هدر موبایل
1397/11/06 15:05:51
سرویس اقتصادی
داداشی:

ارز مربوط به واردات گوشت در جای دیگر سرمایه گذاری شده است

عضو کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت توزیع ارز دولتی بیان داشت که ارز مربوط به واردات گوشت در جای دیگر سرمایه گذاری شده است.
ارز مربوط به واردات گوشت در جای دیگر سرمایه گذاری شده است عضو کمیسیون اصل 90 در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت توزیع ارز دولتی بیان داشت که ارز مربوط به واردات گوشت در جای دیگر سرمایه گذاری شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606106856678138.jpg ارز,مربوط,به,واردات,گوشت,در,جای,دیگر,سرمایه,گذاری,شده,است Icana

ولی داداشی عضو کمیسیون اصل 90 مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  با اشاره به اینکه کالاهای اساسی ارز دولتی می گیرند اما روند گرانی آنها ادامه دارد، گفت: باید یادآور شد که قاچاق کالا از مبادی رسمی کشور صورت نمی گیرد، یعنی درب های گمرک بر روی صادرات و خروج کالاهای اساسی و کالاهایی که در لیست اقلام ضروری قرار دارد، بسته شده است.

 عضو کمیسیون اصل 90 در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم نظارت بر تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی اظهار داشت: بر اینکه دولت باید بر امر تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی نظارت داشته باشد شکی نیست اما به نظر می رسد در برخی عرصه ها دولت قیمت ها را رها کرده است چرا که از مابه التفاوت قیمت ها منفعت می برد.

منفعت 100 هزار میلیارد تومانی دولت از دلار فروشی

نماینده مردم آستارا در مجلس دهم شورای اسلامی  ادامه داد: در بحث ارز نیز دولت از مابه التفاوت نرخ پایه و توافقی ارز سودی بیش از 100 هزار میلیارد تومان به جیب زد.

وی توضیح داد: دولت دلار را با نرخ توافقی به مردم فروخت،در برخی ماه ها شاهد بودیم نرخ دلار در بازار به 19 هزار تومان رسید، اکنون که دلار در کانال 11 هزا تومان قرار دارد باز هم مابه التفاوتی با نرخ پایه وجود دارد که دولت از آن سود می برد.

داداشی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید براینکه باید بازار تحت نظارت و کنترل باشد، گفت: باید بازار را رصد کنیم تا دولت از مابه التفاوت قیمت اجناس سود نکند، این درحالی است که دولت متصدی نیست بلکه باید ناظر بر امور و فعالیت ها باشد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه باید نظارت بر فعالیت های اقتصادی و تخصیص ارز به کالاهای اساسی هدفمند باشد، بیان داشت: از سوی دیگر باید بین تعزیرات و سایر دستگاه های نظارتی هماهنگی وجود داشته باشد، می توان از ظریف مجامع صنفی و مردم نظارت بر اصناف استفاده کرد، مردم اگر شرایط نامناسبی را در بازار شاهد هستند گزارش دهند تا ماموران دولت به موقع ورود کنند.

وی تاکید کرد: نظارت کار تخصصی محسوب می شود، از این رو دولت باید قدم اول را بردارد،  با توجه به تحریم و آشفته بازاری که به دلایل داخلی و خارجی در کشور شکل گرفته جو روانی ثبات بازار را برهم زده است، بنابراین دولت باید جو روانی حاکم را مثبت کند.

ارز مجموعه هفت تپه در واردات خودرو خرج شد

داداشی با بیان اینکه ارزیابی مردم از این فضای روانی اقتصادی حاکم بر کشور مثبت نیست، گفت: باید آرامش بر بازار حاکم شود، که به نظر بنده این آرامش با کنترل مواد اولیه و کمک به واردکنندگان مواد اولیه تولیدگنندکان فراهم می شود.

این نماینده مجلس اظهار داشت: اول و آخر این قضیه در دست دولت، وزارت اقتصاد، صنعت، بانک مرکزی و  گمرک است، این نهادها باید مجموعه ای را فراهم کنند که صادرات و واردات دقیق و رصد شده انجام شود و ارز دولتی در جای دیگر هزینه نشود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نحوه توزیع ارز دولتی اظهارداشت: متاسفانه شاهد هستیم که ارزی که باید برای واردات گوشت و تعادل در بازار اختصاص پیدا کند در جای دیگر سرمایه گذاری می شود، مثلا ارز مجموعه هفت تپه در واردات خودرو هزینه شد، این مسائل ضرورت نظارت بیشتر دستگاه های ناظر را می طلبد.

بیشتر بخوانید:

چرا گوشت قرمز گران شد

افزایش قیمت گوشت متاثر از رها شدن بازار است

/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet