هدر موبایل
1388/07/06 19:21:00
سرویس صحن
افراشته در دیدار کارکنان مجلس:

نگاه عاشورایی یک اصل در مدیریت مجلس است

**معاون اجرایی رییس مجلس در دیدار با کارکنان مجلس شورای اسلامی گفت: ما به اصولی در نگاه مدیریتی باور داریم که در آن نگاه عاشورایی یک اصل است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی افراشته با اشاره به هفته دفاع مقدس، گفت: این دوران مصداق یک مدیریت پویا و موفق با نگاه عاشورایی است که در جبهه ها نیز موفقیت خود و رسیدن به اهداف بلندی را که نظام ترسیم کرده بود، نشان داد.

افراشته تصریح کرد: در مدیریت عاشورایی باور ما این است که باید به نکاتی توجه کنیم که فرصت و انگیزه برای کسانی که در مجموعه مدیریتی در حال کار و تلاش هستند، ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: نکته دوم در اصول حاکم بر نگاه مدیریتی ما این است که بین عناصر و فعالیت های مختلفی که در مجموعه در حال تولید است، وحدتی ایجاد کنیم که نتیجه آن رسیدن سریعتر به اهداف پیش بینی شده در حدود وظایف مان باشد.

معاون اجرایی قوه مقننه، حرکت به سوی نوآوری و خلاقیت را سومین مبنای نگاه مدیریتی صحیح خواند و تصریح کرد: باور ما این است که هر لحظه باید در پی یک نوآوری و خلاقیت در کار باشیم  و این اتفاق نمی افتد مگر اینکه فرصت و انگیزه لازم در مجموعه همکاران خلق شود و خوشبختانه در یکسال گذشته شاهد این اتفاق هستیم.

وی مبنای دیگر مدیریت را بهبود سیستم دانست و اظهار داشت: اینکه ما در سیستم تحولی ایجاد نکنیم و کار را همانگونه ارائه دهیم که در گذشته انجام می شده است، با مدیریت پویای دینی در تعارض است و باید در سیستم ها و روش ها بهبود ایجاد کنیم.

افراشته افزود: اصل دیگری که در پی آن هستیم، اثر بخشی در کارها و تلاش هایمان است. اگر تصمیمی می گیریم و یا اگر برنامه ای تدوین می کنیم باید در پی اثر بخشی و کارآمدی آن باشیم.

وی با بیان اینکه اگر تصمیم گیری ایرادی دارد، باید تذکرات دوستان را بشنویم و به راهکارهای آنها دقت کرده و آن تصمیم را اصلاح کنیم، افزود: باور ما این نیست که در اتخاذ تصمیمات معصوم هستیم و دچار اشتباه نمی شویم، زیرا این باور یک باور متکبرانه و خودخواهانه است که از یک مسلمان انتظار نمی رود.

افراشته با بیان اینکه با خرد جمعی و عقلانیت می توانیم به کارآمدی بیشتری دست یابیم، گفت: در مسیر مدیریت خود معتقد به پاسخگویی هستیم. اینگونه نیست که خود را در هاله ای از امنیت قرار دهیم و به دیگران اجازه نقد و انتقاد ندهیم.

وی مشارکت پذیری را نیز مبنای مدیریت دانست و خاطر نشان کرد: اگر از مشارکت مجموعه همکاران در تصمیم گیری ها استفده نشود، کار به طور قطع به نتیجه نخواهد رسید.

معاون اجرایی مجلس در بخش دیگری از سخنانش گفت: انعطاف پذیری نیز مبنای دیگر مدیریت است. کسانی که متولی امور اجرایی در مجلس هستند باید منعطف باشند در غیر این صورت اهداف یا محقق نمی شود و یا بر سر راه تحقق آن اختلال ایجاد می شود.

وی گفت: من و مدیران باید فضایی ایجاد کنیم که فضای انعطاف پذیری در تصمیم گیری ها پررنگ تر شود و افراد احساس کنند که اگر انتقادی می کنند مواخذه نمی شوند و از نقد دلسوزانه آنها استقبال نیز می شود.

افراشته گفت: باور من این است که باید رفتارهایی که از ما در مجلس سرمی زندو بینشی که نسبت به کار و مسئولیت خود داریم متاثر از فرد و شخصی نباشد، زیرا در این صورت کار رنگ خدایی ندارد. زمانی کار برای خدا انجام می شود که در بینش و رفتار ما تحول ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه، با این باور در یکسال و چند ماه گذشته تلاش کردیم تحولاتی را در مجموعه با هم شروع کنیم، افزود: نسبت به زمان محدودی که طی شده و اهدافی که در پیش روی داشتیم، می توانیم نمره خوبی کسب کرده که جز در سایه تعامل و مشارکت و همکاری به ثمر نمی رسید.

 معاون اجرایی قوه مقننه با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در جهت اصلاح و بهبود زیرساخت‌ها در مجلس، گفت: در ساختار تشکیلات اداری مجلس بازمهندسی صورت گرفت که کار بسیار مهم و بزرگی بود.
وی ضمن تقدیر و تشکر از همه کسانی که در گذشته در این زمینه فعالیت‌هایی انجام داده بودند، اظهار داشت: در کشور ما یک روال غلط مدیریتی وجود دارد که مدیران همواره تلاش می‌کنند خط قرمزی بر آنچه در گذشته انجام گرفته بکشند و خدمات دیگران را نادیده بگیرند.
افراشته با بیان اینکه برای بخش‌های اجرایی، نظارتی و قانونگذاری مجلس ساختارها و تشکیلات خوب، منسجم و به روزی تعریف شده است، خاطرنشان کرد: ظرف دوهفته آینده با تشکیل جلسه کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی این تشکیلات نهایی شده و برای اجرا به معاونت اجرایی ابلاغ خواهد شد.
وی گفت: در تغییر و تحولی که بعد از 20 سال در ساختار اداری مجلس صورت می‌گیرد، از مشاوره افراد نخبه و توانمند و با سلایق مختلف استفاده شده است.
افراشته تاکید کرد: این تحولات همگرایی و هم‌افزایی در نظام را به دنبال خواهد داشت.
معاون اجرایی رییس مجلس سپس به تحولات صورت گرفته در زمینه IT  اشاره کرد و یادآور شد: در زمینه فناوری اطلاعات بیش از 30 عنوان و در هر عنوان چندین پروژه کار انجام گرفته که این اقدامات مقدمه‌‌ای بر تحقق مجلس الکترونیک خواهد یود.
وی با یادآور شدن اینکه 9 سال پیش در کیش تصمیم ایجاد شهرهای الکترونیک گرفته شده استٰٰ گفت: با گذشت این مدت هنوز هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.
افراشته اظهار داشت: این امر در همه برنامه‌های توسعه کشور جزو تکالیف بوده ولی هنوز کاری در این مورد انجام نشده است.
وی با خاطرنشان کردن اینکه در مجلس بستر تحقق این امر آماده شده در عین حال یادآور شد: از لحاظ فرهنگی موانعی بر سر تحقق شهر الکترونیک وجود دارد که باید مرتفع شود.
معاون اجرایی رییس مجلس در ادامه به تحولات عظیمی که در امور رسانه‌ای مجلس و تلاش‌های صورت گرفته در جهت تعامل با دیگر دستگاه‌ها اشاره کرد.
افراشته به نامگذاری امسال به سال اصلاح الگوی مصرف از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و برخی از اقدامات صورت گرفته در مجلس برای صرفه جویی در وقت و انرژی و هزینه های نمایندگان را برشمرد

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet