومان یارانه داده می شود که نه به دست تولید کننده می رسد و نه مصرف کننده آن را لمس می کند.

حسینی در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه در واقع یارانه کالاهای اساسی به حلقه نهایی نمی رسد، گفت: حلقه واسطه به شکل های مختلف از این یارانه استفاده می کنند دولت برای تعادل در بازار و رساندن نهاده ها به ارزش ارز 4 هزار و 200 تومانی، باید چرخه تولید کنندگان و مصرف کننده شناسایی شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: دولت باید اقدامات موثرتری انجام دهد تا مرغ و گوشت با کمترین نوسانان قیمت به دست مصرف کننده واقعی برسد.

وی گفت: علت اصلی اینکه امروز شاهد افزایش قیمت مرغ و گوشت و واردات آنها از سایر کشورها هستیم چرخه معیوب و نامناسب توزیع ارز یارانه ای است، این ارز به موقع به کالاهای مورد نیاز مردم تخصیص داده نمی شود که محصولات با قیمت مناسب به دست مصرف کننده برسد.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: افرادی با افزایش قیمت ها موجب نگرانی در بازار شده اند که انتظار می رود وزارت صنعت و وزارت جهاد کشاورزی هر چه سریعتر فکری برای بررسی چرخه معیوب داشته و رفع مشکلات اقدام کند.

حسینی دراین باره که سال آینده نیز 14 میلیارد دلار  ارز 4 هزار و 200 تومان به کالاهای اساسی اختصاص داده می شود ونگرانی برای هدر رفت این بودجه همچنان وجود دارد، گفت: نگاه کارشناسانه این از که اگر چرخه معیوب قابل ردیابی نباشد باید به کالاهای اساسی ارز نیمایی داده شود و یارانه 50 هزار میلیارد تومان به روشی دیگر به دست افراد آسیب پذیر برسد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس اظهار داشت: برخی می گویند ارز نیمایی تورم شدید ایجاد می کند با این حساب دولت باید چرخ تولید، توزیع و تامین را دقیقا رصد و نظارت کند تا کالاهای اساسی با ارز دولتی به دست مصرف کننده برسد./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet