خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/07/06 20:11:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در دیدار با رییس مجلس نمایندگان عراق

سیاست نظامی گری در منطقه شکست خورده است

**علی لاریجانی در دیدار با رییس مجلس نمایندگان عراق تاکید کرد که سیاست نظامی گری در منطقه شکست خورده است.

به گزارش خانه ملت  به نقل از اداره اخبار مجلس شورای اسلامی، ایاد السامرایی، رییس مجلس نمایندگان عراق بعدازظهر امروز با رییس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد. 

 چشم‌انداز مناسبات دوستانه فی‌مابین، راه‌های تقویت و تحکیم همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های گوناگون، به ویژه همکاری‌های اقتصادی، پارلمانی و تحولات منطقه از عمده‌ترین محورهای گفت‌وگوی رییسان دو مجلس در این دیدار بود.

در ابتدای این دیدار، علی لاریجانی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران همواره حامی ملت عراق در شرایط دشوار بوده و خواهد بود تاکید کرد: این حمایت بر یک مبنای دینی اسلامی و راهبردی استوار و برخاسته از نگاه انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به مسائل جهان اسلام است.

وی افزود: بر اساس این نگاه، جمهوری اسلامی ایران همواره از نهادها و حرکت ملی ـ مردمی در عراق حمایت کرده است.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین مناسبات دیرینه تاریخی ـ مذهبی دو ملت را خاطرنشان کرد و افزود: ریشه‌های عمیق فرهنگی و تمدنی مشترک ایران و عراق ظرفیت بسیار ارزنده‌ای برای تعمیق و تحکیم همکاری‌های برادرانه فی‌مابین در همه زمینه‌هاست.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش به شرایط کنونی سیاسی ـ امنیتی ناشی از شکست سیاست نظامی‌گری در منطقه اشاره کرد و ضرورت همکاری نزدیک‌تر کشورهای مسلمان در فضای کنونی منطقه را یادآور شد و افزود: سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران کمک به استقرار امنیت و آرامش در عراق و بالا بردن سطح همکاری‌های سیاسی ـ اقتصادی با این کشور است.

لاریجانی بر اهمیت تقویت همکاری‌های اقتصادی و اجرای پروژه‌های عمرانی مشترک توسط بخش خصوصی نیز تاکید کرد و خواستار رفع موانع بوروکراتیک و اداری و تسریع در اجرای توافقات فی‌مابین شد.

وی پیشرفت‌های وسیع فناوری، اقتصادی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران را پشتوانه مهمی برای توسعه اقتصادی عراق دانست.

بر اساس این گزارش رییس مجلس نمایندگان عراق نیز در این دیدار تحکیم و توسعه روابط برادرانه با جمهوری اسلامی ایران را در همه زمینه‌ها برای عراق بسیار مهم دانست و افزود: عراق برای توسعه و پیشرفت اقتصادی نیازمند استفاده از تجارب و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های گوناگون است.

وی با قدردانی از حمایت کشورمان از ملت عراق در شرایط دشوار گذشته بر اهمیت تداوم و استمرار این کمک‌ها و حمایت‌ها در آینده برای کشورش تاکید کرد.

السامرایی با بیان این حل مشکلات منطقه در گرو همکاری کامل کشورهای منطقه است، تصریح کرد: همکاری و مناسبات نزدیک و راهبردی ایران و عراق در این چارچوب نقش اساسی دارد.

وی تصریح کرد: کشورهای منطقه باید با همکاری با یکدیگر مانع دخالت بیگانگان در امور منطقه شوند.

یادآور می شود رییس مجلس نمایندگان عراق به دعوت علی لاریجانی بامداد امروز برای دیداری چند روزه از کشورمان وارد تهران شده است.

وی طی مدت اقامت در تهران با مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران پیرامون موضوعات مورد علاقه تبادل نظر خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet